Harmonický dialog původního s novým

Dnes a denně se člověk setkává s neúctou k práci předků nebo jen obyčejnou ignorancí. Je to celosvětový trend. V případě architektury je tento kontrast asi nejmarkantnější. Pojďme se podívat na jednu zdařilou přístavbu soukromé rezidence v severní Itálii, která souzní jak s původní zástavbou, tak s krajinou a přitom je po všech stránkách moderní, ba přímo nadčasová.

Realizace Schüco v severní Itálii Foto: Andrea Puliogotto/Schüco, oficiální zdroj

Realizace Schüco v severní Itálii
Foto: Andrea Puliogotto/Schüco, oficiální zdroj

 

Při pohledu na dům kopírující terén i jeho materiálovou souhrou s krajinou naskočí v mysli slavnější kolega Fallingwater, nejslavnější stavba Franka Lloyda Wrighta. Mistrovské dílo architektury 20. století. A italský dům v takové hvězdné konkurenci obstojí. Při srovnání s původní zástavbou pak dokonce do krajiny zapadá – je téměř neviditelný, mnohem lépe než dům v tradičním stylu. Jediné, co trochu přitahuje pozornost víc, než by muselo, je fronta garážových vrat u příjezdové cesty.

Vytknout lze domu jediné – velké skleněné plochy jsou neméně velkým nebezpečím pro ptactvo, tudíž by bylo žádoucí slevit z čistoty stylu a výhledu a alespoň do kraje skel umístit známou siluetu letícího dravce.

 

Sjednocení namísto kontrastu

Uprostřed klasické terasovité krajiny v kopcovité oblasti severní Itálie, protkané vinicemi, stojí vedle sebe dva stavební objekty, starý a nový. Navzdory zcela odlišným architektonickým stylům vyzařují díky osvícenému přístupu italského architekta neobyčejnou, zvláštní podobu harmonie. Autor Rocco Borromini byl klientem pověřen navrhnout oddělený rodinný dům, který harmonicky rozšíří zástavbu v tradičním severoitalském stylu. Nové s původním se mu podařilo sblížit volbou podobného rozsahu stavby, terasovitým uspořádáním a použitím přírodního kamene na fasádě. S odkazem na ohraničení pozemku kamenným zdivem, typickým pro daný region, vytvářejí zdánlivě nesourodé budovy jeden celek a i z historického pohledu nenápadně zapadají do širšího architektonického a přírodního prostředí.

 

 

Bydlení v terasách z kamene

Jednotlivá podlaží budovy vyřešil architekt jako tři kamenné terasy, které působí, jakoby byly vtisknuty do skály. Objekt nenásilně zapadá do okolního svahu, porostlého zelení. Přízemí domu slouží jako garáž a skladovací, technické prostory. Přírodní dřevěná vrata, obklad z kamene a zeleň na střeše pomáhají tuto zcela funkční sekci integrovat do okolí. První patro s orientací na jih reprezentuje hlavní obytnou část, nachází se zde kuchyň s jídelnou a obývací pokoj s výhledem do zahrady. Kaskádovitě zasazené druhé poschodí poskytuje další obytný prostor se samostatným vchodem, nechybí zde šatna, ložnice ani relaxační zóna.

 

Výhledy do údolí

Transparentnost, přímý dopad světla i nerušené výhledy na obou patrech umocnila instalace posuvného dveřního sytému Schüco ASS 77 PD.HI.  Zkratka „PD“ neboli „Panorama Design“ v názvu systému je zde více než na místě, velkoryse dimenzovaná pevná a posuvná křídla (8,77 m x 2,68 m v 1. patře a 7,09 m x 2,76 m ve 2. patře) vytvářejí opravdu nerušené širokoúhlé rozhledy. V průběhu celého roku se tak měnící se okolní příroda v podstatě stává součástí vybavení bytu.

