Jarní detox

Počasí se konečně umoudřilo a ukázalo svou jarní nebo spíš přímo letní tvář. Tím nám poslalo tolik očekávaný přísun energie, který se okamžitě promítá do nejrůznějších aktivit. Než se do nich pustíme, je dobré postupovat jako v případě našeho domova, tzn. nejdříve provést generální jarní úklid.

 

Ten se v první řadě týká pročištění organismu od nahromaděných škodlivin, které stojí za únavou i oslabenou imunitou. Spolehlivým, ale přitom šetrným detoxikačním postupem je vyplavení nejrůznějších usazenin z těla zcela přirozenou cestou. Očista však musí být dokonalá, tzn. že musí dobře fungovat vyměšování, aby skutečně mohly škodliviny odejít z těla ven. Kromě bylinek, které každému nechutnají, nebo a na to pozor, může být na některé alergický či jsou nevhodné např. v těhotenství, lze jarní detoxikaci organismu podpořit nápoji, které běžně pijeme nebo jejich ekvivalenty.

 

Březový sirup

Jako startér očistného procesu se dobře hodí březový sirup, např. značky Weleda BIO, neboť flavonidy obsažené v březových listech působí mírně močopudně a podporují tak i celkové oživení organismu.

 

Kávovinová směs

K tělu šetrnější náhražku kávy, která je i přírodním antioxidantem a navíc účinným pomocníkem při redukci váhy, protože napomáhá spalování tuků a reguluje hladinu cukrů v krvi, můžeme přirozeně začlenit do svého pitného režimu. Jedná se o tzv. zelenou kávu, buď s přísadou skořice nebo vanilky. Tato kávovina se postará o udržení rovnováhy v těle, a ačkoli neobsahuje kofein má díky svému složení – čekanka lékařská, nepražená-zelená káva, berhavie rozkladitá povzbuzující účinky a dodává energii obdobně jako klasická káva. Posledně jmenovaná bylinka  detoxikuje organismus, regeneruje sliznice močového ústrojí, léčí záněty, čistí krev, příznivě působí při astmatu i dalších onemocněních.

jarni-detox_author_vanderdecken

Čistící čaje

Připravíme si ho z jarních bylinek, ať už vlastnoručně nasbíraných nebo zakoupených v lékárně či specializované prodejně, anebo jednoduše vybereme některý z již hotových čistících čajů, ať už sypaných či sáčkovaných.

Běžně dostupný v lékárnách i v drogeriích či prodejnách potravin je např. novinka od osvědčené společnosti LEROS Natur Detox čistící čaj s vilcacorou nebo-li kočičím drápem, což je peruánská liána s širokým spektrem léčivých účinků. Má protizánětlivé a protimikrobní účinky, působí proti volným radikálům, stimuluje imunitní systém. Více informací o produktech na www.leros.cz.

Obdobné pročištění nabídne Univerzální čistící čaj od Dr. Popova ze dvou tradičních bylin – kopřivy a lípy, které doplňuje maceška podporující rovněž čištění krve. Druhou možností od stejné značky je Čistící čaj s červenou řepou, který lze používat celoročně. Kromě řepy a pampelišky určené k celkovému pročištění organismu obsahuje směs opět kopřivu a macešku, dále ještě květ růžového ibišku a kořen omanu, oba pro vylučování škodlivin močovými cestami a nať z řepíku lékařského, který pomáhá při látkové výměně i širokospektrálně v zažívacím a trávicím ústrojí.

 

Ajurvédská medicína

O ajurvédských čajích slyšel zmínku pravděpodobně každý. Pro detoxikaci a regulaci zažívacího ústrojí je určen prášek Fudco Triphala, přičemž Triphala je považována za základ ájurvédské medicíny. Kombinuje tři druhy ovoce- Haritaki, Bibhitaki a Amalaki. Užívá se rozpuštěný ve vodě nebo mléce. Fudco Triphala je například součástí Výrobků řady Hesh Health Care distribuované e-shopem Alpík. Díky svému složení působí cíleně a zbavují tělo nežádoucích volných radikálů.

 

Ozdravný jíl

Nedávno proběhla novinami informace – perlička o menu z hlíny nabízející delikatesní pokrmy jednoho z japonských šéfkuchařů. Ten se jistě inspiroval naopak vařením těch nejchudších obyvatel Asie i Afriky, kteří takto od pradávna nastavovali minimum surovin, které měli k dispozici. Hlínu šéfkuchař doporučuje protože prý podporuje trávení a obsahuje velké množství minerálních látek. Toho, kdo se nad tímto extravagantním nápadem pozastavil, jistě překvapí, že tzv. zelený jíl se v přírodní medicíně používá mj. jako prostředek pro vnitřní očistu, neboť absorbuje v organismu nahromaděné látky, aniž by se sám do organismu vstřebával.

O jílu, čajích i dalších bylinných přípravcích lze zjistit více například na www.alpik.cz, kde je možné navíc objednat ještě zelenou kávu či březový sirup. O zeleném jílu a bylinných čajích také na www.drpopov.cz.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.