Zločiny.ženy.doc – nekonvenční dokumentární představení

Hra od ruské novinářky Varvary Fajer je přepisem skutečných rozhovorů se dvěma ženami, které si ve vězení odpykávají svůj trest za vraždu a podílení se na ní. Sama novinářka se později rozpovídá o svém trápení s mužem a celý příběh dostane nový směr.

Divadlo Komedie: Zločiny, ženy, doc Foto: Divadlo Komedie, oficiální zdroj

Zločiny.ženy.doc je velmi atypické představení, která vás dokáže vtáhnout do děje i díky speciálnímu hledišti, které je provizorně vybudované tam, kde se běžně inscenace odehrávají, tedy na jevišti. Diváci sledují příběh zblízka a mohou tak vidět výrazy i drobné pohyby herců, které dokreslují atmosféru a jejich pocity. Hra je vlastně dialogem mezi novinářkou Varvarou a dvěma trestankyněmi – Olgou a Bellou. Varvara nejprve obě ženy zpovídá, ptá se na jejich muže, na problémy s nimi a odkrývá dávnou minulost. Postupem času nám i sama novinářka poodhalí své trápení, protože zatouží po radě zkušenějších.

Zločiny.ženy.doc Foto: Milan Soukup/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

Atmosféru rozhovorů doplňuje živá hudba, která svou depresivností skvěle zapadá do ponurosti příběhů. A také jeden muž, jenž ztělesňuje všechny manžely a milence, o nichž se ženy baví, a navíc vězeňského dozorce.

Zločiny.ženy.doc Foto: Milan Soukup/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

Díky výrazům ve tvářích herců můžeme vidět jejich strach, bolest, ale i úplnou lhostejnost k věcem, z nichž by se normální lidé dávno sesypali. Dialogy nejsou přepsané do spisovného jazyka, takže zde uslyšíte spoustu vulgarismů a nespisovných slov, které ale příběhu dodávají na autentičnosti. Vstup je divákům povolen až od 18 let a já se vůbec nedivím, protože se zde hovoří bez zábran a detailně o sexu, různých sexuálních praktikách, o prostitutkách a vraždách, jako by šlo o úplně banální témata každodenního života. Nejprve jsem byla zaskočená otevřeností, s jakou postavy mluví o choulostivých věcech, ale za chvíli mi to přišlo naprosto přirozené, až mě zamrzelo, že není více takových her. Díky tomuto prolomení tabu, jak by se dalo říci, si divák dokáže lépe vybavit a pochopit situace, do nichž se dotyčné osoby dostaly a proč tak jednaly. Je zde rovněž popisováno prostředí a vztahy mezi ostatními vězeňkyněmi, kde musely ženy pobývat. Nic není zatajeno, ani zaobaleno. Hra není jen ponurá, ale místy i velmi vtipná, ať už řečí, nebo mimikou obličeje a gestikulací těla, která pobaví a zároveň poukáže na důležitost situace a jednání.

Zločiny.ženy.doc Foto: Milan Soukup/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

 

Hru hodnotím velmi kladně, jak za výkon herců, kteří byli opět velmi profesionální, tak i za velmi nápadité zpracování, které nemá obdoby. Tato nekonvenční hra dokáže zaujmout každého diváka, který netrpí předsudky a rád zkusí i jiný úhel pohledu.

 

O autorce a tvůrčím týmu se dočtete více v článku ZLOČINY.ŽENY.DOC aneb Jak se zbavit chlapa

 

Michaela Blaškovičová

Zdroj: Divadlo Komedie
Foto: Milan Soukup

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.