Nekvalitní služby pokazí nejednu dovolenou

Problematické spojení, autobus ‚z doby koně‘ oproti deklarovanému luxusnímu, navýšení poplatku za půjčení auta v dovolenkové destinaci. Potrápily vás už někdy tyto situace? Nejste sami. Více než čtvrtina Evropanů zažívá problémy se službami cestovního ruchu. Ukazuje to alespoň průzkum asociace ANEC mezi téměř šesti tisíci respondenty, do něhož se zapojili i čeští spotřebitelé.

Elektrobusy v Bonnu Foto: Spielvogel, Wikimedia Commons

Elektrobusy v Bonnu Foto: Spielvogel, Wikimedia Commons

 

Čtyři pětiny účastníků průzkumu si služby v cestovním ruchu objednalo online, přičemž víc než 40 procent k tomu využilo zprostředkovatele nebo srovnávače cen. „Všechny problémy v různých oblastech služeb mají společné jmenovatele – nízkou úroveň služeb a zákaznického servisu, nečekané příplatky a nejasné informace,“ shrnuje výsledky průzkumu Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

 

Potíže s dopravou

Nejvíce problémů hlásí turisté, kteří si vypůjčili auto. Více než pětina z nich nebyla s touto službou spokojena. Obvykle měli problémy s nejasnými smluvními podmínkami a nedostatečnými informacemi o pojištění a ceně. Autopůjčovny inzerují co nejnižší cenu samotného zapůjčení vozidla, další poplatky ale mohou tuto částku klidně převýšit, což se zákazník mnohdy dozví až na místě.Často chybí jasné informace o potřebné výši zálohy, objevují se i potíže se stržením peněz z platební karty za údajné poškození vozu, a to bez souhlasu držitele karty. Tento postup přitom odporuje pravidlům karetních asociací. V takovémto případě je potřeba vyzvat autopůjčovnu, aby prokázala, že zákazník vůz skutečně poškodil. Nepříjemné pak bývá, když poskytovatel služby otálí s vrácením stržené či blokované zálohy. Vždy je třeba dávat pozor na systém palivové politiky dané autopůjčovny, jinak se spotřeba pohonných hmot může dost prodražit. Například v případě, že platíte za ujeté kilometry a požadovaná cena je vyšší, než kdybyste benzín natankovali sami.

Cestovatele také trápí problémy v letecké dopravě, tedy s vymáháním náhrady škody za poškozená zavazadla a za významně zpožděné či zrušené lety. I zde je třeba dát pozor na extra poplatky, které mohou být v součtu vyšší než cena letenky.

 

Ubytování pod psa

V souvislosti se zájezdy si lidé nejčastěji stěžují na špatnou úroveň ubytování. Podle průzkumu byl každý osmý člověk ubytován v jiném typu pokoje, než který byl dohodnut, nebo dokonce v úplně jiném hotelu. „Případné stížnosti a žádosti o slevu z ceny zájezdu je potřeba podat písemně už na místě a nikoli až po návratu domů. Pokud si na místě budete stěžovat jen ústně, nemusí na vaši pozdější stížnost u poskytovatele služby být brán zřetel a slevu nedostanete, ač byste na ni měli právo. Pořiďte fotografie či zajistěte svědky, abyste měli důkazy o nižším komfortu,“ radí Lukáš Zelený.

Do celoevropského průzkumu se na výzvu dTestu zapojilo také přes osm set českých spotřebitelů. 25,1 % českých respondentů odpovědělo, že mají negativní zkušenosti s využíváním služeb cestovního ruchu, což odpovídá evropskému průměru.

V jakých oblastech se spotřebitelé setkali s problémy a kolik lidí mělo negativní zkušenost s využitou službou, znázorňuje následující tabulka:

Tabulak s přehledem cestovatelských problémů Zdroj: dTeas a Zdroj: European cross-border travel and tourism, ANEC

 

Máte podobné zkušenosti? Kde a co vás v souvislosti s dovolenou a cestování zaskočilo a rozčílilo? Jak jste postupovali? Došlo ke zjednání nápravy od poskytovatele služeb? Napište o tom komentář, pomůžete si navzájem s ostatními cestovateli!

 

 

 

Zdroj: dTest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.