Nejúspěšnější podniky v gastro žebříčku S.Pellegrino & Aqua Panna Top

Do letošní lokální podoby vyhlášené mezinárodní ročenky The World 50 Restaurants, jejímiž patrony jsou prémiové italské minerální vody S.Pellegrino & Acqua Panna, se zapsaly v kategoriích česká kuchyně, bary a pivnice proslulé i méně známé podniky. „Neomylný televizní kat“ Zdeněk Pohlreich dosáhl se svým podáním české kuchyně jen na třetí příčku, naopak nejznámější pražská pivnice neodmyslitelně spjatá se štamgastem nejpovolanějším – Bohumilem Hrabalem, svému jménu dostála v plné výši.

 

Za výběrem „nej“ restaurací v kategoriích fine dining, evropská kuchyně, světová kuchyně, česká kuchyně, bary a pivnice je stojí přední čeští kritici. O umístění v Top 10 a pořadí na medailových pozicích rozhoduje pětičlenná porota složená z odborníků a milovníků kvalitního jídla a pití, jejíž členové hodnocené podniky opakovaně navštěvují v průběhu celého roku. Hodnotí nejen jídlo, ale i úroveň obsluhy, nabídku, kvalitu i ošetření nápojů, a v neposlední řadě prostředí. Představíme vám vítěze tří pro české restauratérství nejtypičtějších kategorií.

 

Na Pekárně

V kategorii česká kuchyně letos dominovala klasická staročeská hospoda známého kuchaře Václava Friče. Ačkoli za touto restaurací musíte vážit cestu do Čakoviček, je téměř nezbytné objednat se předem. Vaří se zde klasická česká, mnohdy pozapomenutá, jídla z kvalitních surovin a s ohledem na sezónnost.

Šéfkuchař a majitel Václav Frič získal již řadu ocenění, ať už za svého působení v restauraci hotelu Alcron, nebo jako sedminásobný mistr ČR v otevírání ústřic. Je milovníkem české kuchyně velkou měrou se zasloužil o její znovuobjevení.

Na druhém místě se na pomyslném stupni vítězů v této kategorii umístil loňský vítěz – Hotel Diana, na třetím figuruje Café Imperial Zdeňka Pohlreicha.

Na Pekárně Foto: S.Pellegrino , oficiální zdroj

 

Hemingway Bar

Oblíbený bar v ulici Karolíny Světlé na svou popularitu dlouho čekal, ale o to více si jí nyní užívá. Proslulým se stal zejména v souvislosti s nabídkou absintů, která je nejširší v ČR. Kromě široké škály koktejlů, jež je v denní nabídce obohacována sezónními surovinami, zde dále nabízejí i možnost prostřednictvím tzv. „tasting experience“ rozšířit znalost rumů. Unikátní je i výběr ušlechtilých šumivých vín z oblasti Champagne založený nejen na věhlasných a velkých značkách.

Široká a pestrá nabídka kvalitních nápojů, zručnost a um barmanů, atmosféra věčně nabitého podniku, to je kombinace, která učarovala mnoha pravidelným návštěvníkům tohoto podniku.

Mezi bary skončil Druhý Black Angel’s Bar a na třetím místě se umístil Tretter’s bar.

Hemingway Bar Foto: S.Pellegrino , oficiální zdroj

 

U Zlatého tygra

Pivnice, kterou proslavil ve svém díle Bohumil Hrabal, a svou návštěvou i několik světových státníků či český disent, ovládla již tradičně svou kategorii. Výborné pivo a neopakovatelná atmosféra prostor, kterými kráčely dějiny, dělají z pivnice U Zlatého tygra jedinečný podnik. K jídlu tu dostanete českou hospodskou klasiku – řízkem v bramboráku počínaje a tlačenkou s cibulí, nebo pivním sýrem konče, ale za tím se sem nechodí. Jde o jedinečnou a jinde neviděnou ukázku české hospodské kultury v tom nejlepším slova smyslu – výborně ošetřené pivo, téměř všechna místa obsazená věrnými štamgasty a atmosféra domu, jehož historie sahá až do 14. století.

