3 tipy proti bolestem hlavy, zad i únavě organismu

Za stále se vracejícími bolestmi hlavy, zad, stejně jako za přetrvávajícím pocitem únavy stojí mnohdy naše psychika. Odborné studie přitom uvádějí, že až 27 % pacientů opakovaně navštěvuje lékaře nebo podstupuje různá vyšetření, aniž by byla odhalena příčina jejich obtíží. Právě v těchto případech lze původ zdravotních problémů hledat často v naší psychice. Tehdy nastupuje psychosomatická medicína.

 Bolest hlavy Foto:Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, oficiální zdroj

 

Nevyřešené problémy v rodině, konflikty v partnerském vztahu či v zaměstnání nebo dlouhodobý stres, to vše může mít negativní vliv na naše tělo a zdraví. MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, připravila několik tipů z oblasti celostní medicíny na zmírnění bolestí hlavy, zad i proti únavě organismu.

 

Chronické bolesti hlavy

Příčina bolestí hlavy může být často psychického původu, velkou roli zde hraje například dlouhodobý stres, nepřiměřená psychická zátěž nebo prožívaná úzkost. Tyto faktory se pak časem začnou projevovat i ve fyzické rovině, působí na oblast například krční páteře, kde vzniká vyšší napětí svalů a vazivových tkání. To postupně napomáhá ke špatné funkci páteře nebo k tvorbě blokád, které pak mohou následně způsobit bolesti hlavy. Čím déle se nám stres a psychická úzkost v těle hromadí, tím horší mohou být naše obtíže, které se pak o to hůře později napravují.

 

Co s tím

V první řadě je důležité si uvědomit, co může naše problémy způsobovat a naučit se proti tomu aktivně bránit. „Je třeba chtít pomoci sami sobě a být ochotní pro to něco udělat. Často může pomoci změna životního stylu, zařazení pravidelného aktivního pohybu do našeho denního programu. Dopřejte si například procházky v rychlejším tempu, ty rozpumpují krevní oběh a dopomohou snížit stres. Pokud i přesto potíže přetrvávají, vyhledejte odborníky – psychologa, rehabilitačního lékaře nebo neurologa,“ doporučuje MUDr. Michaela Tomanová.

 

 Bolest krční páteře Foto:Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, oficiální zdroj

 

Bolesti kloubů a páteře

Tělesná bolest je z pohledu psychosomatické medicíny vlastně transformovanou psychickou bolestí. Dlouhodobě potlačované negativní emoce mohou vyústit například v bolesti páteře, někdy i kloubů, které pak mnoho lidí řeší neúčelným a zbytečným užíváním analgetik nebo nesteroidních antirevmatik.

 

Co s tím

Základem je chtít něco změnit, aktivně se zapojit a udělat něco sám pro sebe a pro své tělo. Můžete například začít se speciálním cvičením a naučit se rehabilitační metodu INFINITY. „Toto komplexní cvičení odbourává stres, podporuje proudění energií v těle, tvaruje postavu a má příznivý vliv na psychiku i sexuální život. Pomocí našeho cvičení stabilizujete tělo, uvolníte svalové a vazivové tkáně a také snížíte nebo zcela odstraníte bolest pohybového aparátu,“ přibližuje primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová.

 Chronická únava Foto:Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, oficiální zdroj

 

Únava organismu, skleslost a snížený výkon

Nadměrná psychická zátěž může dříve nebo později vést k chronické únavě, která se projevuje například sníženým výkonem v práci, ztrátou výdrže, dále psychickou skleslostí, nesoustředěností a dalšími příznaky. Hrozí například lidem, kteří na sebe mají vysoké nároky nebo se za každou cenu snaží vyhovět požadavkům svého okolí, neumí odpočívat a přehlíží varovné signály svého těla.

 

Co s tím

Prvním krokem je uvědomit si, že nároky, které na nás klade okolí nebo i my sami jsou příliš vysoké a náš organizmus takové tempo dlouhodobě nezvládá. Pokud si toto uvědomíme, můžeme se pokusit proti takto nastavenému programu bojovat. Je třeba dělat opravdu jenom to, na co sami stačíme. „V případě závažnějších a dlouhodobých potíží doporučuji vyšetření u imunologa, nebude také od věci absolvovat schůzku s psychologem nebo psychiatrem. Pokud máte mírnější příznaky, zkuste praktikovat toto jednoduché cvičení,“ navrhuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. „Na začátku se zklidněte a několikrát zhluboka nadechněte. Důležité je přitom dýchat do celého hrudníku, můžete si pomoci i představou nafukujícího se balónu. Učte se postupně uvědomovat dolní, střední a horní část hrudníku zepředu, zezadu i ze strany. Důležité je dávat si pozor, abyste při nádechu nezvedali ramena. Při výdechu můžete nechat celý hrudník klesnout dolů, jako když se celý balón jakoby vyfukuje a klesá dolů. Toto základní dechové cvičení opakujte třikrát,“ uzavírá lékařka.

