7. ročník festivalu Dvořákova Praha uvede světový unikát: Dvořákovu operní prvotinu Alfréd

Na dvě desítky koncertů oslavujících génia našeho největšího skladatele nabídne již od příštího týdne mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha.  Pro zahajovací koncert v pondělí 8. září. má na 20 hodinu přichystánu novodobou světovou premiéru Dvořákova Slavnostního zpěvu v podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem. Následně Česká filharmonie v čele s Jiřím Bělohlávkem a sólistou večera, mladým talentovaným virtuosem a koncertním mistrem orchestru, Josefem Špačkem, přednesou Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll. Večer uzavře mistrova Symfonie č. 3 Es dur.

Na festivalu Dvoříkova Praha vystoupí virtuos Josef Špaček Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

Na festivalu Dvoříkova Praha vystoupí virtuos Josef Špaček
Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

 

Na sedmém ročníku festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci až do 22. září těšit na výlučné světové orchestry, jako Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského nebo elitní výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň-Berlín. Hvězdným sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman, podle mnohých nejvýznamnější klavírista současnosti, který v Praze nevystoupil dlouhých 33 let, či fenomenální houslový virtuóz Vadim Repin. Ostře sledovanou mezinárodní událostí je světová premiéra první Dvořákovy opery Alfred.

Na festivalu vystoupí i klavírista Krystian Zimerman Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

Na festivalu vystoupí i klavírista Krystian Zimerman
Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

 

„Respektujeme hudební tradice, ale nechybí nám chuť vyšlapávat nové cesty. Snažíme se přitáhnout mladé posluchače a děti způsoby, které je mohou zaujmout. Stavíme vedle sebe největší interpretační osobnosti dneška i mladé talenty na začátku kariéry,“ vysvětluje umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. Letošní novinkou je dopolední Nedělní matiné v duchu vídeňsko-pražského klasicismu, které nabídne díla spjatá s Prahou období klasicismu, skladby Mozartovy, Dusíkovy a Myslivečkovy v podání tělesa Concerto Köln a skvělého hráče na kladívkový klavír Andrease Staiera. Návštěvníci nádavkem zakusí také Sacher dort o přestávce. Na koncert je možné využít vstřícné nabídky rodinného vstupného.

 

Zapomenutý Alfréd

V pražském Rudolfinu zazní 17. září téměř zapomenuté dílo, které provází poutavý osud i zajímavé souvislosti. Partitura nebyla hrána ani vydána za života Antonína Dvořáka a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu. Na Dvořákově Praze zazní zcela poprvé původní německá verze. „Koncertní provedení tak bude vlastně světovou premiérou a poprvé bude i celé díky spolupráci s Českým rozhlasem a vydavatelstvím Arco Diva zaznamenáno a také vydáno na CD…,“vysvětluje umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Objevný, záslužný a dramaturgicky odvážný počin představí první operu Antonína Dvořáka, která byla dosud na periférii zájmu, a umožní ji jednak exkluzivně zhlédnout v koncertním provedení v kompletní původní verzi, a také ji poprvé celou nahrát.„Naší prioritou je dbát o celý odkaz hudebního génia, kterého neseme v erbu, a to nás zavazuje k tomu, abychom mířili daleko za běžný dvořákovský dramaturgický rámec. Proto jsme  se letos rozhodli představit neznámé Dvořákovo dílo, které ve svém původním tvaru ještě nikdy nezaznělo,“dodává Vrabec.

Dvořák ve svých devětadvaceti letech pro svoji prvotinu sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grosse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner. V díle se odráží jeho tehdejší fascinace Richardem Wagnerem, a kritika po letech při olomouckém uvedení psala, že „…partitura Alfreda je wagnerovštější než Wagner, Dvořákovo podlehnutí velkému vzoru je zde svou upřímností téměř bezvýhradné…,“ ale přesto je v díle již rozpoznatelný talent a schopnosti budoucího autora Jakobína a Rusalky.

Zajímavou perličkou je, že příznačný motiv charakterizující krále Alfreda je téměř totožný s melodií Degeyterovy Internacionály, nápěvem který v mnoha ohledech provázel pohnutou a neradostnou historii 20. století. Ani jeden z autorů však nemohl „opisovat“: Degeyter napsal Internacionálu až o osmnáct let později a Dvořákova opera nebyla za autorova života nikdy provedena.

Fakticky světovou premiéru s originálním libretem nastuduje německý dirigent Heiko Mathias Förster, který se pohotově ujal nastudování a provedení díla namísto zesnulého Gerda Albrechta, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Českým filharmonickým sborem Brno se sbormistrem Petrem Fialou a sólisty.

Archivní fotografie z olomoucké premiéry opery Alfréd Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

Archivní fotografie z olomoucké premiéry opery Alfréd
Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

 

Velikán trochu jinak

O necelý týden později Rodinný den změní v sobotním odpoledni okolí Rudolfina ve veselé hřiště plné barev a tónů, aby v podvečer pozval děti i rodiče na skvělou show A Little Nightmare Music fenomenálního dua hudebních komiků Igudesman & Joo. Po celou dobu konání festivalu bude v Rudolfinu také přístupná výstava Antonín Dvořák v komiksu Renáty Fučíkové. V programu má nově také místo debutový Den D, na který mohou do Rudolfina vyrazit všichni v oděvu, v němž se cítí dobře, a užít si koncerty nadějí světového klavíru Jana Lisieckiho a sester Naughtonových. Na juniorské publikum myslí pořadatelé i Klubem mladých, jehož členové mohou za symbolické vstupné 100 Kč zhlédnout vystoupení největších festivalových hvězd.

Za pozornost stojí i fakt, že již takřka vyprodaný závěrečný koncert Izraelské filharmonie se Zubinem Mehtou 22. září budou přenášet živě Česká televize i stanice Vltava Českého rozhlasu. Kdo chce zažít festivalovou atmosféru, může zavítat před Rudolfinum, kde bude koncert promítán na velké LED obrazovce. Přenos doplní projekce dokumentárních ohlédnutí za minulými ročníky Dvořákovy Prahy.

Zubin Mehta a Pavel Sinagl Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

Zubin Mehta a Pavel Sinagl
Foto: Dvořákova Praha, oficiální zdroj

 

Pro nedočkavé

Úcta k odkazu Antonína Dvořáka je jedním ze základních stavebních kamenů festivalu. Už v předvečer slavnostního zahájení, v neděli 7. září, se tak uskuteční další z výprav Po stopách Antonína Dvořáka. Tentokrát bude připomenuto místo Dvořákova mladí Zlonice u Slaného, kde přímo v tamním kostele zazní od 17:00 zřídka uváděná Dvořákova první symfonie c moll „Zlonické zvony“. Opus přednese soubor Musica Florea pod vedením Marka Štryncla s použitím autentických dobových nástrojů. U příležitosti festivalové ouvertury bude vyhlášen i laureát prestižní Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2014, udělované festivalem Dvořákova Praha za celoživotní přínos v popularizaci díla Antonína Dvořáka a české hudby ve světě.

 

Požitek pro dva smysly

Netradiční setkání s klasikou zažijí ještě o den dříve, v sobotu 6. září vyznavači bio potravin a farmářských produktů na farmářských trzích na pražské Náplavce. Kromě spokojenosti z nákupu je čeká neformální festivalová ochutnávka v podobě dvořákovských melodií „To nejlepší z Dvořáka“.

 

Kam pro vstupenku i podrobné informace

Vstupenky je možné zakoupit v pokladně Rudolfina, Vstupenkovém centru festivalu a tradičních předprodejních sítích. Více informací na www.dvorakovapraha.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.