Dorotheum zahajuje novou aukční sezónu

První letošní aukci Dorothea, která se uskuteční v sobotu 11. března v hotelu Radisson v Praze, budou vévodit čeští výtvarníci s osobitým rukopisem. Mezi nabízenými položkami jsou sugestivní plátna Květy Válové, vrcholná díla Jiřího Johna i unikátní práce na papíře Aléna Diviše a Ladislava Nováka. Pro sběratele se po delší době otevře možnost pořízení děl Karla Černého. Vzpomínkou na Zlatá léta šedesátá budu kresby Jiřího Šlitra. Velkou kolekcí unikátních fotografií do aukce vstupuje „kyjovský voyer“ Miroslav Tichý. Chybět nebudou ani pro aukce Dorothea již charakteristické Venuše od Ladislava Sutnara.

Jiří John - Pierres, signováno a datováno vlevo dole John 69, olej/plátno, 55 x 60 cm Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Jiří John – Pierres, signováno a datováno vlevo dole John 69, olej/plátno, 55 x 60 cm
Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Březnová aukce Dorothea nabídne 338 děl. Nabídce obrazů dominují krajinky včetně hojně zstoupených magických a tajemných či žánrové motivy. Nezanedbatelnou část tvoří i ženské akty. Přesto oproti předchozím aukcím mají mezi malbou početnější zastoupení abstraktní práce i tvorba umělců 20. století, která se nedá spoutat do některé z tradičních výtvarných škatulek. Obdobná je i struktura nabízené kresby a grafiky. Mezi autory nechybí Bohuslav Reynek či Josef Váchal. Sbírky tu budou moci obohatit i milovníci Kamila Lhotáka či Josefa Lady.

Zlatý hřeb aukce

„Karel Černý patří k zajímavým a originálním osobnostem české výtvarné moderny. V českém umění Černého projev nemá obdoby. Zátiší s lahví a hruškami je velmi hodnotnou ukázkou autorových kvalit. I když se jedná o práci komorního formátu, očekáváme, že se stane jedním z vrcholů naší aukce,“ uvádí PhDr. Michal Šimek, znalec výtvarného umění české pobočky Dorothea.

O díla Karla Černého je mezi sběrateli značný zájem také proto, že se na trhu s uměním neobjevují příliš často. Naposledy Dorotheum slavilo úspěch s jeho ranou krajinomalbou Vesnice nad řekou, kterou v roce 2015 prodalo za 1,14 milionu korun.

Nabízené Zátiší s lahví a hruškami bylo opakovaně publikováno a je v soupisu umělcových děl. Podle Michala Šimka je zajímavostí, že autor nejprve zamýšlel namalovat obraz na šířkový formát s ležící postavou, později ale kompozici přemaloval a zvolil formát na výšku. Nyní se dílo po letech dostává na trh s vyvolávací cenou 550 tisíc korun.

Karel Černý - Zátiší s lahví a hruškami, signováno a datováno vpravo nahoře K. Černý Š 45, olej/plátno, 50,5 x 35 cm Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Karel Černý – Zátiší s lahví a hruškami, signováno a datováno vpravo nahoře K. Černý Š 45, olej/plátno, 50,5 x 35 cm

Od hravých 60. až po vyzrálá 80. léta

Obzvlášť bohatá je nabídka českého poválečného umění. Do dražby jdou například tři Venuše z let 1965–1969 od slavného českého designéra a výtvarníka Ladislava Sutnara, každá s vyvolávací cenou 300 tisíc korun. Akryly zazářily na výstavě v Galerii města Plzně v roce 2015 a byly publikovány v katalogu, který u této příležitosti vyšel.

Dalšími lákadly jsou oleje Jiřího Johna, jež pocházejí z autorova nejdůležitějšího období – přelomu 60. a 70. let minulého století. „Přestože je od sebe dělí pouhý rok, poskytují zcela odlišný pohled do umělcova tvůrčího světa. Dílo Pierres (Kameny) ukazuje na Johnovu snahu o co nejjednodušší, přesto neabstrahující záznam skutečnosti. Naopak mladší Vrstvy jsou důmyslnou abstraktní kompozicí, která odkazuje na podstatu hmoty, vyjádřenou v podstatě grafickou formou s využitím malířských prostředků,“ upřesňuje Michal Šimek. Obě díla se budou vyvolávat shodně za 150 tisíc korun.

Za pozornost stojí také trojice obrazů Květy Válové. Obdivovatele této výrazné umělkyně zaujme především reprezentativní práce Oheň z roku 1988. Její dražba odstartuje na částce 100 tisíc korun.

Květa Válová - Oheň, signováno a datováno vpravo dole K. Válová 88, olej a písky/plátno, 100 x 110 cm, lehce poškozená malba Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Květa Válová – Oheň, signováno a datováno vpravo dole K. Válová 88, olej a písky/plátno, 100 x 110 cm, lehce poškozená malba

Jedinečné kolekce prací na papíře

Na nového majitele čekají díla českého malíře a ilustrátora Aléna Diviše, s nímž se veřejnost mohla blíže seznámit na autorově retrospektivě v pražské Galerii Rudolfinum v roce 2005. Divišova práce Desatero se vyvolává za 60 tisíc korun, pastel Kytice jde do dražby s cenou 40 tisíc korun. Zcela ojedinělá je nabídka 36 kombinovaných technik známého výtvarníka a básníka Ladislava Nováka. Kolekce byla vytvořena na přelomu 60. a 70. let 20. století a představuje dosud nevídaný soubor Novákových prací v muzeální kvalitě.

