La Película: Festival španělských filmů

Festival La Película již podesáté ukáže rozmanitost španělsky mluvené kinematografie v celé její šíři. Provokativní a aktuální témata, naturalistické pohledy na současnou společnost i odhalování historie, bláznivé komedie, dramata, autorské snímky, ale i hudební film či dokumentární road movie.

La Película 2015: Letní déšť -Victoria Abril a Antonio Banderas  Foto: © Green Moon España SL, La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Letní déšť -Victoria Abril a Antonio Banderas
Foto: © Green Moon España SL, La Película, oficiální zdroj

 

„Pro letošní ročník festivalu jsme vybrali ty nejzajímavější snímky různého žánrového zaměření, které ve Španělsku vznikly za poslední dva roky. Mnohé z nich si odnesly ocenění nejen od domácí kritiky, ale také ze světových filmových festivalů. Najdeme mezi nimi několik výrazných autorských filmů i originální filmařské přístupy,“ poodkrývá nabídku dramaturg festivalu David Čeněk.

 

Festivalová nadílka

Program nabízí vedle aktuálních španělských filmů sekci zaměřenou na Latinskou Ameriku, která představí výrazné snímky chilské, kubánské, argentinské či venezuelské provenience.

Slavnostní zahájení desátého ročníku bude v úterý 17. února patřit ceněnému filmu Arktida režiséra Gabriela Velázqueze. Tento pozoruhodný snímek předkládá portrét mladých lidí ztracených ve světě zasaženém ekonomickou recesí. Arktida získala zvláštní ocenění na festivalu v Berlíně v sekci Generation a zároveň je příkladem soudobého španělského autorského filmu.

La Película 2015: Ärtico Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Ärtico
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Autorským filmem je i psychologický snímek Stockholm režiséra Rodriga Sorogoyena. Příběh ze zdánlivě každodenního života svým zpracováním i tématem provokuje a nutí diváka přemýšlet spolu s postavami o nich samotných, o jejich motivacích, způsobu uvažování a záměrech.

La Película 2015: Stockholm Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Stockholm
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

La Película pravidelně nabízí divácky úspěšné i odbornou kritikou ceněné filmy. Celkem deset nominací na výroční španělské filmové ceny Goya si odnesl film 10.000 km. Taková je vzdálenost dvou hlavních hrdinů, kteří se za pomoci moderních technologií snaží udržet vztah. Jednu z hlavních rolí ztvárnila Natalia Tena, českému publiku dobře známá ze sérií Hra o trůny či Harry Potter.

La Película 2015: 10.000 km Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: 10.000 km
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Vzdálenosti geografické i kulturní musí překonávat také hrdinové dramatu Černé diamanty, jež divákům ukáže odvrácenou stranu světa fotbalu. Snímek vypráví příběh dvou mladých fotbalistů z Mali, kteří se na základě slibů evropského agenta nechají vylákat do Madridu, kde na ně čeká krutý střet s evropskou realitou.

La Película 2015: Černé diamanty Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Černé diamanty
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Zákulisí politických vyjednávání s teroristy poodhalí film Vyjednávač. Děj vychází ze skutečných událostí, k nimž došlo v letech 2005-06, kdy předseda baskické socialistické strany PSE přistoupil na dialog s organizací ETA.

La Película 2015: Vjednávač Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Vjednávač
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Reálný základ má také válečné drama Budapešťský anděl o jedné z výjimečných postav nedávné španělské historie. Španělský velvyslanec v Budapešti Ángel Sanz Briz během 2. světové války zachránil více než 5 000 Židů před odsunem do vyhlazovacích táborů.

La Película 2015: Budapešťský anděl Foto: Adrienn Szabo, La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Budapešťský anděl
Foto: Adrienn Szabo, La Película, oficiální zdroj

 

Na spanilou jízdu na traktoru napříč Španělskem pozve dokumentární road movie s názvem Blesk. Jejím hlavním protagonistou je reálná postava marockého emigranta, který do Španělska přijel bez ničeho a domů se vrací pouze s traktorem.

La Película 2015: Blesk Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Blesk
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Na téma emigrace, tentokrát ovšem z pohledu Španělů odcházejících za prací do zahraničí, se ve svém dokumentu V podivné zemi zaměřila také významná režisérka Icíar Bollaíno.