MUDr. Tomanová předvádí pacientům rehabilitační metodu Infinity Foto:Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, oficiální zdroj

MUDr. Tomanová předvádí pacientům rehabilitační metodu Infinity Foto:Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí, oficiální zdroj

 

Zdroj: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí

10 komentářů

Skip to comment form

 1. Odpovědět

  S tímto nemůžu víc než souhlasit. Jsem člověk, co nesnáší prášky. Beru si je, jen když opravdu musím. Např. na alergii. Ale jsou lidé, co si neustále berou různé ibalginy, brufeny a podobné sr…., jenže to prostě při větším užívání nemůže pomoct! Když vás něco bolí, tak to protáhněte, zaběhejte si, zacvičte si, ale nezobejte proboha pořád ty prášky. Já jsem naposledy prášek proti bolesti hlavy měl nejmíň před rokem, a můžu o sobě s čistým svědomím prohlásit, že kromě rýmy a kašle jsem už minimálně rok a půl neležel s žádnou nemocí :). Je to o psychice a je nutné to brát s optimismem, jen tak se to dá zvládnout ve zdraví :)

  • Hugo on 9.8.2014 at 01:32

  Odpovědět

  Ono člověk často nemá jinou možnost než papat pilule, ale jeden by nevěřil jakým můžou být lékem endorfínky. :)

  • vianka on 14.8.2014 at 14:09

  Odpovědět

  Já jsem snad migrénu ani bolest hlavy nikdy neměla. Ovšem moje sestra trpí na migrény celkem často a vím, co to s ní dokáže! Takže takové řeči, že někteří lidé zobají prášky na kde co, nemám ráda. Beru sice taky léky na alergii, ale neodsuzuji ty, kteří to nezvládají bez prášků. Vím, že sestra, když ji chytne migréna, zvrací, leží v posteli, musí mít tmu atp. Jsem zdr. sestra a trochu do toho i vidím, souhlasím s tím, že spoustu nemocí souvisí s psychikou, takže pohyb, optimismus, pravidelná strava atp. samozřejmě patří do života každého člověka. Já sama vím, že když mám například zkouškové období na VŠ, tak jsem taky vystresovaná, ale vždy mě podrží moje rodina, můj manžel, mé dvě dcery a hned je to období pro mně snesitelnější. Člověk si musí umět udělat radost, radovat se z mála věcí, které má.

   • Redakce on 17.8.2014 at 21:53
   • Autor

   Odpovědět

   Tak to jste šťastný člověk, tedy co se absence bolesti hlavy týče. Já mám většinu problémů od páteře, při pohledu na níž se ortopedi neubrání hlasitým projevům zděšení. V posledních pár letech se mi bolest hlavy od krční páteře občas vyvine do migrény. Tehdy už není zbytí vzít si prášek. Většinou už poznám, kdy se to „sune na tuto kolej“ a raději sáhnu po paralenu dřív, než bude pozdě. Když to chytnu v počátku pomohou osvědčené cviky. Vyzkoušela jsem i metodu Infinity, kterou vyvinula primářka Michaela Tomanová – cviky ve tvaru ležaté osmičky kolem osy, kterou tvoří páteř. Někdy jsem úspěšná, jindy to nestačí. Nicméně, jsou i tací zobalové prášků, hlavně mezi staršími lidmi, kteří už je mají jako automatickou berličku. U mé babičky to například kdysi dospělo do takové fáze, že nabízela acylpirin jen ho donesla z lékárny, protože byl čerstvý:)
   Z.Ottová

    • vianka on 18.8.2014 at 16:03

    Odpovědět

    o těch starších lidech to máte pravdu. Můj tchán zobe Ibalgin preventivně zřejmě několik let…nepomáhá domluva, prostě má svou hlavu. Takže jsem mu nabídla alespoň APO-Ibuprofeen, který tolik nezatěžuje žaludek. Ale stejně vím, že s ním nic neudělám. :(

     • Hugo on 18.8.2014 at 16:09

     Odpovědět

     jako zdravotní sestra.. co mu zkoušet dávat nějaký placebo? :)

      • vianka on 18.8.2014 at 16:10

      tak to vůbec, placebo jsem zkoušela již před 5 lety, bez úspěchu a stejně mě prokoukl. Ibalgin je červený, placebo bylo bílé, takže nic…

     • Redakce on 18.8.2014 at 16:44
     • Autor

     Odpovědět

     Nechám si poradit – poprvé slyším o APO-Ibuprofeenu (asi proto, že se opravdu práškům vyhýbám). S Ibuprofenem mám problém právě kvůli žaludku a na něco paralen nezabírá – třeba po trhání zubu. Jak moc je onen „APO“ pro žaludek snesitelnější?
     Děkuji za odpověď, Z.Ottová

      • vianka on 18.8.2014 at 18:56

      APO – Ibuprofen obsahuje stejnou účinnou látku, ale nezatěžuje tak žaludek jako klasický. Všechny léky s předponou APO jsou šetrnější. Já osobně s tím má dobré zkušenosti a v nemocnici se taky používá více APO. Nikde jsem nenašla co ona předpona APO znamená, ale je to tak. Vysvětlili mi to před léty i naši páni doktoři z nemocnice, tak jsem jim věřila. :)

      • Redakce on 18.8.2014 at 20:03
      • Autor

      Díky za radu, tak když bude nejhůř, zkusím ho nasadit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.