Nové modely autosedaček BeSafe v režii normy i-Size

Maximální bezpečnost dítěte ve voze, což podle dosavadních výzkumů představuje vozit své děti v autosedačkách uchycených proti směru jízdy co možná nejdéle, je jednou z priorit norského výrobce dětských autosedaček značky BeSafe. Blíží se tomu i nové homologační nařízení pro dětské autosedačky i-Size (UN R 129), platné od července 2013. Změna právních předpisů vede k povinnosti vozit dítě v autosedačce proti směru jízdy minimálně do 15 měsíců věku. Zavádí rovněž kritéria pro ochranu při bočním nárazu, namísto váhových kategorií upřednostňuje klasifikaci autosedaček dle velikosti dítěte a vyžaduje správnou instalaci autosedačky v automobilu s důrazem na systém ISOfix.

Autosedačka BeSafe iZi Kid i-Sizei Foto: BeSafe/Babypoint, oficiální zdroj

Autosedačka BeSafe iZi Kid i-Sizei
Foto: BeSafe/Babypoint, oficiální zdroj

 

Všechny výrobce dětských zádržných systémů norma zavazuje k výrobě autosedaček, které umožní přepravu proti směru jízdy alespoň do 15 měsíců věku dítěte. „Jedná se o významný krok správným směrem. Současné nařízení totiž umožňuje, aby již devítikilové dítě (přibližně devítiměsíční) cestovalo ve směru jízdy, což může být v případě nehody extrémně nebezpečné,“ podotýká Ondřej Pilecký ze společnosti Babypoint, která je výhradním distributorem značky BeSafe na českém trhu.

 

Vyšší šance na přežití

Hlavička dítěte ve věku 5 měsíců představuje 25 % celkové tělesné hmotnosti, u dospělého jedince je to 6 % z celkové tělesné hmotnosti. Svalstvo na krku kojence je navíc velmi slabé, stále se vyvíjející. Čelní náraz je tudíž v prvním roce života dítěte velmi nebezpečný, v autosedačkách upevněných po směru jízdy je zatížení takového nárazu 5x vyšší než při protisměrné instalaci. „Ve Švédsku je zcela běžné vozit děti proti směru jízdy až do 3. nebo 4. roku dítěte. Význam vlivu protisměrné instalace na následky nehod potvrzují i nezávislé studie o dopravních nehodách společností Volvo a Folksam. Vyplývá z nich, že do 4 let věku mají děti při těžkých nehodách 5x větší šanci na přežití, budou-li cestovat proti směru jízdy,“ upřesňuje Ondřej Pilecký.

Samozřejmostí autosedaček homologovaných dle i-Size je i účinná ochrana při bočním nárazu. Nařízení ECE R44/04 požaduje protisměrnou instalaci pouze u autosedaček skupiny 0+ (od narození do 13 kg). U dalších skupin může být aktuálně platné třídění autosedaček dle váhových kategorií nejasné a řada rodičů se tak nemusí správně rozhodnout, kdy autosedačku vyměnit. Navíc autosedačky skupiny 0+ jsou většinou pro 13kilové děti malé. „Každopádně umístit dítě ve věku cca 9 měsíců do autosedačky uchycené ve směru jízdy (skupina I, 9 – 18 kg) je příliš brzy. Příčinou je často mylná kategorizace autosedaček dle hmotnosti dítěte,“ upozorňuje Ondřej Pilecký. Nařízení i‑Size je v tomto objektivnější, vychází totiž z výšky postavy dítěte, podobně jako při určování velikosti oblečení. Kromě tělesné výšky je určena také hranice maximální hmotnosti, do které může dítě autosedačku používat. Autosedačky jsou vybaveny odpovídajícím značením.

V autosedačce BeSafe iZi Combi X4 ISOfix skupiny 0/1 a 1 mohou děti jezdit proti směru jízdy až do 4 let věku Foto: BeSafe/Babypoint, oficiální zdroj

V autosedačce BeSafe iZi Combi X4 ISOfix skupiny 0/1 a 1 mohou děti jezdit proti směru jízdy až do 4 let věku
Foto: BeSafe/Babypoint, oficiální zdroj

 

Homologace ve třech fázích

Nové nařízení, které v současné době platí paralelně s normou ECE R44/04, je rozděleno do tří fází. První fáze i-Size, pokrývající autosedačky s ISOfixem skupiny 0+/1 s integrovanými pásy, vstoupila v platnost 9. července 2013. Druhá fáze následně stanoví kritéria homologace autosedaček pro starší děti bez integrovaných pásů s i bez systému ISOfix, třetí fáze se pak bude týkat všech autosedaček skupiny 1 s integrovanými pásy, které se uchycují 3bodovými automobilovými pásy. Stávající norma ECE R44/04 by měla být ukončena přibližně po roce 2017, jakmile bude schválen standard všech tří fází normy i-Size. Přesné datum zatím nebylo stanoveno.

