Ve školce už nepoznáte, že se po narození vešly do dlaně

Po prezentaci v OC Šestka se putovní výstava Dítě nedonošené nerovná se postižené přesunula do míst nejpovolanějších – do Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Zde si nejen budoucí a novopečení rodiče mohou přečíst dětské příběhy se šťastným koncem, ale seznámit se tak s problematikou, která se může stát alfou a omegou i jejich rodinného života.

nedoklubko_perex

V České republice se každoročně narodí přibližně 115 000 dětí. Neustále však stoupá počet těch, které se narodily před 37. týdnem těhotenství, což  představuje ročně okolo 8,5 % dětí narozených dříve, než jsou na to fyzicky připraveny. Vysoká úroveň perinatologických center i láska rodičů pomůže velkému počtu z nich vést v budoucnosti zcela normální život.
„Přestože počet předčasně narozených dětí během posledních let stoupá, díky vysoké úrovni péče procento těžkých postižení klesá. I u nejrizikovější skupiny nedonošených novorozenců je dnes vysoká šance na přežití a normální vývoj,“ říká primář pediatrického oddělení porodnice v Podolí doc. Zbyněk Straňák.

„Předčasně narozených dětí se u nás rodí méně než je evropský průměr, přesto se jejich počty každoročně zvyšují. Tyto děti vyžadují zvýšenou a dlouhodobou péči a jejich rodiče jsou vystavováni těžké životní zkoušce. Proto se snažíme na problematiku systematicky upozorňovat a rodinám s předčasně narozenými dětmi poskytovat co nejširší podporu,“ vysvětluje Lucie Žáčková, ředitelka sdružení Nedoklubko.

Výstava v pražském Podolí vznikla za podpory biofarmaceutické společnosti AbbVie.  „Naším cílem je nejen přinášet inovativní řešení ve výzkumu a vývoji nových léčiv, ale zároveň velkou měrou přispívat k osvětě u řady zdravotních problémů. Proto nás těší, že jsme mohli podpořit výstavu fotografií a příběhů předčasně narozených dětí, která přibližuje tuto problematiku široké veřejnosti,“ říká ředitelka komunikace společnosti AbbVie Eva Šebestová.

Výstava v ÚPMD v Podolí je přístupná veřejnosti do konce března.

obrazek-3

 

O občanském sdružení Nedoklubko

Nedoklubko poskytuje již 12 let rodičům předčasně narozených dětí odborné i laické poradenství. Ve spolupráci s odborníky chce zvýšit povědomí o předčasném porodu a usiluje o zlepšení péče o předčasně narozené děti a jejich rodiny. Spolupracuje s Českou neonatologickou společností a je zakládajícím členem Evropské nadace pro péči o novorozence (EFCNI), která sdružuje rodičovské organizace z celé Evropy.

 

Zdroj: Nedoklubko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.