La Película 2015: V podivné zemi Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: V podivné zemi
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Divadelní představení ve stylu některých prací Larse von Triera pak připomíná snímek Hlupáci a pitomci Roberta Castóna. „Jsem přesvědčený, že hranice mezi filmem a divadlem jsou velmi nezřetelné, protože první filmy nebyly nic jiného než natočená divadelní produkce. Existuje řada společných znaků pro film a divadlo a mnoho filmů se věnuje zobrazení divadelního světa,“ vysvětlil režisér Castón.

La Película 2015: Hlupáci a pitomci Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Hlupáci a pitomci
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Za oceánem

Festival letos láká i do zemí Latinské Ameriky. Diváky i odbornou kritiku po celém světě si podmanil argentinský snímek Divoké historky, koprodukovaný bratry Almodóvarovými. Chytrá černá komedie se zařadila na seznam nejnavštěvovanějších filmů v Argentině, získala nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film a nádavkem si odnesla deset argentinských filmových výročních cen Condor.

Dalším dílkem mozaiky je příběh ze současné Kuby Kde je Esther?. Ten přináší příběh o stárnoucím vdovci, jenž po smrti své manželky zjistí, že jeho žena zřejmě vedla dvojí život – během dne byla obyčejnou ženou v domácnosti a v noci se měnila v impozantní zpěvačku bolera.

La Película 2015: Kde je Esther? Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Kde je Esther?
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Psí maso patří k úspěšným a oceňovaným filmům chilské kinematografie, která na sebe poutá pozornost již řadu let.Příběh filmu je metaforou o osudu člověka, který byl v minulosti (zde konkrétně během chilské diktatury) zatažen do struktur, kde se podílel na represích.

La Película 2015: Psí maso Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Psí maso
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Venezuelskou kinematografii bude reprezentovat film Příšerný vlasy, jenž na sebe upoutal mimo jiné na festivalu v San Sebastiánu.

La Película 2015: Příšerný vlasy Foto: La Película, oficiální zdroj

La Película 2015: Příšerný vlasy
Foto: La Película, oficiální zdroj

 

Banderasovo okénko

Dále láká na cyklus věnovaný Antoniu Banderasovi. Diváci se mohou těšit na filmové perličky, které představí známého španělského umělce v době jeho hereckých začátků, či snímek, kde se sám posadil na režisérské křeslo.

José Antonio Domínguez Bandera neboli Antonio Banderas patří k nejznámějším španělským hercům a v letošním roce jej španělská filmová akademie odměnila čestnou cenou Goya. Nyní bude hlavním hrdinou jedné z festivalových sekcí. Dramaturgie při její přípravě zabrousila do minulosti, aby tuzemskému publiku slavného herce představila v době jeho začátků. Ty bude reprezentovat například například muzikálová komedie z doby frankismu Faraonův dvůr, u nás téměř neznámý snímek Kdyby ti řekli, že jsem padl či Slast ze zabíjení, kde se Banderas představí v  netypické roli krutého zabijáka vraždícího pro radost.

Chybět nebude ani jeden z jeho novějších filmů Kůže, kterou nosím, u kterého se po letech sešel se svým oblíbeným režisérem, jenž stál i u zrodu jeho kariéry – Pedrem Almodóvarem. Cyklus uzavírá bláznivá komedie Letní déšť, kterou Banderas sám režíroval.

La Película 2015: Antonio Banderas Foto: La Película, Green Moon España/Sogecine 2006

La Película 2015: Antonio Banderas Foto: La Película, Green Moon España/Sogecine 2006

 

Kam za filmy

Pražské kino Světozor otevře své sály filmovým nadšencům od 17. do 22. února, od 19. do 22. února proběhne přehlídka v brněnském kině Scala. Od 23. do 25. února si vybrané filmy budou moci vychutnat diváci ostravského Minikina a na závěr, od 26. do 28. února, bude španělština znít v Bio Central v Hradci Králové. Vstupenky je možné rezervovat v předprodeji na internetových stránkách nebo v pokladnách jednotlivých kin za cenu od 80 do 110 Kč.

Kompletní program je k dispozici na www.lapelicula.cz a na FB profilu festivalu

 

Zdroj: La Película

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.