Festival Dvořákova Praha zahajuje předprodej: Láká na světové orchestry i sólisty v čele s Yo-Yo Mou

Festival Dvořákova Praha oslaví letos geniálního skladatele Antonína Dvořáka za přítomnosti prestižních světových i domácích orchestrů, hvězdných sólistů a dirigentů. Od 7. do 23. září zamíří na koncertní pódia věhlasná hudební tělesa jako Philharmonia Orchestra London v čele s Christophem von Dohnányim, Academy of St Martin in the Fields, Tonhalle-Orchester Zürich či Freiburger Barockorchester. Osmý ročník festivalu slavnostně otevře tradiční festivalový host –  jedinečný violoncellista Yo-Yo Ma ve spojení s Českou filharmonií. Přednímu tuzemskému tělesu budou patřit i další festivalové večery, včetně toho závěrečného. Program letos ozdobí i houslistka Lisa Batiaschvili, violoncellista Gauthier Capuçon, houslista David Garrett nebo pianista Piotr Anderszewski.

Na festivalu Dvořákova Praha vystoupí i letos violoncellista Yo-Yo Ma  Foto: © Jeremy Cowart, Sony Music Entertainment/Dvořákova Praha, oficiální zdroj

Na festivalu Dvořákova Praha vystoupí i letos violoncellista Yo-Yo Ma
Foto: © Jeremy Cowart, Sony Music Entertainment/Dvořákova Praha, oficiální zdroj

 

Dvořákova Praha je hrdým nositelem jména jednoho z největších světových skladatelů Antonína Dvořáka. V programu návštěvníci naleznou jeho ikonická díla i skladby méně uváděné. Festival i letos nabídne ve špičkovém provedení tvorbu Dvořákových předchůdců i jeho následovníků. „Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu a být festivalem světovým, a přece výsostně českým, festivalem, který snoubí talent, píli i úctu k tradičním hodnotám,” dodává umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec.

Sestavením programu Komorní řady, festivalu uvnitř festivalu, byl v letošním roce pověřen pianista Ivo Kahánek. Mladý umělec, který poutá mezinárodní pozornost, dostává v rámci Dvořákovy Prahy prostor ke spolupráci se světovou špičkou komorní hudby. Do české metropole pozval například smyčcová kvarteta Emerson Quartet nebo Tetzlaff Quartet; v mezinárodní konkurenci se ovšem tento klavírista představí také sólově.

Po loňském počinu, kterým bylo uvedení Dvořákovy operní prvotiny Alfred, festival opět přichází s  programovým formátem Opera in Concert. V koncertním provedení zazní v jedinečném mezinárodním obsazení Mozartův Don Giovanni. Spirituální koncert bude letos věnován dílu mimořádného komponisty Arvo Pärta. 

 

Než zazní první tóny

V předvečer zahájení Dvořákovy Prahy povede cesta festivalových návštěvníků Po stopách A.D. do Vysoké u Příbramě, do Vily Rusalka, jíž Dvořák z původního ovčína přestavěl na obytný dům se zahradou a která je dosud v majetku skladatelovy rodiny. I v těchto autentických místech zazní Dvořákova hudba.          

                                                                               

Slavnostní zahajovací večer

Zahájení festivalu připadá na 7. září. Večer bude věnován výhradně dílu Antonína Dvořáka, a to v interpretaci umělců nejpovolanějších. Po boku České filharmonie a pod taktovkou Jiřího Bělohlávka odehraje nejslavnější dílo violoncellové literatury – Dvořákův proslulý Koncert h moll – držitel šestnácti cen Grammy často titulovaný jako největší violoncellista současnosti Yo-Yo Ma. V podání České filharmonie zazní v první polovině večera vzácně hraná Druhá symfonie.

