Jak si nepokazit dovolenou nevyhovující smlouvou s cestovní kanceláří

Nastaly vytoužené prázdniny, čas dovolených. Nepozornost při čtení obchodních podmínek ve smlouvě nebo neznalost formulací vás může nemile překvapit v průběhu rekreačního pobytu a nemusí jít jen o nejznámější problém s dopravou zpět při náhlém úpadku cestovní kanceláře. I zdánlivé drobnosti totiž dokáží dovolenou značně znepříjemnit.

dovolena_perex_thornbury_harbour_entrance

Obchodní podmínky cestovních kanceláří přitom mohou napovědět mnohé o očekávané dovolené. Kdyby si je zákazníci pozorně přečetli, nemuseli by se v průběhu dovolené či po ní s cestovní kanceláří nedohadovat, že například strava typu all inclusive byla vymezena jen na určité hodiny, třílůžkový pokoj byl pouze pokojem dvoulůžkovým s přistýlkou v podobě palandy, případně že klimatizace nefungovala, neboť obchodní podmínky připouštěly její fungování jen v určitých měsících.

chambre_privilege_hotel_donjon_carcassonne

 

Co je psáno, to je dáno

„Klienti by si jistě v mnoha případech rozmysleli, zda chtějí dovolenou s různými nepraktickými omezeními podstoupit, často ovšem podepisují smlouvy bez čtení příloh a vzápětí jsou zklamáni,“ říká vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

Stěžovat si na něco, co zákazník sám potvrdil svým podpisem, je ovšem velmi problematické. „Pokud se nejedná o vysloveně nezákonné ustanovení obchodních podmínek, zbývá pak už jen spolehnout se na dobrou vůli delegátů, kteří mohou zákazníkům zajistit vyšší komfort,“ upozorňuje Lukáš Zelený a dodává: „Doporučujeme také nespoléhat se jen na sliby pracovníků cestovní kanceláře. Pokud nemají totéž zákazníci napsané ve smlouvě, služba poskytnuta být může, ale nárok na ni těžko prokážou.“

 

Zákonná radost z dovolené

Dovolená je pro mnoho lidí záležitostí, kterou absolvuje jednou, maximálně dvakrát do roka. Pokud ji provází roztrpčení z nekvalitních služeb, mnoho odpočinku a potěšení nepřinese. Nový občanský zákoník, který vstupuje v účinnost v lednu příštího roku, přináší výslovný nárok na náhradu v případě „ztráty radosti z dovolené“. Nelze ji ovšem požadovat po cestovní kanceláři z důvodu jakéhokoliv negativního zážitku (například hádky s manželem nebo špatného počasí), v zahraničí přisuzují soudy zákazníkům slevu například, když jsou trvale rušeni hlukem z okolí hotelu, či nemají přístup k moři.

anse_la_raye_fused_copy
Kam na radu

Na internetu fungují diskuzní fóra zabývající se dovolenými. Na nich lze nalézt cenné tipy i recenze jednotlivých cestovek nebo destinací.

Před podepsáním smlouvy s konkrétní CK se vyplatí podívat se na její stránky, zda neobsahují hodnocení zákazníků. Samozřejmě bude-li plné superlativů, znamená to, že čistou hru se zákazníkem zrovna nehraje. I když výjimky mohou potvrzovat pravidlo. Bude-li hodnocení objektivní, upozorní i na skutečnosti, které může jeden zákazník uvítat a druhého odradí, např. pravidelná večerní diskotéka u bazénu hotelu, kam budou nejspíš směřovat i okna hotelových pokojů.

Mnoho zajímavých a důležitých informací z oblasti cestování naleznou spotřebitelé v nové brožuře dTestu „Pomocník na cesty“, kterou si mohou zdarma stáhnout na www.dtest.cz/cestovatel.

 

Zdroj: dTest

2 komentáře

 1. Odpovědět

  Právě jsme si vzpomněla proč jezdíme navlastní pěst :D a koukám, že letošní Chorvatsko nebude žádná změna :)

   • Redakce on 2.7.2013 at 18:59
   • Autor

   Odpovědět

   Tak i zde se dobře uplatní přísloví: „Co si člověk neudělá sám, to nemá“ :-) Soukromá dovolená je o svobodě rozhodování, ubytování se nekupuje, když jsme u těch příměrů „jako zajíc v pytli“, chce to ale mít spolehlivé auto a dobré řidičské schopnosti, pokud se vydáte k moři a také být dostatečně samostatný, což ne každý dokáže, a pak se spolehne na „jistotu“ cestovky, která se může změnit v pravý opak. V obou případech se ale vyplatí nastudovat co nejvíce informací

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.