Na mimosoudní řešení spotřebitelských sporů stačí přístup k internetu

Někdy jde o náhodu, ale mnohdy prodejci hřeší na to, že zákazník nemá čas ani náladu vést se na kolotoči zvaném reklamace. Soudní cestou se svých práv domáhá jen zlomek poškozených zákazníků. Nová on-line služba VašeStížnosti.cz, kterou zřídilo a provozuje dTest s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu, pomáhá aktivně řešit podané spotřebitelské stížnosti, a zároveň slouží jako zdroj informací o přístupu jednotlivých obchodníků k zákazníkům.

wikimedia-commons_autor_ecureuil-espagnol_stencil_shopping_cart

 

Služba VašeStížnosti.cz funguje od října 2013. Za první měsíc provozu spotřebitelé podali 450 stížností na stovky různých obchodníků. Více jak desítku stížností se již podařilo vyřešit ke spokojenosti spotřebitelů.

 

On-line řešení

Proces řešení stížností je pro spotřebitele jednoduchý: vloží na webové stránce VašeStížnosti.cz stížnost, kde identifikují obchodníka a popíší svůj případ. Poradci dTestu, největší spotřebitelské organizace v České republice vypracují ke stížnosti stanovisko a kontaktují obchodníka s výzvou, aby případ řešil. Přesný popis fungování služby a postupu řešení případů najdete na webové stránce www.vasestiznosti.cz.

„Jsme rádi, že obchodníci se ke stížnostem spotřebitelů většinou staví čelem,“ říká Lukáš Zelený, vedoucí právní poradny dTestu. „Uvědomují si, že to je pro ně lepší než případný soudní spor. Díky vstřícnému vyřešení problému mohou zákazníka získat zpět. Špatné zkušenosti se navíc rychle šíří i v okolí dotčeného spotřebitele.“ Nejvíce stížností přišlo za první měsíc provozu služby VašeStížnosti.cz na společnosti  Nebeslev (14 stížností), Alza.cz (12 stížností) a Telefónica ČR (9 stížností). „Právě Alza nebo Telefónica, a také řada dalších společností, s námi na řešení případů spolupracují a snaží se vycházet zákazníkům vstříc,“ konstatuje Lukáš Zelený.

 

Podle hesla „Důvěřuj, ale prověřuj!“

Služba VašeStížnosti.cz slouží vedle bezprostředního řešení konkrétních stížností také jako zdroj informací o přístupu obchodníků k zákazníkům. Na závěr každého případu totiž ohodnotí přístup obchodníka – a z těchto hodnocení se skládá tzv. skóre vstřícnosti. To je pak, spolu s detaily jednotlivých případů, na stránce služby veřejně dostupné.

 

Jde to i jinak

„Problémy se zbožím a službami mohou potkat každého zákazníka. Je proto důležité nakupovat u prodejců a dodavatelů, jimž problémy jejich zákazníků nejsou lhostejné,“ doporučuje Lukáš Zelený a doplňuje: „A pokud přes všechnu ostražitost spotřebitel narazí, může využít službu VašeStížnosti.cz nebo bezplatnou poradenskou linku dTestu na čísle 299 149  009, případně využít i jiných forem poradenství, ať už elektronické či osobní.“ dTest v tomto roce vyřídil již více než 23 tisíc spotřebitelských stížností a dotazů.“

 

Zdroj: dTest

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.