Nokia Lumia 1020 – jednou se to musí povést

V ČR se koncem září začal prodávat nový smartphone od Nokie, který se snaží najít si své místo na samotném vrcholu trhu. Jak je vyzbrojen pro tak náročný úkol? Naddimenzovaným fotoaparátem.

np_nokia_lumia__perex-1020_color_range

 

Společnost Nokia už posledních několik let není synonymem pro mobilní telefony, jako tomu bylo dříve. Raketový nástup tzv. chytrých telefonů načapal finského giganta při odpočívání na, tehdy zcela jistě zasloužených, vavřínech a firma nedokázala dostatečně rychle naskočit do jedoucího vlaku. Marně se ho teď snaží dohánět dalším spojem.

Problém moderních Nokií může být i jejich přechod na operační systém Windows Phone, na který přestoupili z vlastního zaostávajícího Symbianu. Jenže tento tah je tak trochu, jako kdyby pasažér unikl z potápějícího se člunu do potápějícího se parníku (abychom zůstali u přepravních analogií). Mobilní Windows jsou zajisté modernější a životaschopnější než jejich předchůdce, ale přesto se na vedoucí operační systémy ani zdaleka nechytají a trpí nedostatkem některých aplikací, které jsou populární u konkurence. Jelikož ale nedávno započal Microsoft proces skupování Nokie, tak už jim zřejmě Windows Phone zůstanou.

Překvapivě v této situaci se Nokie svými novými chytrými telefony snaží ovládnout především střední a vyšší segment trhu, low-endovým se věnuje spíše jen okrajově. Zřejmě jde opět o následek provázanosti s Windows Phone, kterým slouží jako hlavní prostředek, aby je Microsoft prosadil na trhu.

 

Fotoaparát s přidanou hodnotou

Posledním modelem v řadě Nokia Lumia je 1020, který je u nás dostupná již od výše zmíněného konce září. Jeho cena se pohybuje kolem 17 000 korun, včetně daně. A to věru není málo, tímto se totiž řadí mezi nejdražší smartphony na trhu. Jeho hlavním tahákem, na kterém staví svou kampaň, a skrze nějž se snaží oslovit movité zákazníky, je výrazný důraz na kvalitní fotografování podpořené z hned několika směrů.

 

Základ tvoří rovnou 41 megapixelový snímač. Takové ohromné rozlišení s sebou nese marketingově hojně prohlašovanou výhodu, že není problém si výrazně přibližovat obraz i v již hotové fotografii, kde tak můžete objevit mnoho detailů, které byste jinak museli získávat a priori s pomocí optického zoomu. Otázkou je, jestli je ovšem pro takovou vymoženost třeba až tak přehnané rozlišení, jež se hodí spíše pro tisknutí billboardů (řečeno s nadsázkou) než pro běžné fotografie. Nehledě na to, že taková legrace spíše jen zbytečně zatěžuje samotný přístroj. Nicméně mnoho zákazníků se rozhoduje právě dle úvahy, že více megapixelů = lepší fotografie. Naštěstí nová Nokia má v rukávu i další vychytávky jako například technologii Nokia PureView, která má pomoci při optické stabilizaci obrazu a tak zabránit „oblíbeným“ rozmazaným fotografiím kvůli třesoucím se rukám. Bez zajímavostí není rovněž možnost připojit telefon ke standardnímu stativu, pro který je uzpůsoben, a tak docílit ještě profesionálnějšího výsledku.

 

Standardní výbava

Co se dalších hardwarových specifikací týče, tak zde je již Lumia1020 vybavena poměrně standardně. Kvalitní 4,5“ AMOLED displej poskytuje rozlišení 1280×768, což je pro danou velikost tak akorát (a vyhýbá se tak dalšímu trendu, kterým jsou displeje s až přehnaně vysokým rozlišením) a nezatěžuje nadměrně baterii. Tu tvoří v tomto případě akumulátor s kapacitou 2000 mAh. Při dokoupení speciálního krytu je možné potom telefon nabíjet i bezdrátově. Procesor je pouze dvojjádrový, taktovaný na 1,5 GHz (Snapdragon S4), což není v konkurenci chytrých telefonů se čtyřmi jádry mnoho, ovšem není to ani žádná ostuda. Operační paměť přístroje jsou 2GB, vnitřní paměť pro ukládání dat potom tvoří 32GB.

Nokia Lumia 1020 je posledním želízkem v ohni problémy zmítané Nokie. Nedá se zřejmě předpokládat, že nějak výrazně zatřese trhem, ale pro určitou skupinu zákazníků, kteří si přejí kvalitní chytrý telefon, jenž jim obstojně nahradí lepší fotoaparát, může jít o poměrně zajímavou volbu. Samozřejmě pokud na to mají.

 

L.V.

Zdroj: Nokia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.