 

Festivaloví interpreti

Česká filharmonie má na Dvořákově Praze výsostné postavení rezidenčního festivalového orchestru. V rámci série Dvořák Collection II provede další Dvořákovy symfonie, uvítá také dirigenty Jakuba Hrůšu či Semjona Byčkova i nepřehlédnutelného klavíristu Piotra Anderszewskeho nebo charismatického houslistu Davida Garretta. Letos uváděné Dvořákovy symfonie označované sudým číslem doplní ikonická Devátá Symfonie Z Nového světa, kterou v podání České filharmonie osmý ročník festivalu vyvrcholí.

Mozaiku festivalové řady Dvořák Collection II doplní s Osmou symfonií evropský orchestr Tonhalle-Orchester Zürich, jenž má za sebou úctyhodnou 150letou tradici. Večer opět zpestří hvězdní sólisté: houslistka Lisa Batiashvili a violoncellista Gautier Capuçon.

Do Prahy zamíří i další významné světové orchestry. Jedním z vrcholů bude jistě patřit vystoupení velmi žádaného londýnského Philharmonia Orchestra, který přijíždí společně s legendárním  mistrem Christophem von Dohnányim. S atraktivním programem se na Dvořákovu Prahu chystá rovněž londýnský Orchestr Academy of St Martin in the Fields, který doprovodí brilantní německou klarinetistku Sabine Meyer.

Kurátor Komorní řady Ivo Kahánek se stále úspěšněji prosazuje i na mezinárodním poli. Jako vynikajícího pianistu jej nedávno ocenil například Sir Simon Rattle. V rámci Dvořákovy Prahy dostává prostor ke spolupráci se světovou špičkou komorní hudby. Jeho pozvání přijali například držitelé devíti cen Grammy Emerson Quartet nebo pozoruhodný Tetzlaff Quartet.

Komorní řada nabídne také Bohemia Luxembourg trio ve složení: flétnista Carlo Jans, violistka Jitka Hosprová a harfistka Kateřina Englichová. Prostor dostanou i mladí čeští umělci z Lobkowicz Tria(houslista Jan Mráček, violoncellista Ivan Vokáč a klavírista Lukáš Klánský), jejichž hosty večera budou klarinetista Irvin Vennyš, houslista Jan Fišer a právě Ivo Kahánek. Kurátor předstoupí před festivalové publikum i jako sólista či v rámci recitálu společně s členem berlínské Státní opery Janem Martiníkem.

Koncert v Katedrále sv. Víta pozve posluchače do světa spirituálního minimalisty Arvo Pärta. Jeho stěžejní díla zazní v provedení prvotřídního Estonského komorního filharmonického sboru a za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Druhá festivalová neděle bude tradičně patřit rodinnému publiku. Dopolední matiné proběhne ve společnosti předního českého orchestru staré hudby Collegium 1704. Odpolední program pak láká na program pod širým nebem i vystoupení britských hudebních komiků Classic Buskers ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

Debut s velkým D

Pořadatelé festivalu dlouhodobě sledují mladé talentované umělce. Takzvaný Den D – Debutový den na Dvořákově Praze poskytne letos prostor vyniknout houslistovi Janu Mráčkovi a italskému pianistovi Federico Collimu. Den D navíc nabídne mladému publiku příležitost zažít v neformálním oblečení festivalovou atmosféru za cenově výhodné vstupné.

 

Důležitá podpora

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha by se nemohl úspěšně rozvíjet bez dlouhodobé podpory mecenáše kultury pana Karla Komárka a investiční skupiny KKCG. Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby k tomu říká: „Nekomerční hudební festival nejvyšších standardů nemůže bez finančních prostředků ze soukromých i veřejných zdrojů existovat. Díky skupině KKCG, přístupu pana Karla Komárka a dlouhodobé podpoře ze strany hlavního města Prahy, můžeme pořádat festival, který šíří odkaz a dílo českého velikána Antonína Dvořáka.“

 

Vstupenky jsou již v předprodeji

Hlavním festivalovým centrem je tradičně Rudolfinum, srdcem komorní řady Anežský klášter, duchovní hudba zazní v Katedrále svatého Víta. Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty začíná dnešním dnem. Více informací najdete na www.dvorakovapraha.cz

 

Zdroj: Dvořákova Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.