Do Národní galerie v Praze zdarma

Pokud jste si ještě nenaplánovali jak prožijete úterní svátek, možná vás zaujme tip na návštěvu stálých expozic i aktuálních výstav Národní galerie v Praze, do nichž je 28. října 2014 od 10 do 18 hodin vstup zdarma.

 

Logo Národní galerie v Praze Oficiální zdroj: NG

Logo Národní galerie v Praze
Oficiální zdroj: NG

 

Národní galerie v Praze spravuje v současnosti celkem sedm objektů s již šesti stálými expozicemi. V rámci oslav vzniku samostatného Československa mají její návštěvníci jedinečnou příležitost navštívit zdarma zcela novou stálou sbírku Umění 19. století od klasicismu k romantismu v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, která představuje v širším středoevropském kontextu nejvýznamnější díla českého malířství a sochařství období od klasicismu k romantismu. Dále pak klášter sv. Anežky České, kde jsou vystaveny sbírky Středověkého umění v Čechách a střední Evropě, Evropské umění od antiky do závěru baroka ve Šternberském paláci a Baroko v Čechách ve Schwarzenberském paláci. Lákadlem budou jistě letos nově zpřístupněné sbírky Umění Asie a Umění starověku v paláci Kinských. Milovníky moderního umění nasměrujeme do paláce Kinských a Konírny paláce Kinských, kde je k vidění výstava děl inspirovaných východoasijským uměním Drak se probouzí a do Veletržního paláce, kde se mohou potěšit pohledem na Umění 20. a 21. století.

 

Galerijní jedenáctka

Aktuálně pořádá Národní galerie v Praze  jedenáct výstav. Přízemí Salmovského paláce je vyčleněné na proměnné výstavní projekty a současně s novou expozicí zde byla právě zahájena výstava jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů nazarénismu, Josefa Führicha.

Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze tento rok připomíná 40. výročí požáru Veletržního paláce. Třetím z projektů, věnovaným tomuto výročí je výstava Jiřího Sozanského 1984 – rok Orwella, která byla zahájena tento týden. Ve Veletržním paláci je dále k vidění výstava hnutí Fluxus, abstraktní obrazy Lucie Svobodové, architektonický procesuální projekt Poštářový dům Zdeňka Fránka či grafický kabinet kreseb anarchistického buřiče Františka Gellnera, který je prodloužen do 4. ledna a v neposlední řadě jubilejní 25. ročník Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje pětici letošních finalistů.

 

Bezplatná návštěva u Rembrandta

Zdarma mohou návštěvníci vidět i jediný Rembrandtův obraz na území České republiky představující Učence ve studovně, který je po náročném restaurování nyní zpět v expozici ve Šternberském paláci.

Prostřednictvím grafických listů představuje rovněž Schwarzenberský palác osobnost Humprechta Jana Černína.

 

Doplňující informace

Vstup zdarma se netýká výstavy Alfons Mucha – Slovanská epopej, kterou pořádá
ve Veletržním paláci Galerie hlavního města Prahy. Zde bude vstupné běžné.

 

Zdroj: NG v Praze

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.