Vyhlášení Ceny Jindřicha Chalupeckého

V pátek 15. listopadu proběhlo vyhlášení 24. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého, která každý rok oceňuje jednoho mladého umělce. Ten získá nejen ocenění, ale také prostředky ke své další činnosti a samozřejmě tolik potřebnou medializaci své tvorby.

dominik_-lang_vychod_zapad_2

 

Jak jsme psali již v článku Dominik Lang nechá návštěvníky procházet zdí, pětici finalistů tvoří již zmíněný Dominik Lang, Richard Nikl, Aleš Čermák, Václav Magid a Daniela Baráčková. A právě Dominik Lang se stal také i celkovým vítězem a tedy i laureátem Ceny. Lang se přitom do finále dostal již celkově potřetí, ovšem až nyní se na něj konečně usmálo štěstí. Podle poroty patří k nejzajímavějším umělcům v České republice, ale i na mezinárodní scéně, už řadu let. Před dvěma lety uspěl například ve výběrovém řízení pro Bienále současného umění v Benátkách, kde jeho instalace sklidila velký ohlas. V posledním roce se zásadně prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě. Porota tak jednoznačně udělila cenu Langovi na základě vyrovnané kvality jeho dosavadní práce i aktuální prezentace.

 

Kdo je Dominik Lang

Dominik Lang, absolvent ateliéru Jiřího Příhody na pražské AVU, je od roku 2012 jedním ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pro jeho tvorbu je typická práce s daným galerijním prostorem, kterému propůjčuje podobu uměleckého díla. V případě letošní vídeňské výstavy například vestavěl do sklepení instalaci připomínající jeskyni, v galerii v Římě zase propojil skrze tři patra její architektonické prvky, v Českých Budějovicích v září umístil do galerijního prostoru centrální sochu a pracoval s motivem procházení. Nejinak tomu je i na letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Finále 2013 ve Veletržním paláci. I zde si Lang opět „pohrál“ jak se samotným prostorem galerie, tak i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace v pátém patře Veletržního paláce Východ Západ nepoužil žádný nový materiál, ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže, do níž vyřezal dva kruhové otvory. V nich vychází a zapadá slunce, které zvenku proniká do galerie. Pozorný návštěvník si všimne i velké koule volně putující v přízemí galerie, která může evokovat slunce. „Zaujala nás především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí,“ uvedl k tomu Christian Rattemeyer za porotu.

 

Porota CJCH 2013

V porotě Ceny Jindřicha Chalupeckého zasedli kurátor z newyorského MoMA (Museum of Modern Art) Christian Rattemeyer jako předseda, šéfkurátor vídeňského MUMOK (Museum Moderner Kunst) Rainer Fuchs, historička umění Milena Bartlová, umělec Daniel Balabán, kurátorka Edith Jeřábková, kurátor a šéfredaktor kritického magazínu o současném umění Springerin Georg Schöllhammer z Rakouska a umělec Tomáš Lahoda působící také v Dánsku. Porotci se přitom obměňují každé tři roky, tedy předseda poroty Rattemeyer například letos končí.

 

Výstavu pěti finalistů letošního ročníku můžete ještě do 1. prosince navštívit právě v pražském Veletržním paláci.

 

L. V.

zdroj: Cena Jindřicha Chalupeckého

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.