Začíná Life Sciences Film Festival

Kde jsou hranice růstu a potravinové soběstačnosti? Mohou být finská řešení inspirací také pro naši energetiku? Vybudí mozek více pohled na jídlo nebo na sex? Kdy je potrava lékem a kdy se mění v jed? Na takové a další otázky nabídne týdnu od 17. do 23. 10. odpovědi Life Sciences Film Festival určený všem, které zajímají souvislosti ohledně výživy, produkce potravin a udržitelného rozvoje světa kolem nás. Soutěžní část 6. ročníku proběhne v kampusu České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole. Projekce festivalových filmů se pro veřejnost konají zdarma ve Velké aule.

Life Sciences Film Festival - baner Oficiální zdroj: LSFF 

 

Life Sciences Film Festival je určen všem zvědavým lidem, kteří se chtějí na svět potravin a výživy podívat z někdy nečekaných úhlů pohledu. „Těším se, že letošní ročník, který opět otvírá velmi aktuální témata, otevře prostor pro setkání vědy a filmu, prodchnutý atmosférou inspirující ke sdílení a rozvíjení nových myšlenek, k diskusím, ale hlavně ke sdílení radosti z dobrodružství poznání,“ říká rektor ČZU prof. Ing. Jiří Balík, CSc., dr. h. c.

 

Letos pořadatelé do hlavní soutěže vybrali 28 dokumentárních filmů, mezi nimiž se rozhodne o držiteli Velké ceny LSFF. Jsou mezi nimi filmy o tématech souvisejících s řešením potravinové a energetické krize, pesticidech, mikrobiomu či využití nových technologií v produkci potravin. Dramaturgii festivalu se letos podařilo vybrat filmy nahlížející na jídlo z nejrůznějších pohledů. Film „Potřeba masa“ vtipným způsobem zkoumá téměř až intimní vztah, který leckdo z nás k této potravině má. Ve filmu „Jedy kolem nás: Děti v nebezpečí“ zase tvůrci burcují před množstvím pesticidů v prostředí a následky, které to může mít na zdraví bezbranných dětí. Úžasný svět bakterií v našich útrobách a o tom, jak jsou pro nás důležité, objevíte ve filmu „Na to musíte mít žaludek“.

 

Podrobnosti o rozpisech projekcí a datech přednášek naleznete na stránkách festivalu.

 

Festival pokračuje

Life Sciences Film Festival ovšem neskončí středečním předáváním cen. Od pátku 21. do neděle 23. 10. festival pokračuje v Národní technické knihovně a Kampusu Dejvice. Doprovodný program FOOD FILM FEST

shrne to nejlepší z letošního ročníku LSFF a přidá i ledacos navíc. Roman Vaněk, zakladatel Pražského kulinářského institutu a skvělý popularizátor gastronomických témat, se bude v Ballingově sále Národní technické knihovny ptát předních odborníků, jak „to s tím jídlem vlastně je“. Hosté slibují vhled z nejrůznějších stran: dr. Radkin Honzák bude hovořit o  psychické rovině, prof. Jiří Horáček o neurologické dimenzi, prof. Jaroslav Petr a prof. Jana Hajšlová o zdravotních rizicích. Velmi zajímavý program nabídne diskuse po filmu „Potřeb masa“, kde se s Romanem Vaňkem zamyslíme nad tím, co říká věda sporu mezi vegetariány a „masožravci“.

 V sobotu 22. 10. se návštěvníci mohou těšit na venkovní Street Food & Science. Na prostranství před NTK najdete od 11 do 20 hodin více než 40 stánků, kde budete moct ochutnat ledacos z toho, co jste viděli na plátně.

 

 

Zdroj: LSFF

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.