Závěr Festivalu Mladí ladí jazz bude patřit nu-jazzové legendě Jaga Jazzist

Mezinárodní festival Mladí ladí jazz odpajňuje první jména závěrečného Open Air koncertu, který po druhé proběhne na Mezinárodní den jazzu 30. dubna na Karlově náměstí. Hlavní hvězdou budou norští nu-jazzoví kouzelníci Jaga Jazzist, jedna z nejlepších koncertních skupin současnosti. Neotřelý přístup ke kompozici, unikátní práce se zvukem, originální spojení jazzu, elektroniky i post-rocku a obrovské nasazení na pódiu z nich udělaly možná nejvlivnější norskou kapelu posledních dvou dekád.

Jaga Jazzist Foto: Anthony P. Huus/Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

 

Jaga Jazzist vznikli v roce 1994 kolem sourozeneckého tria Larse, Martina a Linea Horntvethových. Pozoruhodný kompoziční přístup a originálním propojení jazzu, elektroniky a post-rocku z nich udělalo jeden z nejrespektovanějích norských souborů v zahraničí. V obsazení Jaga Jazzist najdeme mnoho virtuózně ovládaných instrumentů: pozoun, trubku, kytaru, basu, vibrafon, basový klarinet, saxofon, bicí, tubu i syntezátory.

 

A další jména

Humor, nadhled, virtuozita a buřičské nerespektování jakýchkoli stylových a žánrových hranic je typické také pro Moon Hooch, atypické trio dvou saxofonistů a bubeníka z newyorského Brooklynu. Jejich legendární vystoupení v sérii NPR Tiny Desk Concerts zaznamenalo více než 3 milióny zhlédnutí a k jejichž fandům se počítá i věčný rebel Iggy Pop. Mladistvá energie oživuje swingovou klasiku v podání pražského HarmCore Jazz Bandu a unikátní amalgam napříč žánry s rockovým a bluesovým feelingem namíchá české legenda, skupina minus123minut. Představí se také vítězové soutěže Jazzfruit, určené pro nadějné české i zahraniční jazzmany. Program na Karlově náměstí je přístupný zdarma a bude jej živě přenášet Český rozhlas Vltava.

 

Festival začíná již o celý mesíc dříve

Festival Mladí ladí jazz odstartuje již 30. března v Divadle Archa vynikající soulová zpěvačka  Andreya Triana, která vsadila na hudbu už jako teenagerka úplně všechno. Bylo to dobré rozhodnutí, netrvalo příliš dlouho a spolupracovala se zvučnými jmény jako Bonobo či Flying Lotus. To vše stihla, ještě než vydala svou první desku, kterou produkoval právě Bonobo, na kultovním labelu Ninja Tune. Jako support vystoupí Klára Vytisková se svou kapelou.

Andreya Triana Foto: Ellius Grace /Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

Andreya Triana
Foto: Ellius Grace /Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

 

Dalšími jmény letošní objevné dramaturgie festivalu, který zpestří program několika předních pražských klubů a koncertních sálů v průběhu dubna, jsou například Alfa Mist, renomovaný britský multiinstrumentalista a producent, míchající jazz s alternativním hiphopem a soulem, i zcela neortodoxní holandský producent, skladatel a dirigent Jameszoo.

Jameszoo Foto: Nick Helderman/Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

Jameszoo
Foto: Nick Helderman/Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

 

 

Během dubna představí pestré jazzové fúze i jazzpunkeři Edi Nulz, zpěvačka s latinskoamerickými kořeny Yarah Bravo či držitel Grammy Oran Etkin, který si přizve na pódium české hudebníky. Vedle hlavního města zavítá festival i do regionů.

 

Program festivalu Mladí ladí jazz 2019:

 1. 3. / 20.00 – Andreya Triana + support Klara & The Pop, Divadlo Archa
 2. 4. / 20.00 – Edi Nulz + support Molotow Moloch Quartet, Jazz Dock
  8. 4. / 20.00 – Oran Etkin & Band + support Lost Notion, Jazz Dock
  16. 4. / 19.30 – Alfa Mist + support Antonín Dlapa & JeN Hovorka + Tom Holič, Palác Akropolis
  24. 4. / 20.30 – Jameszoo + support Johannes Benz + Android Asteroid, MeetFactory
  25. 4. / 20.00 – Yarah Bravo + support Hard to Frame, Jazz Dock
 3. 4. MLADÍ LADÍ JAZZ OPEN-AIR: Zatím oznámeno – Jaga Jazzist, Moon Hooch, HarmCore Jazz Band, minus123minut

Mladí ladí jazz: Open Air Foto: Petr Klapper/Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

Mladí ladí jazz: Open Air
Foto: Petr Klapper/Mladí ladí jazz, oficiální zdroj

 

Informace a vstupenky

Oficiální festivalový playlist je k dispozici na Spotify. Součástí festivalu Mladí ladí jazz je program dětských workshopů Mladí ladí dětem, které se uskuteční v Praze, Ostravě, Brně a Děčíně.

Více prozradí i Youtube kanál.

Vstupenky na jednotlivé koncerty jsou k dispozici v předprodeji v síti GoOut, zvýhodněné vstupné pro návštěvníky do 26 let začíná již na 111 Kč. Více informací na www.mladiladijazz.cz nebo na facebooku.

 

 

 Zdroj: Mladí ladí jazz

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.