Jak poznat špatné víno a s grácií ho odmítnout

Sedíte v lepší restauraci na schůzce či s přáteli a právě jste si objednali lahev kvalitního vína. Po chvíli přichází číšník a vyzve vás k ochutnávce. Vy přitom nejste žádní znalci a nejste si jisti, jak kvalitu vína bezpečně poznat a už vůbec nevíte, jaké důvody vás případně opravňují k tomu víno vrátit. Zkuste se řídit několika základními radami, o které se s vámi podělí Filip Jantač z Global Wines.

Jak poznat kvalitní víno Foto: Global Wines , oficiální zdroj

 

Jak správně ochutnat přinesené víno

Pokud se vám stane, že vám číšník nabídne víno k ochutnání a vy samým studem nevíte, co dělat, nepanikařte. Nikdo nemusí poznat, že to budete dělat poprvé. „Nejprve sklenkou pomalu zakružte, aby se uvolnily vůně i chutě. Poté se zlehka napijte a můžete začít hodnotit. Stačí souhlasné přikývnutí směrem k číšníkovi, pokud uznáte, že je víno v pořádku. V lepších podnicích by měl víno ochutnat i čišník/sommelier a sám případnou vadu vína odhalit. V opačném případě se dá očekávat, že je víno v pořádku a vy jen stvrdíte názor sommeliera,“ říká Filip Jantač z Global Wines.

 

Jak po ochutnávce vrátit s grácií špatné víno

Co však dělat, pokud si nejste jistí kvalitou vína, znervózňuje vás jeho vůně i chuť a hlavou se vám honí myšlenky na jeho vrácení? Jak to však udělat zdvořile a s lehkostí? A jak vůbec poznat, kdy je takový požadavek z vaší strany oprávněný? „Pokud vám víno nechutná, automaticky to neznamená, že není kvalitní nebo je dokonce zkažené. Pokud trváte na vrácení, musíte mít vhodné důvody i argumenty,“ upozorňuje Filip Jantač a shrnuje nejčastější z nich.

a) Víno je cítit po korku jakousi nepřirozenou zatuchlinou s nádechem korku. K této vadě může dojít pouze tehdy, pokud je víno uzavřeno přírodním korkem, nehledejte ji u alternativních uzávěrů, jako jsou kovové šroubovací uzávěry, plastové špunty nebo skleněné zátky.

b) Pozorujete nežádoucí perlení vína, pravděpodobně došlo v lahvi k druhotnému kvašení, takové víno můžete vrátit. U některých mladých bílých vín nemusí být jemné, svěží perlení závadou.

c) Objednali jste si například bílé suché víno a číšník vám omylem přinesl sladké, je na místě se pozeptat, zda nedošlo k chybě, protože víno neodpovídá prezentaci před objednávkou.

Filip Jantač Foto: Global Wines, oficiální zdroj

Filip Jantač Foto: Global Wines, oficiální zdroj

8 komentářů

Skip to comment form

 1. Odpovědět

  Špatné víno = zabiják večírků. Tady na Moravě je každý druhý vinař, a proto se špatné víno ihned pozná.. Špatné víno může být cítit po síře nebo po korku, může vám dělat bublinky (nebo jak je tu řečeno „perlit“) a může mít příliš mnoho kyselinek, nebo být naopak příliš sladké. Opravdu dobrých vín je proto málo, také záleží na odrůdě, stáří a době sběru. Je spousta faktorů, které můžou výslednou kvalitu vína ovlivnit, a proto je vinařství skutečným uměním :)

   • Redakce on 7.8.2014 at 00:24
   • Autor

   Odpovědět

   Faktorů je opravdu mnoho, a když k tomu přidáme, že co člověk to specifické chutě, není pak pro laika jednoduché poznat, zda mu víno jen nechutná nebo je skutečně špatné.

   Máte zkušenosti s autentickými víny, o kterých jsme také přinesli informace?

   1. Odpovědět

    S některými ano, ale dávám přednost vínům domácím, od vinařů, které znám osobně. Klasické české odrůdy a klasické způsoby výroby. Samozřejmě, že i zahraniční vína jsou dobrá a mají specifickou chuť a způsob podávání. ale ne vždy mi jdou po chuti. Když jsem byl například na cestách, zastavil jsem se u vinařů, kteří víno ředili 1:1 vodou, což se také následně odrazilo na chuti vína. Už nikdy :-D

    Na tu degustaci si možná příští rok zajedu, znělo to zajímavě.. :)

  • Hugo on 9.8.2014 at 00:58

  Odpovědět

  Troufám si nesouhlasit s názorem, že pro laika není jednoduché poznat, zda mu víno jen nechutná nebo je skutečně špatné. :) Ono pokud člověk nepije víno poprvé, tak „pitelné“ a „nepitelné“ víno pozná. Jasně, že nebude umět určit konkrétní vadu, chorobu či nedostatek – pojmenovat to. Ale pokud má standartně vyvinutý smyslové vnímání, tak pachuťě/zápachy musí odhalit, že takhle nevypadá dobré víno. :)

   • Redakce on 11.8.2014 at 13:13
   • Autor

   Odpovědět

   To máte tak, poznat špatné nebude ten problém, nepřesně jsem se vyjádřila. Lidé si spíše nejsou jistí a nechtějí ze sebe udělat hlupáky. Pokud jde o víno, které koupí, tak je jim zase líto ho vylít a zvažují, jestli přeci jen není chyba v jejich úsudku. Nejsem žádný znalec vína, jen si ráda dám kvalitní víno při vhodné příležitosti, ale mnohokrát se mi stalo, že mě někdo z přátel na návštěvě nebo v podniku požádal o můj názor na víno, když se právě sami nedokázali rozhodnout zda je víno špatné či nikoliv.
   Z.Ottová

    • Hugo on 13.8.2014 at 01:14

    Odpovědět

    To je ale už problém lidí, že ze sebe „nechtějí dělat hlupáky“.. V dnešní době je potřeba dokázat se ozvat, zeptat se, říct svůj názor. Nemyslíte?

    1. Odpovědět

     Líná huba, holé neštěstí. Buď ze sebe dotyčný udělá blbce, nebo udělá blbce z toho, kdo mu víno nalil. Ale taky na druhou stranu by si člověk nejdřív měl ochutnat různé odrůdy a druhy vína, a až pak se ozvat, jinak jeho názor jaksi nemusí být brán.. :)

      • Hugo on 18.8.2014 at 16:06

      Názor být brán nemusí ani když má dotyčný „napito“. :) Mám za sebou tisíce ochutnaných vzorků vína, za odborníka se ani trochu nepovažuji, ale ozvat bych se ozval i kdybych tomu nerozumněl ani trochu a měl pocit, že je něco špatně. To už je pak i případ od případu konkrétní restaurace jak moc se řídí heslem náš zákazník náš pán a jestli je případně někdo z personálu sběhlý ve víně a dokáže slušně zákazníkovi vysvětlit, že je třeba víno v pořádku a říct proč se mu to může zdát, jak se zdá, a podobně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.