Petice proti poplatkům za roaming

Česká spotřebitelská organizace dTest se připojila k podpoře petice proti poplatkům za roaming, kterou spustily evropské spotřebitelské organizace, jimž se nelíbí, že Evropská komise neustále mění termín zrušení těchto poplatků. Petici podepsalo již více než 113 000 spotřebitelů. Svůj podpis může nyní přidat každý, kdo nesouhlasí se zbytečnými poplatky za zahraniční hovory.

 

Evropské spotřebitelské organizace nesouhlasí s tím, že plánované zrušení roamingových poplatků bylo odsunuto na pozdější termín, než byl slibovaný prosinec letošního roku. Proto na začátku června nizozemská organizace Consumentenbond, francouzská UFC Que Choisir, španělská OCU, portugalská Deco a řecká EKPIZO spustily petici za zrušení poplatků k původně plánovanému termínu, tedy prosinci 2015. Nyní se k nim přidává i dTest. Nejedná se zdaleka o první zdržení. „Nejprve měly poplatky za roaming skončit už v letošním roce, poté se měl jejich konec posunout na rok 2016. Nyní je zmiňován červen roku 2017,“ vypočítává Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Plánované zrušení poplatků za roaming letos na jaře narazilo na odpor operátorů. Ti se obávají deformace trhu, kdy by třeba britský zákazník mohl využívat služeb bulharského operátora a za bulharské ceny, které jsou několikanásobně nižší než britské, i doma v Británii.

Spotřebitelské organizace argumentují, že dávno existuje infrastruktura pro to, aby volající platil za hovor stejně, ať volá z jakékoli země. Roaming považují za poslední existující hranici v Evropské unii. „Kromě turistů škodí poplatky za roaming také lidem z příhraničních oblastí, studentům na zahraničních pobytech či pracovníkům v cestovním ruchu,“ uvádí text petice.

Minulý týden eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger slíbil, že Evropská komise učiní vše pro to, aby roamingové poplatky v zemích EU skončily od druhého čtvrtletí roku 2017. Tento týden se v Bruselu podařilo dosáhnout kompromisu, jehož obsahem je zrušení roamingu od června 2017. „Otázkou samozřejmě zůstává, kolikrát se termín ještě posune a nakolik mu nyní můžeme věřit,“ doplňuje Lukáš Zelený.

Poplatky za roaming za posledních pět let klesly přibližně o polovinu, to je podle spotřebitelských organizací ale nedostačující. Petice chce, aby Evropská unie zrušení roamingu neodsouvala. Nasbírala již více než 113 000 podpisů. Spotřebitelé mohou petici podpořit na této webové stránce

 

Zdroj: dTest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.