Výstava v Botanické zahradě: Vánoce v lidové tradici

Jako každoročně v adventním a vánočním čase „rozkvétá“ ve skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK historie, přesněji historie Vánoc. Vrátit se časem do dob, kdy si vánoční svátky užívali naši pra i praprarodiče, podívat se, jak zdobili stromečky, z čeho vyráběli betlémy i další dekorace, a v dílničkách si je třeba i vyzkoušet vyrobit také. To vše za vůně františků, hudební kulisy starých gramofonových nahrávek můžete až do Nového roku.

Vánoční výstava v  Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK Foto: e-Newspeak 

 

Už cesta spící zahradou dokáže zklidnit a naladit na vstup do starých časů, z nichž si však to nejlepší můžeme s sebou odnést i do naší uspěchané současnosti. A to jak v nehmotné podobě atmosféry a nápadů, tak i v té hmatatelné, kterou zajistí drobné dárky, rostliny včetně čtyřlístků pro štěstí.

 

Stromečky a vrkoče

Ozdobeným jehličnanům od těch nejmenších až po ty, jenž si velikostí nezadají s běžným vánočním stromečkem, tu letos dělají konkurenci impozantní mnohapatrové vrkoče, které jsou předchůdci vánočních stromků. Najdeme tu jak tradiční z kynutého těsta, tak nahrazené slaměnými věnci. Perníčky, postavičky ze šustí a slámy patří k jejich klasickým ozdobám. Inspirací pro štědrodenní strojení mohou být i stromečky na nichž rostou miminka v povijanech z vlašských ořechů, nebo na než usedly vážky

 

 

Vánoční krajiny

Perníkové krajinky zaváté bílkovýcm sněhem, betlémy všech rozměrů, vytvořené z přírodních materiálů míjí „Adventní vlak dobré pohody“ s padesáti vagónky představujícími vánoční zvyky a české vánoční tradice. Pomocí točny se nám postupně odkrývá trochu jiný vánoční trh na Staroměstském náměstí, než je ten současný v unifikované komerční podobě.   
Z výšky stropu pak sjíždí dvojice na saních a za oknem poletují papíroví andělíčci.

 

Dvojrozměrný svět

Staré vánoční pohlednice promítané na stěnu skleníku pomáhají vykreslit dobovou atmosféru. Obří historický diaprojektor pak ještě názorně ukazuje, na jakém přístroji se dříve promítalo.

Vánoční výstava: historický diaprojektor zapůjčil Antik Spomyšl Foto: e-Newspeak

 

A ještě něco navíc

Ve dvou velkých vitrínách si můžeme prohlédnout části dvou soukromých sbírek, z nichž první je zaměřena na zvonečky a druhá na prasátka pro štěstí.
K poznávání tradic a života našich předků napomáhají i originální předměty, ať už se jedná o nádobí, formy na pečení, hračky a knížky, ale i vysvětlující texty, kde se formou příběhu dovídáme o vzniku některých tradic.

Vánoční výstava v  Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK Foto: e-Newspeak

 

Obchůdek plný ozdob i roztodivností

Součástí výstavy je rovněž tradiční obchůdek, kde lze pořídit vánoční výzdobu v duchu lidových tradic, ale i nejrůznější přírodniny, zejména sušené plody a semena od šišek přes magnólii až po kakaovník.

Vánoční výstava v  Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK - obchůdek Foto: e-Newspeak

 

Praktické informace

Výstava probíhá do 1. 1. 2018  ve výstavním skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK, Na Slupi 16, Praha 2. Otevřená je denně od 10 do 17 hodin. Vstupné 60 Kč, důchodci 50 Kč, děti do 6-ti let, mateřské školy, ZTP mají vstup zdarma
Více informací získáte na webových stránkách výstavy.

 

Zdroj: Ing. Petr Herynek, Vánoce v lidové tradici

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.