U Zlatého tygra Foto: S.Pellegrino , oficiální zdroj

 

Zdroj: S.Pellegrino & Aqua Panna

 

 

11 komentářů

Skip to comment form

 1. Odpovědět

  Byl jsem v jedné pěkné restauraci v jižních čechách, která byla postavena ve staré stodole, celý interiér byl v duchu staročeska, typická staročeská kuchyně taky nechyběla. Dokonce i slečny servírky chodily v pěkných dobových úborech :) Příjemné a útulné místo. Rád se tam zase někdy vrátím :)

   • Hugo on 18.8.2014 at 16:11

   Odpovědět

   Ono není problém restauraci hezky vyzdobit, ale problém potom pravidelně udržovat. :) Byl sem několikrát ve staročeských restauracích , kde měli spoustu ozdob typů dýní a klasů kukuřice, zaprášené jako… :) nebo ve sklepni restauraci, kde bylo šílené množství pavučin a schválně pro efekt jako dekoraci to tam fakt neměli :))

    • vianka on 18.8.2014 at 16:40

    Odpovědět

    Souhlasím s výše napsaným. Je dneska již spousta pěkných dobových restaurací, ale je nutné je pravidelně udržovat, tzn. obnovovat interiér – pokud to tedy lze. Třeba hned to první foto se mi líbí a moc (Na Pekárně) a myslím si, že i na údržbu je to jednoduše, ale vkusně zařízené! Někdy méně znamená více a zrovna na téhle fotce to platí. Dřevo, čisto a útulno.

    • Redakce on 18.8.2014 at 16:52
    • Autor

    Odpovědět

    To jste vystihl přesně. Chodili jsme občas na oběd několik let do Staré doby v Gorazdově ulici v Praze, kousek od Tančícího domu. Zpočátku krásně vyzdobené horní i sklepní prostory i zahrádka. Pak už to nahoře zavírali, muselo se jít jen dolů do velké místnosti. Dobové oblečení už také nebylo komplet. Naštěstí vařili pořád dobře. Ale už jsem tam nějaký čas nebyla, tak nevím, jestli se to nějak změnilo směrem nahoru nebo dolů.

     • Hugo on 18.8.2014 at 17:24

     Odpovědět

     Je dobře, že vaří (vařili) i po zavření části restaurace pořád dobře. :) Mám zkušenosti, že před zavíráním nějaké části podniku nejdříve omezení pozná kuchyň. V poslední době (hlavně na moravě) si všímám, že čím je restaurace zvenku odrazující, tím lepší je kuchyně. Ač se to může zdát zvláštní. :)

     • Hugo on 18.8.2014 at 17:25

     Odpovědět

     Kdyby jste potřebovala poradit nějakou restauraci někdy v budoucnu při návštěvě Moravy, mile rád posloužím. :)

      • Redakce on 18.8.2014 at 17:46
      • Autor

      Něco na tom, že čím odrazujícnější exteriér, tím lepší kuchyně, bude. Asi nepotřebují lákat hosty. Už jsem se s tím setkala a hodně to má takto vytipované kolega fotograf, který jezdí po celé republice.

      Ráda si dám poradit, i když jezdím „mimo základnu“ málo a také prakticky jen pracovně. Díky
      Z.Ottová

      • Hugo on 18.8.2014 at 17:56

      Ono by majitelé často i chtěli, ale třeba ve městech v historických domech musí mít spoustu povolení od stavebního úřadu, což zabere spoustu času a ty nervy s pracovníky úřadu a jejich nesmyslné požadavky častokrát spolu ve výsledku s nákladnou rekonstrukcí za to nestojí. A když se do toho přidá, že tu restauraci má třeba jen někdo v nájmu.. No, je to všechno složitější. :)

   • Redakce on 18.8.2014 at 16:46
   • Autor

   Odpovědět

   Klidně můžete napsat název podniku a místo, u nás si na cílenou a placenou reklamu nehrajeme. Třeba to jako tip někdo ze čtenářů uvítá.

    • vianka on 18.8.2014 at 18:31

    Odpovědět

    Ano, já bych to taky uvítala, i když jsem taky z Moravy. Dobrých tipů není nikdy dost….A taky se mi několikrát stalo, že restaurace nevypadala nijak dobře a jídlo bylo výborné. Takže sem s tipy….

    1. Odpovědět

     Rád bych vám dal tip, bohužel jména restaurací si většinou nepamatuji, takže v tomhle vám asi nepomůžu. Znám pár dobrých restaurací v okolí mého bydliště, ale říkáme jim s přáteli většinou tak, jak si vymyslíme, takže název „U Itala“ nebo „V Prostřední“ by vám stejně nejspíš k ničemu nebyl :) každopádně pokud se tam ještě někdy podívám, zkusím si vzpomenout a jméno restaurace zapamatovat :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.