Workshop Hladce obrace: Ponožky jako od babičky i pletené graffiti

I když třeba vaše ručky nekmitají pletacími dráty jako kolibřík křídly, můžete se na netradiční dílně přiučit pletařskému umění. Stačí zajít tuto sobotu 5. prosince do Café Jedna ve Veletržním paláci, kde obecně prospěšná společnost Elpida ve spolupráci s novinářkou Veronikou Ruppert (Radio Wave, Modeschau) pořádá pokračování úspěšné přehlídky a workshopu Shape & Structure. Tentokrát se v hlavní roli ocitá pletení a háčkování v klasických i netradičních podobách. Workshop proběhne od 11 do 18 hodin, přijít můžete dle aktuálního vyjádření organizátorek i v průběhu dne. Vstup je volný.

Workshop Hladce obrace - plakát, autorka Kateřina Kynclová Oficiální zdroj: Elpida

Workshop Hladce obrace – plakát, autorka Kateřina Kynclová
Oficiální zdroj: Elpida

 

Prodej ručně pletených ponožek, je jednou z aktivit, kterými Centrum Elpida podporuje své projekty. Jejich prodejní cena se skládá z honoráře pro pletařku a z příspěvku na aktivizační programy pro seniory v Centru Elpida. „Elpida zaměstnává pletením ponožek více než 40 babiček/pletařek z celé republiky. Ty dokážou uplést nádherné ponožky i ze starých svetrů a každý jednotlivý pár nese originální rukopis své autorky,“ vysvětluje vedoucí kulturních projektů Elpidy Broňa Hilliová.

Účastníci workshopu Hladce obrace se mohou naučit, jak se pletou Ponožky od babičky a to přímo od jednotlivých pletařek, z nichž se některé podívají do Prahy úplně poprvé v životě, aby předaly své zkušenosti. Jak se pletou ponožky, předvede Ludmila Skoupá z Bílovic nad Svitavou, Erika Sadílková z Duchcova, Jana Průšová z Všechlap, Lenka Vodičková z Ústí nad Labem, Danuše Grohanová z Ostravy a Eva Kotvaldová z Prahy.

 

Od mládí ke stáří a zpět

Centrum Elpida se zaměřuje především na mezigenerační projekty, a proto své háčkovací techniky osobně představí také dvě mladé designérky Hana Frišonsová a Tereza Rosálie Kladošová.

Obě pro účastníky workshopu chystají malé projekty, na kterých si mohou vyzkoušet jejich způsob práce. Hana Frišonsová zapojuje háčkované struktury do oděvních kolekcí, které často působí futuristickým až sci-fi dojmem. Díky osobité kombinaci vizionářského designu s tradiční ruční prací je zastoupená na prestižní mezinárodní módní platformě Not Just A Label (NJAL) a pravidelně se také prezentuje na holandském festivalu Fashionclash Maastricht. Tradiční ruční práce ve své tvorbě zkoumá a posouvá novým směrem také Tereza Rosálie Kladošová. Vedle tkaní gobelínů a vyšívání, které prezentovala na zářijovém Shape & Structure, se zajímá i o pletení a háčkování. Ve své nejnovější kolekci na příští jaro a léto 2016, kterou premiérově uvedla na zářijovém Mercedes-Benz Prague Fashion Week, kombinuje strojovou pletáž s ručním pletením a háčkováním. Estetika kolekce odkazuje s láskou a humorem k domácímu kutilství a chalupaření.

 

Pletení trochu jinak

Všichni účastníci workshopu si také mohou vyzkoušet „pletené graffiti“, obplétání objektů povedou lektorky z Úletu ovčí babičky.

 

Přidejte se k recyklaci vlny

Vedle setkání s tradiční ruční technikou je workshop Hladce obrace také příležitostí k recyklaci a sběru nevyužité vlny. Pokud vám doma zabírají místo nevyužitá klubíčka, můžete je předat do nových rukou.

 

Ponožky od babičky:

 

 

 

Rezervace emailem na info@elpida.cz.

Další informace najdete na FB Hladce obrace

 

Zdroj: Elpida

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.