Veterinární poradna: Jaké nebezpečí číhá na naše mazlíčky v podobě klíšťat?

Vlhké počasí nahrává přemnožení klíšťat, proto by žádný majitel psů, koček a dalších zvířecích kamarádů, které s sebou bere do přírody, byť je jí třeba jen zahrada nebo dvorek za domem či městský park, neměl zapomínat na preventivní opatření. Na otázky jak zajistit účinnou prevenci MVDr. Martin Bonczek.

mvdr-martin-bonczek-foto

 

1/ Jaká je nejlepší prevence před klíšťaty?

Ideální formou prevence je pravidelná aplikace antiparazitárních přípravků (např. spot-on Fypryst).

 

2/ Kterým místům se vyhnout a kde je největší výskyt klíšťat?

Klíšťata se nejčastěji vyskytují na teplých a vlhkých místech, ideální podmínky mají např. v listnatých lesích, na jejich okrajích ve vysoké trávě a podobně.

 

3/ Jaké nebezpečí hrozí lidem, pokud náš pes přinese domů klíště?

Jelikož klíště může být přenašečem nebezpečných onemocnění (např. borelióza, encefalitida), hrozí toto riziko i pro majitele psa, na kterého se může klíště také přisát a člověka nakazit.

 

4/ Na některé lidi se klíště téměř nikdy nepřisaje, dá se to říct i o zvířatech? Proč tomu tak je?

Klíště si pro přisátí vybírá zejména místa s tenkou vrstvou kůže, kde se snadno přichytí a samozřejmě zároveň taky místa, která jsou mimo dosah zvířete, aby si jej samo nemohlo vykousnout. Proto u psů i koček nacházíme klíšťata často např. na hlavě, na uších apod.

 

5/ Jak poznáme klíšťovou encefalitidu?

Mezi hlavní příznaky onemocnění patří horečka a neurologické poruchy. U některých psů může onemocnění probíhat latentně, bez projevení klinických příznaků, ale u některých končí vleklými zdravotními problémy a může skončit i smrtí.

 

6/ Jak poznám, že bylo klíště infikované?

Inkubační doba u psů trvá 4-9 dní, poté se můžou objevovat první příznaky onemocnění a je potřeba vyhledat veterinárního lékaře.

Abychom těmto možným problémům předcházeli, je potřeba zvíře chránit preventivní aplikací antiparazitárního přípravku např. preparátu Fypryst spot-on.

 

7/ Jak klíště zlikvidovat? Jak mám místo po přisátém klíštěti nejlépe ošetřit?

Na vytažení klíšťat se používají speciální kleštičky, které se dají koupit u veterináře nebo v petshopu. Místo je dobré desinfikovat některým z dostupných preparátů. Ideální likvidací je například spláchnutí klíštěte do wc.

 

8/ Kdy je nutné navštívit veterináře?

Pokud si na vytažení klíštěte netroufáte, navštivte svého veterinárního lékaře. Stejně tak je potřeba nechat zvíře vyšetřit, při jakékoliv změně zdravotního stavu.

 

TIP

Přípravek Fypryst v praktickém balení je spolehlivý a s dlouhou účinností proti klíšťatům, blechám a všenkám. Jeho aplikace je velmi jednoduchá. Stačí vyjmout jednodávkovou pipetu ze sáčku, sejmout čepičku, kterou pak opačným koncem nasadíte na pipetu a promáčknout její plombu. Pak už jenom rozhrňte srst zvířete v oblasti mezi lopatkami, přiložte hrot pipety na kůži a stiskněte tak, aby se její obsah vyprázdnil na kůži zvířete. Aplikace je velmi snadná i v případě neposedného zvířete.

Přípravek Fypryst chrání Vašeho psa přibližně 4 týdny před klíšťaty a 8 týdnů před blechami. Kočku pak přibližně 2 týdny před klíšťaty a 5 týdnů před blechami. Vždy v závislosti na zamořenosti území.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Více o produktu na www.fypryst.cz.

 

Zdroj: Fypryst

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.