Výstava skalniček: K Faustovi vlétl podzim

Jak to bylo s Faustem a ďáblem doopravdy, už se asi nedovíme, ale jisté je, že do zahrady přiléhající k Faustovu domu na Karlově náměstí se dostavil podzim. A to nejen díky Podzimní výstavě skalniček, ale doopravdy, jako by právě drobným rosltinám a subtilním jehličnanům chtěl vytvořit tu pravou kulisu včetně opony ze snášejícího se barevného listí.

Podzimní výstava skalniček 2017 Foto: e-Newspeak

Přesně týden mají všichni obdivovatelé i zkušení zahrádkáři na to, aby si stihli prohlédnout výstavu Klubu skalničkářů Praha, která je v letošním roce v pořadí třetí a zárověň poslední. Příroda se brzy uloží k zimnímu spánku a my si budeme muset počkat zase do jara. Na kvetoucí „faustovu zahradu“,  stejně tak na zahrady naše.

 

Ve třech tónech

Podzimní skalničkářské výstavě vládnou tři barvy: růžová, fialová a modrá. Jejich hrdými nositeli jsou zejména vřesy, čechravy, skalkové bramboříky, ocúny, hořce, šalvěje a dračíky. Jemným doplňkem je jim bílá v různých odstínech na protěžích, varietách hořců, vřesů i ocúnů.  Mezi všemi těmito tóny pak tu a tam zazáří příbuzná ocúců šafránka, česky také šafránovec neboli lužanka (Sternbergia sicula).

 

Aranžmá je tentokrát o nejvíce v přírodním stylu, zejména první části zahrady dominují lesní zákoutí s kmeny a větvemi doplněné bochánky mechů, v němž si hoví například dlužichy a dračíky.

 

O atraktivní podívanou se postarala kompozice z blankytně modrých hořců varieta Gentiana sino – ornata, jemně růžově kvetoucích čechrav (Astilbe arendsii ‚Astary Pink‘) a výrazných okrasných travin, jimž sekundůjí zakrslé jehličnany. Celek chrání nezbytné skalisko.

Podzimní výstava skalniček 2017 Foto: e-Newspeak

 

Co se květů týče podzim je přeci jen skoupější a na barvy se v něm příroda zaměřuje jak známo především u listů opadavých dřevin. Přesto jsou i na výstavě, kromě všudypřítomného listí spouštějícího se v piruetkách k zemi, k vidění. Najdeme je zejména na čedičových miniskalkách, kde se o prostor i obdiv dělí červenofialové dračíky (Perstemon barbatus ‚Pinnacolada Red‘), které jsou jedny z nemnoha tohoto druhu, jež u nás dokáží přezimovat, okrasné česneky (Allium pskemense) mající domovinu v Uzbekistánu, Kazachstánu a jižním Kyrgystánu a tradiční alpské protěže ((Leontopodium alpinum).

 

Neméně působivé jsou i skalky a koryta osázená sukulentními rostlinami se stíbřitými akcenty smilu (Helichrysum ‚County Park Silver‘). Rovněž kamenná koryta se scenériemi z jehličnanů a drobných vřesů (Calluna vulgaris) mají své kouzlo.

 

Bohatá nabídka prodejny

Samoobslužná prodejna s poradnou nabízí velké množství výpěstků členů klubu a spřízněných skalničkářů. Najdete tu zejména rostliny, které jsou vystavené v zahradě jako například skalkové podzimní bramboříky, ocúny, dračíky, okrasné česneky, čechravy, lomikmeny širokou paletu sukulentů a jehličnanů.  Dále pak žlutá a fialová krásnoočka, netradiční žluté chrpy, kamejky, zvonky, nevěstin závoj atd.

Podzimní výstava skalniček 2017: prodejna Foto: e-Newspeak 

 

Praktické informace

Výstava trvá do 22.9., otevřeno je denně od 9 do 18 hodin. Základní vstupné 40 Kč.

Více o akcích Klubu skalničkářů se dočtena na jeho webu a facebooku.

 

 

Zuzana Ottová

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.