Dítě v autě: Co nejdéle proti směru jízdy

Čas dovolených s sebou nese často dlouhé kilometry cest. Pokud je absolvujete s dětmi autem, riziko nehod se automaticky zvyšuje. To nejmenší, co pro své nejmenší můžete udělat je pořízení kvalitní a pohodlné autosedačky.

Autosedacky BeSafe, v nichž dětí sedí zády ke směru jízdy Foto: Babypoint, oficiální zdroj

Autosedacky BeSafe, v nichž dětí sedí zády ke směru jízdy
Foto: Babypoint, oficiální zdroj

Přestože výrobci dětských autosedaček své produkty testují dle platných norem (aktuální evropský standard ECE R44-04 a nově zaváděná směrnice ECE r 129 (i-Size)), je dobré se před koupí poohlédnout po výsledcích testů, které provádějí nezávislé organizace. V českém prostředí se jedná o dTEST, za Německo zmiňme Stiftung Warentest a ADAC, ve Švédsku je uznávaný prestižní Plus test.

 

Pozadu

Právě poslední zmiňovaný test má tak přísné požadavky, že žádná autosedačka s instalací po směru jízdy je není schopna splnit. Protisměrná instalace dětských autosedaček je prokazatelně bezpečnější. Z crash testů jednoznačně vyplývá, že při připoutání proti směru jízdy je 5x nižší tlak na krční páteř dítěte! Norský výrobce autosedaček značky BeSafe proto doporučuje, aby děti cestovaly proti směru jízdy co možná nejdéle. V nabídce BeSafe najdete modely s možností protisměrné instalace dokonce až pro pětileté děti.

 

BeSafe iZi Plus – novinka 2014, která obstála v Plus testu

Mnoho rodičů posazuje děti po směru jízdy příliš brzy. Při vývoji autosedačky BeSafe iZi Plus proto výrobce dbal na to, aby dítě mohlo zůstat v protisměrně instalované autosedačce co možná nejdéle. Výsledkem je kvalitní a bezpečná autosedačka pro půlroční až pětileté děti! Konstrukčně odpovídá váhové kategorii 0 – 25 kg a skupině 0/1 & 2, s instalací pomocí 3bodového automobilového pásu.

U modelu vyzdvihněme dvojí ochranu proti bočnímu nárazu skrze vnější plášť autosedačky a speciálně vyvinutou opěrku hlavy. Opěrka je snadno a rychle nastavitelná, stejně jako pásy. V pásech integrované magnetky je při usazování dítěte do autosedačky drží na bocích konstrukce, rozepnuté pásy tak nikde nepřekážejí. Vložku umístěnou v sedáku lze odejmout. Se třemi pozicemi pro spaní je BeSafe iZi Plus jedna z nejpohodlnějších autosedaček na trhu. Splňuje evropský standard ECE R44-04, s dobrým výsledkem obstála před přísnými kritérii švédského Plus testu, který zaštiťuje švédský Národní výzkumný institut pro dopravu a švédská Národní společnost pro bezpečnost na silnicích,

Autosedačka BeSafe iZi Plus Foto: Babypoint, oficiální zdroj

Autosedačka BeSafe iZi Plus
Foto: Babypoint, oficiální zdroj

 

BeSafe iZi Go X1 – stálice, která obstála v dTESTU

Druhá nezávisle testovaná autosedačka s označením BeSafe iZi Go X1 spadá do skupiny 0+, tedy 13 kg, 1 rok. Kvality tohoto modelu prověřovala německá organizace ADAC, potažmo český dTEST. Autosedačka s instalací proti směru jízdy pomocí 3bodového pásu automobilu splňuje požadavky dle ECE R44-04. U automobilů s ISOfixem lze dokoupit praktickou ISOfixovou základnu, do které se vajíčko v autě jednoduše zacvakne.

U vajíčka BeSafe byla oceněna dobrá ochrana při bočním a čelním nárazu, vedení pásů, minimální riziko chybné instalace, stabilita ve voze, centrální utahování popruhů či snadné poutání dítěte. Vajíčko je kvalitně zpracované, lehké, prostorné a pohodlné. Snadno snímatelný potah lze vyprat v pračce. Dítě v ní má dobrý výhled z vozu. Vybavena je navíc velkou a polohovatelnou sluneční stříškou s UV filtrem, 5bodovými bezpečnostními pásy s centrálním nastavením a magnetkami, zapracovanými v ramenním polstrování pro snazší poutání dítěte. Bonusem je nejen ergonomicky tvarovaná rukojeť, ale především kompatibilita s celou řadou kočárků populárních značek.

Foto: Babypoint, oficiální zdroj

Autosedačka BeSafe iZi Go X1
Foto: Babypoint, oficiální zdroj

Více informací najdete na www.autosedacky-besafe.cz

Zdroj: Babypoint

1 komentář

  • Dagubegmen on 5.8.2014 at 22:51

  Odpovědět

  Nikdy dřív jsem si nemyslela, že by dětská autosedačka mohla dítěti skutečně zachránit život. 12. července jsem se o tom však přesvědčila a v toto datum budeme už nejspíš navždycky slavit další narozeniny.
  Ten den jsme plánovali jet já, můj syn Štěpánek a maminka na celodenní výlet do Prahy. Chtěli jsme navštívit rodinného známého a podívat se po památkách hlavního města. Už několik dní jsem plánovala trasu, kudy půjdeme, zjišťovala všechna možná spojení. Chtěli jsme jet vlakem, tak jsem už den předem koupila celodenní jízdenku. Zkrátka – těšili jsme se.
  Ráno jsme nachystali svačinky, pláštěnky, mapu Prahy, foťák, no zkrátka všechno, co ke správnému výletu patří. Vyrazili jsme z domu v půl 7., protože vlak z Břeclavi nám odjížděl v 7.05. Když jsme podjeli dálniční most, kontrolovala jsem, jestli mám jízdenku v peněžence, když naráz maminka, která řídila, zakřičela: „Ježíši kriste, to snad neeee!“ A pak jsem jen viděla protijedoucí auto, jak se řítí čelně proti nám. Tři kotrmelce a skončili jsme na pravém boku asi šest metrů od místa srážky. Airbag mi zlomil hrudní kost a prášek, který z něj vyletěl, mě začal dusit. Okamžitě jsem se odpoutala a snažila se odpoutat také Štěpánka, který křičel a matně jsem viděla, že mu z očička teče krev….
  Netřeba popisovat celý průběh nehody, jen to shrnu: vrtulník mě odvezl do brněnské úrazovky se zlomenou hrudní kostí, dvěma žebry, silně pohmožděnou pánví a srdcem, maminka leží už měsíc v nemocnici U Svaté Anny v Brně, levou nohu má na dvanáctkrát zlomenou a už dvakrát operovanou, pravou patu rozdrcenou, naštípnutý krční obratel.
  A Štěpánek? Ten díky opravdu bezpečné sedačce vyvázl „pouze“ s roztrženým očním víčkem, krvavými třísly od bezpečnostních pásů a otřesem mozku. Dodnes při té vzpomínce pláču, ale zároveň si říkám, že synovi sedačka zachránila život a za dva týdny tak může oslavit své 4. narozeniny….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.