Rodinný dům v německém Rheine je domovem a kanceláří zároveň

Chodit do práce „v bačkorách“ je snem mnoha lidí nejrůznějších profesí. Pohodlí domova, přímé spojení s rodinou, dohled nad dětmi a spousta dalších výhod. Na druhou stranu tu však může trpět soustředění, soukromí nebo pro nabrání sil potřebné odstřihnutí od pracovních problémů. Když se ale podaří dobře promyšleným projektem dát věcem řád, budou spokojeni všichni členové rodiny. Takové rodinné i profesní zázemí poskytuje rodinný dům v německém Rheine, který vám coby inspiraci chceme představit.

Rodinný dům s kanceláří v Rheine: Vstupní zóna rodinného domu s blokovými okny ze systému Schüco AWS 75 BS.SI a vchodovými dveřmi za systému Schüco ADS 75.SI s biometrickou čtečkou otisků prstů Schüco Fingerprint Foto: Schüco International KG, oficiální zdroj

Rodinný dům s kanceláří v Rheine: Vstupní zóna rodinného domu s blokovými okny ze systému Schüco AWS 75 BS.SI a vchodovými dveřmi za systému Schüco ADS 75.SI s biometrickou čtečkou otisků prstů Schüco Fingerprint
Foto: Schüco International KG, oficiální zdroj

 

Úkolu nenásilně a zároveň co nejpraktičtěji skloubit obytný prostor pro pětičlennou rodinu s oddělenou pracovní částí se architektonická kancelář Engelshove zhostila mimořádným způsobem. Obytné a pracovní zázemí jsou vizuálně a formálně odděleny stupňovitým uspořádáním dvou stavebních objektů a využitím různých fasádních materiálů. Naopak sjednocující úlohu má velkoformátové zasklení a vchodové dveře z hliníkového systému Schüco.

Projekt rodinného dumu s obytným využitím na dvou podlažích a kancelářským prostorem v prvním patře hned od první chvíle vycházel z několika zásadních požadavků ze strany klienta. Mezi ty hlavní patřily transparentnost, dostatek přirozeného světla a využití přírodních materiálů. Výsledkem měl být puristický styl bydlení, zdůrazňující čistotu a eleganci. Architektonická kancelář Engelshove připravila návrh kombinující přehlednost a funkčnost s variacemi tvarů a stavebních materiálů. K oddělení obytné části v přízemí od prvního patra, které je primárně koncipováno jako pracovna, architekt využil stupňovitého uspořádání stavebních objektů a dvojího ztvárnění fasád. Přičemž horní patro, opatřené pultovou střechou s 10° sklonem, vytváří na severní a jižní straně praktický převis, který slouží jako zastřešení terasy a vstupní zóny.

 

Dialog mezi materiály

Striktní preference klienta vůči puristickým stavebním materiálům byly respektovány při volbě opláštění i vybavení interiéru. Architekt se u fasády rozhodl pro kontrastní dialog mezi kabřincem v živých odstínech, dominantním v prvním patře, a světlými jednobarevnými vláknocementovými deskami v přízemí. U vstupního průčelí a terasy má kabřincové obložení přesah i do přízemí, čímž vizuálně propojuje oba stavební moduly. Na podlahy v interiéru byl, vyjma dřevěných parket v ložnici, vybrán přírodní kámen Jura Jupiter. Stěny a stropy ponechal architekt čistě bílé.

 

Světlo a průhled mají prioritu

Dostatečný přísun denního světla a transparentnost měly při ztvárnění rodinného domu vysokou prioritu. Skleněné plochy v hliníkových rámech působí jako spojovací prvek dvou odlišných fasád, elegantní kovový vzhled harmonizuje jejich rozdíly v rozvržení, materiálech i barvách. Okna jsou čistě zapuštěna do fasády, jemné přerušení vzniká pouze v místě, kde se pevné zasklení potkává s otvíravými částmi. Použity byly dva hliníkové okenní systémy, velkorozměrné pevné zasklení s otvíravě sklopnými okenními dveřmi v přízemí sestává z vysoce tepelně izolovaného systému Schüco AWS 75.SI.

Rodinný dům s kanceláří v Rheine:  Podkroví s blokovým oknem Schüco. Foto: Schüco International KG, oficiální zdroj

Rodinný dům s kanceláří v Rheine:
Podkroví s blokovým oknem Schüco
Foto: Schüco International KG, oficiální zdroj

 

Bezbariérové provedení zprostředkovává nerušený přechod mezi obývákem s jídelnou a terasou. Na zbývající otvíravé okenní jednotky byl zvolen systém blokových oken Schüco AWS 75 BS.SI se skrytým okenním rámem. Prosklení v hliníkových rámech vizuálně i technicky doplňují vchodové dveře ze systému Schüco ADS 75.SI. Odstín výplně odpovídá barvě okenních profilů, kování je vybaveno bezpečnostním zámkem Schüco SafeMatic a biometrickou kontrolou vstupu přes čtečku otisků prstů Schüco Fingerprint. Již při přibouchnutí automatický zámek Schüco SafeMatic bez klíče uzamyká dveře na čtyřech bodech. Dojde-li ještě k otočení klíčem, zvyšuje se počet blokovacích bodů na pět. Takto automaticky uzamčené dveře lze zevnitř bez problému otevřít jednoduchým stisknutím kliky. Zvenku je nutný správný klíč anebo biometrické údaje. Vstup do domu je pohodlný a maximálně zabezpečený.

 

 

Detaily projektu

Architekt: Engelshove Bau-GmbH, Ing.-Büro Architektur Bauunternehmen, Neuenkirchen

Technické údaje

Přízemí: 118,25 m2

První patro: 71,25 m2

Stavební konstrukce: Dvouvrstvá zděná konstrukce / odvětrávaná fasáda z vláknocementových desek, včetně 160mm izolace

Datum dokončení stavby: únor 2012

 

Zpracování kovových materiálů: ASP GmbH & Co.KG, Preußisch Oldendorf

 

Produkty Schüco:

Pevné zasklení a otvíravě sklopná jednotka ze systému Schüco AWS 75.SI

Bloková okna ze systému Schüco AWS 75 BS.SI se skrytým okenním rámem

Vchodové dveře ze systému Schüco ADS 75.SI, vybavené snímačem otisků prstů Schüco Fingerprint

 

Specifika objektu:

Otvíravě sklopné okenní dveře v přízemí s bezbariérovým prahem

Vstupní dveře s biometrickou kontrolou vstupu přes Schüco Fingerprint a 5bodovým bezpečnostním zámkem Schüco SafeMatic se samočinnou aktivací blokovacího mechanismu

Trojité izolační zasklení s hodnotou Ug = 0,6 W/m²K

Hliníkové profily v jednotném odstínu DB 703

RD v Rheine: půdorys a bokorys - projektová dokumentace stavby Foto: Schüco, oficiální zdroj

RD v Rheine: půdorys a bokorys – projektová dokumentace stavby
Foto: Schüco, oficiální zdroj

 

Více na www.schueco.cz.

 

Zdroj: Schüco

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.