Probuzený drak z východu

V paláci Kinských otevřela Národní galerie od 5. září novou expozici „Drak se probouzí“. Jde o přehlídku současného umění inspirovaného východoasijským uměním zastoupeného téměř dvěma desítkami českých a zahraničních umělců tvořených především mladší a střední generaci a jejich díly, které vznikly po roce 2000. Jejich velká část byla vytvořena přímo pro tuto výstavu.

 

Anna Hulačová - Blízká setkání vlastního druhu, NG - oficiální zdroj

Anna Hulačová – Blízká setkání vlastního druhu, NG – oficiální zdroj

 

Inspirace východoasijským uměním, pod kterým v této souvislosti rozumíme japonské, čínské a korejské umění, vychází převážně z dvou výrazných oblastí. Na jedné straně je to fascinace tradičním uměním, kulturou i duchovním myšlením a na straně druhé se zde projevuje vliv současného celosvětového boomu japonské populární kultury. V případě tvorby některých umělců se tyto dva inspirační proudy pak sbíhají do jedné vlny.

 

Kdo vystavuje?

Kromě již zavedených uměleckých osobností jsou zde prezentováni výtvarníci nastupující generace, pro které znamená inspirace východoasijským uměním důležité východisko pro výraznou část jejich tvorby. Na výstavě nechybí výrazné osoby současné umělecké scény  – například Michal Nesázal, který pro tuto výstavu připravil několik nových obrazů ze své nejnovější malířské série Kvantová fyzika, malířka Veronika Holcová, jež se nechala inspirovat japonskými uměleckými předměty ze Sbírky orientálního umění nebo malíř Jiří Straka a jeho vynikající monumentální tušové malby, novátorsky navazující na tradici čínského tušového malířství.

 Další nepřehlédnutelné osobnosti domácí i mezinárodní umělecké scény, multimediální umělci Pavel Mrkus a Stanislav Müller,  zde představují video projekce inspirované  japonským uměním a  duchovním myšlením.  V této souvislosti je třeba upozornit především na zcela nová videa a velkoformátové tisky s námětem ikonické postavy Mirror Mana, kterou před mnoha lety stvořil, ovlivněn japonskými a americkými komiksy, Stanislav Müller.  V současné době putuje Mirror Man samotným Japonskem a svá nejnovější dobrodružství z této cesty prezentuje právě na této výstavě. 

 Z umělců nastupující generace je tu Vojtěch Horálek a jeho originální objekt Samurajská zbroj nebo sochařka Anna Hulačová, která se vzhlédla v oblasti buddhistické ikonografie i současné popkultury.  Za pozornost stojí také objekty Diany Winklerové, jež se dlouhodobě inspiruje tradičním čínským a japonským vizuálním uměním. 

 Na výstavě v Konírně paláce Kinských představí svou nejaktuálnější tvorbu vynikající jihokorejská sklářka Song Mi Kim, již dlouhá léta úspěšně působící v rámci české umělecké scény. Ve své tvorbě originálně propojuje náměty vycházející z české i korejské tematiky. Výraznou osobností je také multimediální japonský umělec Tets Ohnari, jenž v rámci této výstavy pracuje s odkazem tradičních japonských masek ze Sbírky orientálního umění.

 Součástí exhibice je také skupinová instalace nazvaná „Dekadentní orientální salon“ v Sále krátkodobých výstav ve 2. patře expozice paláce Kinských, která se snaží s nadsázkou  konceptem klasických orientálních salonů, jak je známe z mnoha českých zámků nebo paláců.  Dekadentní orientální salon je prostorem pro volnou fantazii umělců i diváků a zároveň má poskytovat odpočinek pro unaveného návštěvníka výstavy, který si zde může posedět na historickém „divanu“ a přitom shlédnout krátký animovaný film inspirovaný japonským komiksem nebo video ukázky z performance inspirovaných tradiční postavou japonské gejši.  Nechybí zde ani prostor pro „sbírku orientálních kuriozit a tajemných erotických předmětů“. Hlavní chloubou salonu je originální „sbírka malovaného orientálního porcelánu“.     

 

Chystá se

Vydavatelství NG navíc k výstavě připravuje na podzim 2014 publikaci „Drak se probouzí. Současné inspirace východoasijským uměním“, v níž bude kromě tvorby umělců prezentovaných na výstavě, představena také oblast českého autorského šperku nebo inspirace východoasijským uměním v současné české módě. Samotnou výstavu dále doprovázejí lektorské pořady, například přednášky pro jednotlivce a skupiny (školy), autorské prohlídky a tematické tvůrčí dílny k výstavě. Jedním z vrcholů pak bude „Den japonské popkultury“ v paláci Kinských, který se uskuteční v sobotu 25. října.

 Samotná výstava „Drak se probouzí“ bude potrvá do 7. prosince 2014 v prostorách paláce Kinských a do 23. listopadu v konírně paláce Kinských.

 

L.V.

 

Zdroj: Národní galerie, oficiální zdroj

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.