Zdarma do Muzea hlavního města Prahy

V rámci Mezinárodního dne muzeí a oslav 130. výročí zpřístupnění prvních expozic veřejnosti se v sobotu 18. května budou pro návštěvníky zdarma otevřeny spolu s hlavní budovou muzea i Podskalská celnice na Výtoni a Zámecký areál Ctěnice.

 

muzeumprahy

 

Příchozí se budou moci zúčastnit komentované prohlídky hlavní budovy muzea a výstavy fotografií Zdenko Feyfara. V průběhu dne budou na návštěvníky v hlavní budově muzea na Florenci čekat také doprovodné programy. Před budovou muzea představí své dovednosti žongléři a chůdaři a pro děti se bude hrát divadlo. Dále bude připravena výtvarná dílna DDM Karlínské Spektrum a pracovní listy k Mánesově kalendářní desce, jejíž originál se nachází v muzeu.

 

Malá soutěž

Vyplněním kvízu budou mít návštěvníci oslav šanci vyhrát některou ze zajímavých cen Muzea hlavního města Prahy.

 

Oprášená historie

V neděli 12. května je tomu právě 130. let, kdy byla otevřena expozice Městského muzea pražského. Jednalo se o nevelkou prezentaci v bývalém kavárenském pavilonu v Praze na Poříčí. Byla výsledkem jeden a půlročního snažení několika věhlasných mužů, zajímajících se o pražské historické a umělecké památky, členů kuratoria Pražského městského muzea a Břetislava Jelínka – posléze prvního muzejního kustoda.

Do muzea se vstupovalo po několika schodech mříží ze 17. století. Za mříží se návštěvníkovi otevíraly prostory centrální velké místnosti – skulpturní oddělení. Odtud se vstupovalo do dvou postranních místností, v levé menší místnosti bylo umístěno oddělení archeologické, dnes bychom řekli starožitnické. V pravé postranní místnosti byla prezentována sbírka oddělení historického. V patře pavilonu v centrální místnosti, obrazárně, byl vystaven nejcennější majetek pražské obce a největší chlouba městského muzea, obrazy K. Škréty, J. Brandla, V. Reinera, N. Grunda a K. Hirschellyho. Nejcennějšími exponáty tohoto zárodku obrazárny byly drobnější práce J. Mánesa.

 

kačapa

Zdroj: MHMP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.