S jarem se probouzí klíšťata i parazitující hmyz

Oteplení má i negativní stránku v podobě počátku aktivity klíšťat a bodavého či savého hmyzu, jako jsou komáři, ovádi atd. Ohrožen je jimi prakticky každý živočich, člověka i domácí zvířata nevyjímaje. Nemá proto smysl otálet s prevencí.

dsc04930

Klíšťata, ale i komáři se začínají objevovat již při teplotách nad 15 °C, nejčastěji se vyskytují na teplých a vlhkých místech, ideální podmínky tak nacházejí zejména v listnatých porostech, na jejich okrajích nebo ve vyšší trávě. Kontaktu s nimi se tak naši zvířecí členové domácnosti nevyhnou nejen při procházkách či v případě koček toulkách přírodou, ale i na zahradě, kde vyroste jen trochu vyšší tráva nebo jsou travnatá místa většinu dne zastíněna. Vhodným úkrytem jsou pro klíšťata i různé keře, živé ploty apod. Na městské mazlíčky zase čekají v parcích, alejích, prostě kdekoliv, kde je trochu zeleně nespalované sluncem.

 

Malé velké nebezpečí

Klíšťata a parazitující hmyz samy o sobě nepředstavují nebezpečí, to vzniká až jejich infikováním, které probíhá buď krví nakaženého zvířete nebo se přenáší z matky na vajíčka. K nejnebezpečnějším infekcím, které přisátím klíštěte mohou přejít na dalšího hostitele, v tomto případě domácí zvíře, patří lymská borelióza a klíšťová encefalitida. V posledních letech se rozšiřuje také infikace boreliózou po bodnutí komárem. Blechy zase mohou přenášet zárodky tasemnice i některá virová onemocnění.

Všichni tito nepříjemní parazité se vyskytují po celém území naší republiky, některé oblasti jsou však známy jako ohniska infekce. Nejnebezpečnější klíšťata najdeme v Jižních Čechách, na Šumavě a na Vysočině, v okolí Prahy, Brna či na Plzeňsku. Ministerstvo zdravotnictví každoročně vydává mapu výskytu s vyznačením intenzity populace a nebezpečí infikace. Komáry a blechy se setkáme rovněž všude, infikace boreliózou je pak v případě komárů nejčastější v místech, kde jsou jako přenašeči i klíšťata. Další závažné ohrožení představují aktivní záplavové oblasti.

 

Nepřímá prevence

I když se možnosti „chytit klíště“ nedá zcela vyhnout, můžeme alespoň minimalizovat nebezpečí, a to jak pro dvounohé, tak čtyřnohé či okřídlené členy domácnosti. První zásadou je vyhýbat se pokud možno vlhkým a stinným místům s neposečenou trávou, keři nebo stromy s hustými korunami. Sice se tvrdí, že klíšťata čekají na oběť zhruba ve výškách od 0,2 až 1.5 metru, ale umí číhat i na vyšších větvích. Účinnou prevencí je sekat na zahradě pravidelně trávu a stříhat keře. Na podzim shrabovat listí a trávu, aby v ní nemohl hmyz zimovat.

 

Přímá prevence

Ať už se pes venčí jen na kousku trávníku v parku nebo se s ním vydáváme na dlouhé výlety do přírody, měl by být chráněn některým z antiparazitárních přípravků. Podobně by měly být zabezpečeny i kočky a další domácí zvířata, která se pohybují venku. Možností je několik, důležité je použít jen ty určené pro konkrétní druh zvířete. Některé přípravky jsou univerzálnější, jiné by po aplikaci mohly mít pro domácího mazlíčka fatální následky. Ne všechny psí přípravky lze totiž bezpečně použít pro kočky a už vůbec ne pro králíky či další hlodavce.

Jako prevenci můžeme použít antiparazitární přípravek ve spreji, pipetě nebo v podobě speciálního obojku. Pro úspěšnost ochrany je nutné zvolit odpovídají množství přípravku nebo velikost obojku. Přípravky se liší délkou působení, vodostálostí a spektrem parazitů, před kterými zvíře ochrání. Některé spreje vydrží jen pouhý týden a ještě zvíře nesmí zmoknout nebo se koupat. Levný přípravek se tak kvůli častější aplikaci dokáže prodražit.

Veterináři doporučují občasné prostřídání přípravků, protože klíšťata i další parazité se časem stávají na jednotlivé přípravky rezistentní.

pipety-topspot-on

Nejoblíbenější variantou antiparazitárních přípravků jsou pro snadnost i širší možnosti aplikace jednoznačně jednorázové pipety, např. Fypryst spot-on, Top Spot On, Frontline, případně mechanické rozprašovače. Zatímco sprej může bojácnějším psům způsobit trauma a při aplikaci bránícím se kočkám nejedno zranění majitele, pipetou lze rychle a tiše vstříknout přípravek na jedno či více míst na kůži. Použití obojku s sebou nese riziko opětného zápasu s kočičím odpůrcem, ale i obavu ze zachycení při prolézání během kočičích výletů. U velkých psů pak jen málokdy dokáže chránit celé tělo, klíšťata se pak ráda uchylují pod ocas nebo na břicho.

Kvalitní přípravky účinkují u psů přibližně 4 týdny jako prevence před klíšťaty a 8 týdnů před blechami, u koček pak cca 2 týdny před klíšťaty a 5 týdnů před blechami.

Kde přípravky koupit

Veterinární přípravky jsou volně prodejné, zakoupit se dají ve veterinárních ordinacích, lékárnách, obchodech s chovatelskými potřebami nebo objednat na internetu, např. na lekarna-do-domu.cz, Mall.cz.

1 komentář

    • Robert on 8.8.2013 at 18:46

    Odpovědět

    Vím, že antiparazitika, lze koupit i na http://www.krmivo-24.cz . Už jsem je tam kupoval a jsem spokoejny s dodáním. Děkuji Raška

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.