Do Brniště na Svatomartinský jarmark, Krůtí hody a Festival řemesel

Obec Brniště zve na sobotu 12.11. všechny milovníky tradic, bujarého veselí a dobrého jídla na druhý ročník Svatomartinského jarmarku spojeného s Krůtími hody a Festivalem řemesel. Akce seznámí s tradičními řemesly a produkty regionálních výrobců, ale i výsledky čtyřdenního tvůrčího klání Dřevosochání, z něhož vyjde vítěz na základě hlasování návštěvníků. Malí i velcí se pak mohou zapojit do neméně tvůrčích dílen vonících pečivem, tiskařskými barvami i podzimní přírodou. Své umění předvedou také šermíři, hudebníci, ale i kuchaři.

Svatomartinský jarmark Brniště Foto: PNF ZOD, oficiální zdroj 

 

Již v minulosti býval svátek svatého Martina jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Lidé se scházeli s přáteli nad bohatě prostřenými stoly, ochutnávalo se první víno z podzimní sklizně, konaly se poutě a trhy. Děti a hospodáři pak očekávali první sníh, neboť „Martin přijíždí na bílém koni“. V německy mluvících zemích byl neodmyslitelnou součástí oslav také průvod, v jehož čele kráčel svatý Martin na bílém koni. V Brništi jsme pro vás všechny tyto tradice znovu oživili.

 

 

Jarmark jak má být

Brány jarmarku se otevřou v 10:00 v areálu Zátiší v Brništi a těšit se můžete na pestrou nabídku výrobků k jídlu i potěše. Pro malé i velké labužníky bude připraveno několik stánků s krůtími specialitami všeho druhu a regionálním pivem, pro vinaře bude zase k dispozici bohatá ochutnávka vín. Během dne se nám při svém šermířském vystoupení představí brnišťská Skupina historického šermu Golem. Pro dětské návštěvníky bude připraveno veselé představení v podání amatérského divadla z Kytlic, které jistě potěší i dospělé s dětským duchem, a celou atmosféru jarmarku pak dokreslí hudební vystoupení skupiny Řemdih, která nás svými středověkými melodiemi přenese o pár set let nazpět. Celý den završí svatý Martin, který za námi přijede na svém bílém koni a v čele průvodu nás dovede ke kostelu sv. Mikuláše v centru Brniště.

V areálu se během dne budete moci seznámit s tradičními řemesly a zjistit, jak náročná je poctivá ruční práce. Své umění vám předvedou řemeslníci v oborech kovářství, zpracování vlny, filcování, zpracování lnu, pletení z pedigu, drátenictví, tisk na látku a keramika. U většiny řemesel si budete moci sami vyzkoušet svou zručnost, případně si vyrobit něco malého na památku.

Na programu jsou jako vždy také různé tvořivé aktivity pro děti i dospělé. Děti tak mohou navštívit tvůrčí dílničky PNF ZOD, ze kterých si odnesou nejeden krásný výrobek, který jim bude připomínat svátek svatého Martina. Letos budeme společně vyrábět svatomartinské koně, erby a meče a podzimní svícny. Připraven je také tisk na plátna a oblíbené pečení. Během tvoření se nemusíte bát zimy – náš stan s dílničkami bude po celý den vytápěn.

Svatomartinský jarmark Brniště - dílny pro děti Foto: PNF ZOD, oficiální zdroj

 

 

Krůtí maso 100 x jinak

Protože byl v loňském roce veliký zájem o pokrmy z krůtího masa, rozhodli jsme se letos nenechat nic náhodě a milovníci dobrého jídla si tak přijdou na své v našich stáncích s krůtími dobrotami. Těšit se můžete na lahůdky na grilu, mezi které již neodmyslitelně patří krůtí špízy, krůtí burgery či sendviče, marinovaná krůtí křidélka, klobásy a párečky a samozřejmě také celá uzená krůta. Ochutnat budete moci i podzimní speciality jako dýňové kyselo či koláče z plodů podzimu. Další možností pro mlsné jazýčky bude krůtí guláš a krůtí ovar, které pro vás připravíme ve stylových kotlících. K svátku svatého Martina patří také tradiční pečená husa. Tu si ovšem v Brništi nahradíme svatomartinskou krůtou, kterou si u nás budete moci dát se zelím a knedlíkem ke svátečnímu obědu.

Během Krůtích hodů bude probíhat také soutěž o nejlepší krůtí řízečky, ve které se utká několik místních kuchařů a kuchařek. Návštěvníci se koupí žetonků budou moci stát porotci této souteže a po ochutnání vzorků od každého soutěžícího rozhodnout o tom nejlepším soustu. Počet žetonků bude omezen, proto neváhejte a přijďte objevit ten nejlepší brnišťský řízeček!

Svatomartinský jarmark Brniště - Krůtí hody Foto: PNF ZOD, oficiální zdroj 

 

Koncert pro ruce a dřevo

Součástí celého svatomartinského veselí bude také vyhodnocení soutěže „Dřevosochání Brniště 2016“, která bude probíhat ve dnech 8. – 12.11.2016 a při které se ve svém umění utkají účastníci z Česka a Německa. Přijďte si prohlédnout úchvatná dřevěná díla zpracovaná na téma „Lidé a řemeslo“ a podpořit svého favorita v boji o „cenu diváků“ svým hlasem!

 

 

Program

10:00 zahájení jarmarku

11:00 zahájení hlasování o cenu diváků „Dřevosochání Brniště 2016“

11:30  zahájení soutěže o nejlepší krůtí řízeček

12:00  vyprávění o sv. Martinovi

12:30  vystoupení šermířské skupiny Golem

13:30 zahájení vystoupení skupiny Řemdih

14:00  vyhodnocení soutěže o nejlepší krůtí řízeček

14:30  pohádka pro malé i velké

15:00  vyhlášení soutěže „Dřevosochání Brniště 2016“

15:30  pohádka pro malé i velké

16:00  příjezd svatého Martina na bílém koni

16:30 průvod se svatým Martinem a lampiony ke kostelu sv. Mikuláše

 

Po celý den

krůtí hody – krůtí speciality všeho druhu

ochutnávka a prodej vín

regionální a řemeslný trh

ukázky tradičních řemesel

svařené víno a teplá medovina

 

 

Workshopy pro celou rodinu

výroba svatomartinských koní

výroba erbů a mečů

výroba podzimních svícnů

tisk na plátna

svatomartinské pečení

 

Změna programu vyhrazena.

 

Akci připravuje Podralský nadační fond ZOD, ZOD Brniště a.s., Prominent CZ s.r.o., MGH Neukirch e.V. a obec Brništěv rámci je  projektu „Řemesla našeho regionu, přeshraniční setkávání /Handwerke unserer Region, grenzüberschreitende Begengungen.

 

 

Praktické informace

 

Qkce se koná 12. listopadu od 10 do 17 hodin v areálu Zátiší v Brništi

Více informací naleznete na webu akce

Aktuality ke Svatomartinskému jarmarku můžete sledovat také na facebooku

 

 

Zdroj: PNF ZOD

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.