Jak reklamovat nefunkční obojky proti blechám a klíšťatům

Mírná zima opět nahrála invazi klíšťat i dalšího nepříjemného a nemoci přenášejícího hmyzu. Při koupi antiparazitálních přípravků pro své čtyřnohé přátele je situace stále těžší, neboť hmyz začíná být na některé přípravky rezistentní. Prodejci nyní opět nejvíce doporučují speciální antiparazitální obojky. Ty nepatří k nejlevnějším způsobům ochrany, navíc často nefungují. Jak je reklamovat?

Ochrana před klíšťaty Foto: e-Newspeak

 

Kromě toho, že našim domácím miláčkům různí parazité znepříjemňují život, zvíře se drbe kouše a může dostat do ran infekci, představují tito saví škůdci největší nebezpečí v možném přenosu nemocí, na zvířata i na jejich majitele a členy společné domácnosti. Klíště je přenašečem lymské boreliozy i klíšťové encefalitidy, kterou může onemocnět po jeho přisátí zvíře stejně jako člověk. Blechy jsou pak přenašeči virových nemocí a zejména zárodků tasemnic, v tomto případě ale jen tehdy, když zvíře blechu pozře. A blecha psí si nevybírá, zavděk vezme psem, kočkou i jejich majitelem. Mýtu o tom, že psí blechy na člověka nejdou, už asi nikdo nevěří.

 

Pipeta, postřik nebo obojek

O ochraně zvířecích kamarádů tak netřeba diskutovat, blechy mohou chytit od ostatních psů na procházce, kočky zase na svých záletech. Klíšťata často překvapivě čekají na příležitost i v městském parčíku s pár neduživými keři.

Jak ale postupovat ve chvíli, kdy pro svého pejska nebo kočku koupíte například antiparazitní obojek a během pár dní na zvířeti přesto objevíte řadu klíšťat? Jak při reklamaci dokázat, že obojek nefunguje?

 

Reklamujte!

Advokáti, výrobci, prodejci i odborníci se shodují, když jednohlasně říkají – reklamujte! Napadlo vás to někdy? Víte, jak na to? „Poptali jsme se jako fiktivní zákazníci tří velkých firem na trhu, jak lze reklamovat nefunkční antiparazitní obojek a byli jsme velmi mile překvapeni. Odpovědi jsme získali během několika málo dní, kdy na náš dotaz zareagovaly všechny společností a automaticky nám nabídly možnost reklamace,“ přibližuje Kateřina Procházková z poradenského portálu poradnaveritele.cz

 

Reklamujte u prodejce a co nejdříve

Ať už nakupujete u zvěrolékaře, v chovatelských potřebách, na internetu nebo v lékárně, vždy je zapotřebí reklamovat přímo u prodejce. Z toho důvodu je důležité si pokaždé důkladně schovat účtenku. „Reklamovat musíte podle právníků hlavně bez zbytečného odkladu. Jinými slovy ihned poté, co problémy s nefunkčním obojkem zjistíte,“ doporučuje Kateřina Procházková a uvádí případ paní Ludmily z Prahy. Ta koupila pro svého huskyho v lékárně antiparatzitní obojek za bezmála tisíc korun, který měl až po dobu osmi měsíců odpuzovat klíšťata i blechy. Místo toho přišel její pes už po pouhých čtyřech týdnech z procházky s šesti klíšťaty. Z toho čtyři klíšťata se navíc přisála v bezprostřední blízkosti krku a obojku. Paní Ludmila se začala intenzivně zajímat, jak má postupovat, aby jí byla uznaná reklamace, protože zcela logicky nechtěla platit za něco, co nefunguje.

 

Správné nasazení obojku

„Důležité je nefunkční obojek pečlivě zdokumentovat,“ upozorňuje Procházková. Výrobce se obvykle v prvním kroku zaměřuje především na to, zda obojek je správně nasazený a používaný. Nesmí se například za něj zavěšovat různé odrazky, ani jiné ozdoby, musí být akorát přitažený – tzn. ani moc ani málo, tedy na dva prsty, které se vloží mezi obojek a krk zvířete. Dále je zapotřebí zkontrolovat, zda zvíře náhodou nelíná, protože i intenzivní vypadávání chlupů může přechodně zhoršit antiparazitní působení obojku. Podobně může působit i časté kartáčování a stříhání srsti.

 

Přiměřené koupání

Působení obojku oslabuje také časté plavání, stejně jako opakované domácí koupání a šamponování zvířete nebo průběžné sundávání obojku z krku. Na výskyt klíšťat má podle výrobců, poněkud kontraprodiuktivně, také vliv jeho častý pohyb v přírodě, ale i přítomnost dalších zvířat v domácnosti, která jsou však bez ochranného obojku.

 

Na reklamaci se pečlivě se na to připravte

„Chcete-li reklamovat nefunkční obojek proti klíšťatům, musíte se připravit i na případné komplikace a jednoznačné dokazování, že jste obojek používali správně. Ne všichni výrobci či distributoři budou nakloněni tomu, aby vám vraceli peníze nebo třeba vyměnili produkt za jiný. Proto je důležité mít pro tento případ nejen věrohodné svědky, ale také řádnou fotodokumentaci vašeho psa a přisátých klíšťat s jednoznačným datem na přední straně fotografie nebo i natočené video, které jednoznačně doloží, že jste ten a ten den po zakoupení obojku našli tolik a tolik klíšťat,“ radí ještě Procházková. A pokud i přesto neuspějete, nevzdávejte to a poraďte se, jak dál postupovat v poradně nebo se svým právníkem.

 

Zdroj: www.poradnaveritele.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.