Česká republika – Ráj medicínského turismu

Často diskutabilní vylepšování svého vzhledu se stalo v posledních letech až nebezpečným trendem, jenž u mnohých pacientek, ale i pacientů vytváří závislost na plastických operacích a rujnuje jejich domácí rozpočet. V souvislosti s někdy až astronomickými částkami za takováto vylepšení přicházejí zdravotní rizika pokud se nepříliš movitá část populace toužící po dokonalosti vydá do rukou šarlatánů nabízejících operace za zlomek ceny. Bezpečnější alternativou se tak pro zájemce z různých zemí Evropy staly operace na českých estetických klinikách, které nabízejí kvalitu za nepoměrně nižší ceny než třeba ve Velké Británii. Na různé operace a zákroky do České republiky jezdí čím dál více cizinců. Nejčastěji Němci a Britové. V posledním srovnání zdravotní péče obsadila naše republika mezi pětatřiceti státy Evropy třináctou příčku a předstihla tak Itálii nebo Británii. Cizinci, kteří se do zdravotnických zařízení vydávají, navíc nepodstupují jen jednu operaci, kombinují i několik zákroků najednou.

Označení míst zákroku Foto: ÚEM, oficiální zdroj

Označení míst zákroku
Foto: ÚEM, oficiální zdroj

 

 

A kolik mohou medicínští turisté díky své cestě ušetřit? Třeba podvázání žaludku ve Velké Británii vyjde na 160 000 Kč. U nás pacient zaplatí pouhých 60 000 Kč. Podobné rozdíly jsou i u plastiky prsou. N českých klinikách zákrok vyjde zhruba o polovinu levněji. Ve Velké Británii zaplatí kolem 112 000 Kč, u nás si chirurgové řeknou o 60 000 Kč.

Do České republiky přijíždějí za medicínskými zákroky ročně tisíce cizinců, přičemž nejčastěji vyhledávají plastickou chirurgii. „Klientela ze zahraničí činí na našich pracovištích v Praze a Karlových Varech zhruba 30 % všech pacientů. Nejčastěji jsou našimi pacienty lidé z Německa, Rakouska a Ruska, ale i z Velké Británie a USA. Máme školený personál, který se s cizinci domluví, takže to pro naši kliniku nepředstavuje žádný problém.“ uvádí MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie v Ústavu estetické medicíny.

MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie v Ústavu estetické medicíny Foto: ÚEM, oficiální zdroj

MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie v Ústavu estetické medicíny
Foto: ÚEM, oficiální zdroj

 

 

Hlavním důvodem, proč si zahraniční turisté pro plastické operace vybírají právě Českou republiku, je především kvalita českých plastických chirurgů za příznivou cenu. Česká republika patří k průkopníkům tohoto oboru ve světě. Byli jsme jedni z prvních, kde byla plastická chirurgie uznána jako samostatné odvětví medicíny a svou prestiž a mezinárodní úroveň držíme dodnes. Chirurgové a lékaři vychází z vysokých odborných znalostí, většina klinik je vybavena moderní špičkovou technikou a školenému zdravotnickému personálu nechybí zkušenosti se zahraničními pacienty. Přičemž cena jednotlivých zákroků estetické medicíny je v porovnání např. s USA, Německem či Velkou Británií až několikanásobně nižší.

„Vždy jsem vypadala mladší a o plastické operaci mě ani nenapadlo přemýšlet. Avšak po dlouhodobém silném stresu se na mě má léta projevila. Měla jsem pocit, jako by byl můj život u konce a nemohla jsem se ani podívat do zrcadla.“, popisuje své důvody pacientka z Kanady, která v říjnu loňského roku podstoupila plastickou operaci obličeje a krku v Ústavu estetické medicíny v Emauzích. „Bohužel jsem si nemohla dovolit podstoupit zákrok v Kanadě. Pak jsem se doslechla, že v Praze jsou ceny nižší a kvalita lékařských služeb je vysoká. Ukázalo se, že je to obojí pravda. S provedeným zákrokem jsem byla nadmíru spokojená. Nyní jsem oslavila šedesátiny a vůbec mě to netrápí. Vypadám a cítím se na čtyřicet. Stále mi zbývá spousta let, které si můžu spokojeně užít.“

 

 

Rizika operací v zahraničí

Podstoupení plastické operace v zahraničí sebou přináší i rizika, která by tito turisté, ať už přijíždějí do České repubkiky nebo naopak Češi vyjždějící za operacemi do zahraničí, neměli přehlížet. Stává se, že pacienti ve snaze co nejvíce ušetřit, odcestují ihned po zákroku zpět domů a zanedbají pooperační péči. Obzvláště, pokud nemají ve své zemi dostupnou odbornou pomoc, neměli by nic uspěchat. Dalším rizikem může být neznalost cizího prostředí, zahraničních klinik a jejich úrovně. Nesprávně provedený zákrok, s jehož výsledkem pacient není spokojen, může vést k hlubokým psychickým problémům či dokonce k dalším zdravotním komplikacím vyžadujícím reoperaci. Řešení takové situace zpětně po návratu do vlastní země, je velmi komplikované. „Cizinci by si měli dát pozor především na výběr pracoviště. Důležité je ale také respektovat doporučení lékaře, protože dobu hojení nelze uspěchat a rozsah zákroků by se neměl přehánět ve snaze provést co nejvíce v nejkratší možné době. “ dodává MUDr. Dušan Záruba. Každý, kdo se rozhodne pro zdravotní zákrok v zahraničí, by si měl být vědom možných rizik a vše důkladně konzultovat s kvalifikovaným odborníkem.

 

 

Zdroj: ÚEM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.