Alén Diviš - Desatero, nesignováno, na zadní straně popsáno autorem Desatero, kombinovaná technika/papír, 65,5 x 51,5 cm, poškozené okraje, pasparta, sklo,  rám Přiložen odborný posudek Mgr. Vandy Skálové, odhadní cena 90 tisíc korun Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Alén Diviš – Desatero, nesignováno, na zadní straně popsáno autorem, kombinovaná technika/papír, 65,5 x 51,5 cm, poškozené okraje
Přiložen odborný posudek Mgr. Vandy Skálové, odhadní cena 90 tisíc korun

Tichý lovec žen

Miroslav Tichý. Kontroverzní postavička žijící za hranicí uměleckého světa i světa reálného. Fotograf, který své nedobrovolné modelky zachycoval vlastnoručně vyrobenými přístroji, neméně bizarními jako byl sám, se díky dalšímu kyjovskému rodákovi, psychiatru a sběrateli umění Romanu Buxbaumovi stal světově proslulým, přestože jeho tvorba pro vlastní potěchu má své příznivce i tvrdé odpůrce. Tichého fotky se pro jeho „manažera“ staly směnárenskou hodnotou, díky níž aktuálně buduje TO muzeum (Tichy Ocean muzeum), kde chce představit mezinárodní tvůrce. Kromě fotografií nabízí Dorotheum v aukci i dvě Tichého kresby.

Miroslav Tichý - Bez názvu, nesignováno, černobílá fotografie, 8 x 9 cm, vyvolávcí cena 7 tisíc korun Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Miroslav Tichý – Bez názvu, nesignováno, černobílá fotografie, 8 x 9 cm, vyvolávcí cena 7 tisíc korun

Vybíráno srdcem

Sběratelé se budou vždy řadit do dvou táborů, v prvním najdeme ty, kteří sbírají „hlavou“, v druhém jejich pravý opak „srdcaře“.. Samozřejmě nic není černobílé, a tak se najdou i sběratelé umění, kteří při rozšiřování svých sbírek jednají pod vlivem finační rentability díla, ale současně je musí oslovit i v emocionální rovině. Srdcaři se častěji rekrutují z řad méně majetných milovníků umění a proto především jim jsou určeny následující tipy redakce.

Máte rádi tajemno, atmosféru noční krajiny, lesa? Pak vás může oslovit například Lesní interiér Romana Havelky, Zimní podvečer od Ludvíka Bartáka nebo Krajina s vycházejícím měsícem od neznámého středoevropského malíře, jejichž vyvolávací ceny se pohybují v rozmezí od 9 do 24 tisíc korun.

Roman Havelka - Lesní interiér, signováno vpravo dole, olej/karton, 50 x 65 cm, sklo, lehce poškozený rám, vyvolávací cena 24 tisíc korun Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Roman Havelka – Lesní interiér, signováno vpravo dole, olej/karton, 50 x 65 cm, sklo, lehce poškozený rám, vyvolávací cena 24 tisíc korun

Chcete-li tajuplnou romantiku vytvořenou štětcem vedeným renomovným umělcem, pak je tu nezvykle lehký noční výjev od Oťase Nejedlého, který autor nazval Podzimním ránem. Do aukce vstupuje s vyvolávací cenou 80 tisíc korun.

Otakar Nejedlý - Podzimní ráno, signováno, olej/plátno, 70,5 x 100 cm, lehce poškozený rám, vyvolávací cena 80 tisíc korun Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Otakar Nejedlý – Podzimní ráno, signováno, olej/plátno, 70,5 x 100 cm, lehce poškozený rám, vyvolávací cena 80 tisíc korun

Raději hravost, obrazy plné života? Potom bude vaší „krevní skupinou“ i francouzský malíř běloruského původu Marc Chagall. Takovým Chagallem „v sukních“ je česká malířka Jindra Husáriková, jejíž pětici olejů též nabízí sobotní aukce. Vyvolávací ceny jsou 10 nebo 15 tisíc korun.

Jindra Husáriková - Smutná svatba, signováno, olej/plátno, 69 x 85 cm, poškozený rám, vyvolávcí cena 15 tisíc korun Foto: Dorotheum, oficiální zdroj

Jindra Husáriková – Smutná svatba, signováno, olej/plátno, 69 x 85 cm, poškozený rám, vyvolávcí cena 15 tisíc korun

Na své si i tentokrát přijdou příznivci ženských aktů, jež jsou v nabídce zastoupeny různými styly i úrovní kvality. Nechybí ani oblíbené přímořské a městské motivy.

Předaukční výstava

Všechna díla nabízená v ukci jsou k vidění ještě před jejím zahájením v Galerii Dorotheum, Ovocný trh 2, Praha 1. V sobotu 11.3. již pouze od 10 do 13 hod.

Aukční katalog je k dispozici on-line na stránkách aukčního domu Dorotheum

Místo konání aukce

Radisson Blue Alcron Hotel Prague, Štěpánská 40, Praha 1
Začátek ve 14 hodin. Aukce se lze zúčastnit i on-line.

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.