Jarní restart: Ajurvédský detox

Zatímco péči o naše tělo zvenku se věnujeme celkem svědomitě, s „vnitřkem“ si až takové starosti neděláme. Jenže stav naší pokožky, lesk vlasů ba i pověstná jiskra v oku, jsou důsledkem právě dobrého stavu našeho těla zevnitř. Nyní, s blížícím se jarem, je ideální čas na detoxikaci organismu. Stejně jako provádíme jarní úklidy v našich obydlích, proveďme také jeden pořádný úklid v našich tělech. Ájurvédský devítidenní detox nepředstavuje žádná muka, při kterých bychom trpěli hlady, jen speciálně složenou stravu podle našeho typu (dóši).

Ajurvédský detox,  ilustrační foto Foto:  Mgr. Tereza Lindauerová, oficiální zdroj  

 

Některou z diet vyzkoušela snad každá z žen. Ale zkusit si, ideálně dobrovolně a z vlastního přesvědčení jarní detox, do toho se nám už tolik nechce. Přitom to s trochou odhodlání, kulinářského umu a disciplíny může být příjemných devět dní, po kterých budeme mít samy ze sebe radost.

Ideální je začít už tři dny před samotným detoxem, tzv. přípravnou fází, během které začneme pozvolna ubírat nevhodné potraviny a tak celkově odlehčíme (bezmasá strava, méně pečiva, žádná káva, alkohol, cukrovinky, atd.)“, vysvětluje ájurvédská terapeutka Tereza Lindauerová a dodává: „Samotný detox trvá devět dní a vychází z původního ájurvédského detoxikačního programu, který je založen na kombinaci luštěnin, rýže basmati a tepelně upravené zeleniny. Tuto „trojkombinaci“ je potřeba jíst vždy dohromady, funguje jako spolehlivý kartáč našich střev a vyčistí z nich za dobu 9 dnů veškeré toxiny.

Ajurvédský detox,  ilustrační foto Foto:  Mgr. Tereza Lindauerová, oficiální zdroj

Detoxikačním procesem se tělo naladí na jaro, které je sice krásným obdobím probouzející se přírody, ale pro naše trávení také velmi citlivým obdobím. No a jak tedy na to? Upravené jídlo se může jíst denně od 7 ráno do 19. hodiny večer. Pochopitelně je vhodné jídla obměňovat, abychom si za prvé pochutnali a za druhé to měli pestré. Nejsou žádná omezení velikosti porcí, ani četnosti chodů, prostě když máme hlad, dáme si jídlo ze surovin, které odpovídají našemu typu/dóše (rozpis viz níže). K pití se doporučuje zejména voda, ne však studená – ideální je deset minut povařit v hrnci na sporáku, slít do termosky a popíjet každou půl hodinu deci vody. Z čajů jsou vhodné bylinkové a ovocné čaje, pitta ocení mátový a váta s kaphou zázvorový čaj. Zakázané jsou čaje černé a zelené, káva, alkohol, limonády, ovocné šťávy, atd.

Z tuků je nejvhodnější přepuštěné máslo – ghí, či olivový olej a jídla upravovat šetrně – dušením, pečením, či vařením.

 

 

Jak zjistit svoji dóšu

Nejspolehlivěji lze typ / dóšu zjistit pomocí diagnostiky z tepu, které provádějí specialisté na ajurvédu, jako například terapeutka Tereza Lindauerová, či MUDr. Zisková a další. Na internetu existuje i řada testů, pomocí nichž si můžete udělat představu, do jaké dóši asi spadáte. 

 

JAKÉ SUROVINY JSOU VHODNÉ PRO KTEROU DÓŠU

VÁTA

PITTA

KAPHA

Zelenina: mrkev, okurka, červená řepa, ředkvičky, batáty, mořské řasy, vařená cibule, cuketa, česnek, dýně, fenykl, černé olivy, pórek

Batáty, brokolice, artičoky, celer, chřest, vařená cibule, cuketa, dýně, fenykl, houby, kapusta, růžičková kapusta, květák, listová zelenina, petržel, okurka, zelí, salát, vařená červená řepa, černé olivy, pórek,  ředkvičky, řeřicha, tuřín, nepálivé výhonky, čínské zelí, čekanka,  kedlubna, mangold

všechny druhy pálivé zeleniny,  brokolice, celer, cibule, fenykl, houby, hrášek, chřest, kapusta, paprika, ředkvičky, špenát, listová zelenina, zelí, mrkev, květák, česnek

 

Luštěniny: červená čočka, mungo

Všechny na detox se nejlépe hodí mungo a červená čočka

Cizrna, čočka, fazole mimo ledvinkovitých, hrách, mungo, 

 

Koření: hing, jakékoliv koření, které není hodně ostré, omezit sůl na minimum.

Čerstvá bazalka, koriandr, skořice, římský kmín, kardamom, šafrán, kurkuma, máta, fenykl, estragon, kopr,  vanilka, čerstvý zázvor, pískavice řecké seno, sůl omezit na minimum, ŽÁDNÉ PÁLIVÉ KOŘENÍ

Všechna koření čerstvá i sušená – zejméně pálivé, ostré i jemně pikantní, sůl omezit na minimum

 

 

 

Příklad receptu vhodného detoxikačního jídla

Rozehřejete oříšek ghí nejlépe v hrnci s tlustým dnem, na ghí orestujeme zeleninu vhodnou pro náš typ a dusíme pozvolna dokud zelenina nepustí co nejvíce šťávy (cca 10 – 15 minut). Následně přidáme červenou čočku a zalijeme zeleninovým vývarem. Dusíme na mírném plameni dokud nezměkne čočka a dochutíme pro nás vhodným kořením. Přílohou rýže basmati.

 

 

Kdo je Mgr. Tereza Lindauerová

Vystudovala fakultu Dálného východu na Filosofické fakultě v Praze a původně ji to vlastně táhlo k čínské medicíně. Během objevování tajů fungování čínské medicíny se Tereza dostala k ajurvédě a bylo jasno. Ta ji svou zdánlivou jednoduchostí zcela učarovala a ve spojení s jógou, kterou už mnoho let praktikuje, to byla kombinace, která ji nadchla a nadšení trvá dodnes. Své ajurvédské znalosti sbírala nejprve jako samouk, vlastně začala ajurvédským vařením a kurzem indické kuchyně, pak se ale zamilovala do masáží a ajurvédských procedur, které se rozhodla zblízka si prohlédnout a studovat na Srí Lance, kterou si rychle oblíbila.

V Čechách je Tereza věrnou následovnicí MUDr. Martiny Ziskové, kterou uznává a respektuje nejen jako ajurvédského odborníka, ale i skvělého člověka, který jí pomáhá na cestě za poznáním. V současné době se Tereza zaměřuje na ajurvédskou diagnostiku  – pomocí pulzu díky níž určuje individuální konstituci svých klientů a pak jim na míru vytváří plán na životní styl, stravování, cvičení atd. Právě to je totiž základem ajurvédy, žijte, jezte a užívejte koření a byliny podle své konstituce a máte naději, že váš život bude zdravý a plnohodnotný. Dále dělá ajurvédské masáže a také víkendy, kde se snaží jednoduše propojit základy ajurvédy a jógy. A co Tereze na ajurvédě učarovalo nejvíc? Tenhle 5 tisíc let starý systém není žádné dogma – můžete ho začlenit do života celý, nebo jen pár procent a vždy to má dobrý efekt a umí obohatit váš život.

 

 

Zdroj: Mgr. Tereza Lindauerová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.