Festival polynéské kultury: Rozloučení s létem v havajském stylu

Festival polynéské kultury promění poslední prázdninový víkend nádvoří Náprstkova muzea v kousek tichomořského světa. V neděli 30. srpna 2015 tak od 11.00 do 21.00 hodin umožní všem návštěvníkům přenést se na chvilku do exotických krajin na druhém konci světa a užít si během posledních prázdninových dní tu správnou „Havaj“. Akce je poslední z letního cyklu Barevné nádvoří, který pořádá Náprstkovo muzeum již druhým rokem a v němž seznamuje českou veřejnost s mimoevropskými kulturami a tradicemi. Představena tu již byla s velkým ohlasem například kultura japonská, latinskoamerická či indická.

Festival polyneské kultury Foto: NM, oficiální zdroj 

Návštěvníkům se představí vzdálená a poměrně málo známá kultura polynéských ostrovů, jakými jsou ostrovy Cookovy, Havaj, Tahiti či Velikonoční ostrov. Všichni zájemci se tak mohou těšit na ukázky tahitského i havajského tance, polynéskou módní přehlídku, workshopy pro děti i dospělé nebo ochutnávky tropických koktejlů a exotických dobrot. Celodenní program vyvrcholí večerní polynéskou fireshow. Nedělní festival je posledním z letního cyklu Barevné nádvoří, kterým Národní muzeum seznamuje českou veřejnost s mimoevropskými kulturami a tradicemi. Vstup na akci je po celý den zdarma.

 

Program festivalu

13.00   Tahitské tance a tance z Cookových ostrovů – taneční představení

Všechna taneční představení a workshopy na tomto festivalu jsou vedeny tanečním souborem Trn v oku, který se specializuje na programy a tance Asie, Oceánie a Polynésie. Taneční choreografie a související programy byly nastudovány pod odborným vedením Ajny Kenning, která většinu lokací navštívila a tance studovala u předních pedagogů i místních tanečníků. Kostýmní výprava souboru se drží původních a tradičních předloh jednotlivých kulturních regionů.

 

14.00   Výroba parea – workshop pro dospělé

Pareo je druh dámského oblečení, který je známý po celém světě pod různými jmény. V Polynésii je typickým oděvem například na Tahiti, Havaji nebo na Samojských ostrovech. Během workshopu si vybranou látku návštěvníci ozdobí razítky s havajskými motivy a v následné módní přehlídce se naučí, jak pareo správně zavázat.

Cena: 160 Kč/osoba. Kapacita: 25 osob. Přihlášky:tereza_zbankova@nm.cz

 

15.00   Polynéská módní přehlídka – přehlídka polynéských oděvů spojená s ukázkou vázání parea

 

16.00   Havajská hula – taneční představení

 

16.15   Workshop havajského tance – pro dospělé i děti

 

17.30   Tahitské tance – taneční představení

 

18.00   Mystery of Rapa Nui aneb Tajemství Velikonočního ostrova – přednáška

Na přednášce se návštěvníci seznámí nejen s historií ostrova, který je dodnes jednou z největších záhad naší planety, ale také s nejnovějšími výzkumy a teoriemi předních světových archeologů a vědců. V neposlední řadě se jim prostřednictvím tance a hudby představí unikátní, a díky své dlouholeté izolovanosti i původní, rapanujská kultura.

Přednáší: Dr. Jana Bürger.

Přednáška bude doplněna ukázkami tradičních tanců Velikonočního ostrova, bojového tance Hoko a tance Pou Vae Tea v podání tanečnice a cestovatelky Nicole Bürger, která na Velikonočním ostrově 2 roky žila.

 

20.30   Polynéská fireshow

 

Po celý den

Tiki bar – Návštěvníci se během festivalu osvěží havajskými a dalšími tropickými koktejly! Míchat je budou ti nejlepší barmani z La Casa de la Havana vieja, pravého kubánského koktejlového baru.

Ochutnávky polynéských pokrmů a nápojů – Všichni zájemci budou mít možnost ochutnat různé banánové a kokosové dobroty z dílny Rodinné čokoládovny Choco Café.

Stánky s čerstvými mladými kokosy, kokosovými výrobky a nápoji Fair Made, Mladý kokos (Coolcoco)

Výtvarné dílny pro děti – Výroba havajských věnců po celou dobu programu (mimo 13.45 – 15.10 hod.), vstup zdarma.

Malování na obličej a tělo – Kdo nemá odvahu na opravdové tetování, může si nechat ozdobit svůj obličej a tělo tradičními havajskými motivy.

Fotokoutek v havajském stylu

Přelož si své jméno do havajštiny

 

Více informací naleznete na webových stránkách Národního muzea www.nm.cz

 

Zdroj: Národní muzeum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.