Nařízení i-Size dále obsahuje řadu předpisů, které omezují chyby při instalaci a používání autosedaček. Například kombinovaná instalace ISOfixem a 3bodovým pásem není u jednoho produktu možná. Účinným řešením je v tomto ohledu systém ISOfix, tedy konektory, které se bezpečně zacvakávají do sedadel automobilů. Od července 2013 proto automobiloví výrobci musejí logem i-Size označovat všechna tomu přizpůsobená sedadla.

 

Nové testy 

Testování bude probíhat na nových Q-figurínách. Při testech dle ECE R44/04 se používají figuríny P‑generace, které vznikly před 30 lety. Testy s Q-figurínami různých velikostí, vybavenými senzory i na hlavě a šíji, by tak měly být konstantnější a spolehlivější.

 

V nabídce ještě něco navíc

Firma BeSafe je u svých produktů napřed, kromě první autosedačky homologované dle normy i-Size, nabízí řadu dalších inovovaných modelů včetně protisměrných autosedaček až do 4 let věku dítěte. Novinkou v sortimentu je také model BeSafe iZi Combi X4 ISOfix s nastavitelnými ISOfixovými konektory.

 

BeSafe iZi Kid i-Size – homologovaná dle normy i-Size

Od loňského roku je na trhu autosedačka BeSafe iZi Kid i-Size (výška dítěte 61 – 105 cm, váha dítěte do 18 kg), schválená dle nejnovějšího bezpečnostního nařízení i-Size, zajišťuje maximální bezpečnost dětí sedících proti směru jízdy až do výšky 105 cm, respektive přibližně do 4 let věku. Je tedy ideální jako druhá sedačka po výměně vajíčka. Nová konstrukce, prodloužené vnitřní pásy nebo nastavitelná opěrka hlavy zaručují dostatečný prostor pro nožičky i při jízdě větších dětí. Díky komfortnímu polohování se jim dostává i lepší pozice pro spánek.

Barevné indikátory a zvukový signál potvrzují správnost instalace přes systém ISOfix. Autosedačka, jedna z mála na trhu, dokonce obstála v extrémně náročném PLUS testu (jeho kvalitu dokládá fakt, že žádná autosedačka s instalací po směru jízdy ho není schopna splnit). Cena kolem 13.120,- Kč.

BeSafe iZi Combi X4 ISOfix s nastavitelnými konektory

V autosedačce BeSafe iZi Combi X4 ISOfix skupiny 0/1 a 1 (váha 0 – 18 kg, věk od cca 6 měsíců do 4 let), která je letošní novinkou mohou děti jezdit proti směru jízdy až do 4 let věku. Uchycení má kombinované, po směru jízdy přes 3bodový pás (9 – 18 kg) nebo proti směru jízdy přes systém ISOfix (0 – 18 kg).

Ve prospěch většího prostoru a pohodlí vpředu auta mohou dospělí děti otáčet po směru jízdy příliš brzy, neboť protisměrné autosedačky jsou obecně na místo náročnější. BeSafe však našel úsporné řešení. Nový model, schválený dle ECE R44/04, je vybaven nastavitelnými ISOfixovými konektory, které dokážou zvětšit prostor u nožiček až o 10 cm tak, že si dospělý přední sedadlo upravuje dle potřeb růstu dítěte. Nastavitelné konektory tedy nevýhodu zabraného prostoru v autě protisměrnou autosedačkou dočasně eliminují. Je-li dítě malé, dává větší prostor dospělým. S růstem dítěte se pak sedačka uzpůsobuje potřebě prostoru pro nožičky. Díky tomu vydrží sedačka připoutaná proti směru jízdy co nejdéle, následně ji lze otočit i po směru jízdy. Protisměrná instalace sedačky probíhá jednoduchým zacvaknutím, dále se rozepřou a ukotví podpůrné vzpěry. Cena kolem 12.910,- Kč.

 

Další informace získáte na www.autosedacky-besafe.cz

 

Zdroj: Babypoint

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.