Pokud se za hezkého počasí ještě otevře přibližně čtyřmetrové posuvné křídlo, hranice mezi vnitřkem a vnějším prostředím je překonána zcela. Při zavřeném stavu panoramatické prosklení vertikálně přerušuje jediný úzký profil o pohledové šířce pouhých 30 mm. Stisknutím tlačítka se bezbariérové posuvné křídlo s elektrickým motorem naprosto bezhlučně posune před pevné zasklení. Uživatelský komfort zajišťuje kompletně skrytý pohonný systém Schüco e-slide, který v daném případě může být dokonce ovládán přes iPhone či iPad. Posuvné jednotky byly navíc opatřeny alarmem a napojeny na automatizované řízení rodinného domu. Za unikátní kombinaci designu, komfortního užívání a funkčnosti získal posuvný systém Schüco ASS 77 PD.HI v roce 2012 prestižní ceny GOLD iF product design award a „best of the best“ red dot design award. Představený dům je jedním z prvních projektů, kde byl tento několikanásobně oceněný automatizovaný posuvný systém Schüco nainstalován. 

 

Provedení se potkává s očekáváním

K rozhodnutí pro posuvný systém Schüco přiměla stavitele řada funkčních a estetických požadavků. Maximální průhlednost, štíhlé profily, rámy skryté ve stavení konstrukci a optická neutralita profilu ASS 77 PD.HI byly ideálním předpokladem pro zajištění naprosto nerušeného výhledu, neomezeného přísunu přirozeného denního světla a harmonického dialogu s dalšími stavebními prvky objektu. Kromě toho se s posuvným celkem velmi jednoduše manipuluje. Orientace na jih si vyžádala dodatečné opatření na ochranu proti slunečním paprskům i možnost diskrétního zastínění. Zvolena byla kombinace elektricky řízeného vnějšího zastínění a protisluneční ochrany skla, která snižuje průnik infračerveného záření. 

 

Integrace s citem

Skleněné plochy neutrálního vzhledu a světlý přírodní kámen, dva charakteristické prvky novostavby, vedly ve spojení s terasovitým uspořádáním jednotlivých podlaží k velmi citlivému zasazení do svahu. Stejný úspěch slaví nenásilná souhra s původní zástavbou, což bylo velkým přáním majitele. Oba objekty tak ve dne i v noci, jsou-li interiéry rozsvíceny, působí jako jeden harmonický celek. 

 

 

Detaily projektu:

Rodinný dům v severní Itálii

Architekt: Rocco Borromini, Sondrio (Itálie)

Zpracovatel: Mulattieri s.r.l.

Dokončení: březen 2013

 

Použité systémy:

  • Tepelně izolovaný posuvný systém Schüco ASS 77 PD.HI s kolejnicemi zapuštěnými v podlaze, rámy skrytými ve stavební konstrukci, velkoformátovým celistvým zasklením a tichým elektronickým pohonem e-slide, skrytě integrovaným ve vnějším rámu
  • Okenní systém Schüco AWS 65.SI
  • Vchodové dveře ze systému Schüco ADS 65.HD.SI
  • Fasádní systém Schüco FW 60
  • Protisluneční izolační zasklení s vnější vrstvou z VSG bezpečnostního skla (RC 2)

 

Další specifikace k systému Schüco ASS 77 PD

  • Posuvné křídlo lze realizovat v maximálních rozměrech 3.200 x 3.500 mm (šířka x výška)
  • Výrobce nabízí 3 varianty s odlišnými tepelně izolačními vlastnostmi pro různé klimatické podmínky: 1,9 W/m²K (ASS 77 PD.NI), 1,1 W/m²K (ASS 77 PD.HI) nebo 0,84 W/m²K (ASS 77 PD.SI)
  • Třída bezpečnosti RC 2 (WK 2)
  • Stavební hloubka rámů křídel: 77 mm

 

 Zdroj: Schüco

Autorská práva k fotografiím: Andrea Puliogotto
Autorská práva k plánkům: Rocco Borromini

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.