Vánoce: Čím si na ně posvítit

Štědrý den už natahuje svých nekonečně rukou po klikách našich domovů. Aby trefil tam, kde ho skutečně očekávají, svítí od začátku adventu v mnoha oknech více nebo spíš méně vkusné svícny v germánském stylu. Přilákat Vánoce a vytvořit hřejivou atmosféru, lze ovšem mnohem elegantněji. Výběr je široký, od minimalistických svícnů přes ty hrdě se hlásící k řemeslné výrobě nebo vzniklé v rukách výtvarníků až po retro či starožitné kousky, které možná smutně čekají na znovuobjevení kdesi v komoře nebo na půdě. A pokud vyjde trocha času není až takový problém vyrobit si svícen vlastní.

Jednoduchý svícen jako varianta klasického adventního svícnu Foto: PartyLite

Jednoduchý svícen jako varianta klasického adventního svícnu
Foto: PartyLite

 

 

Při koupi stejně jako při vlastní tvořivosti je třeba vycházet ze stylu a barevné škály vybavení bytu, domu nebo chaty či chalupy, kde se bude letošní nejslavnostnější večer odehrávat.

Zatímco jednoduché svícny a lucerny z kovu, skla, porcelánu či dřeva můžeme použít takřka do každého interiéru, s tvarově bohatými, případně ještě dekorovanými kousky musíme opatrně. I když, jsou-li zajímavé a dokáží na sebe strhnout pozornost, mohou se stát osvěžením nebo odlehčením jinak fádního prostoru. Podobného efektu dosáhneme, když pro základ svícnu využijeme předmět s jiným určením, například malé lité akvárium, interiérový skleníček, skleněnou čajovou konvici apod.

 

 

Vánoce v puristickém duchu

Ten, kdo chce maximálně potlačit konzumnost, která se do vánočních svátku protlačuje ve stále agresivnější podobě, vsadí i při výzdobě a osvětlení interiéru a štědrovečerního stolu na co nejjednodušší tvary. Duchovní stránka nejkrásnějších svátků v roce se tak může plně rozvinout. Trochu paradoxní je, že po stejném vybavení mohou sáhnout i ti, kteří sice vyznávají bydlení v minimalistickém stylu, ale jen díky tomu, že jim tak velí diktát konzumu, nikoliv jejich vnitřní založení.

 

Svícny v tomto stylu by měly být jednoduché, oproštěné od všech zdobných prvků a v přírodní či tlumenější barevnosti. Pro svátečnost chvíle lze využít přirozené slavnostní zbarvení kovů od stříbrné přes zlatou po bronzovou a měděnou. Materiály by měly být přírodní, plast zde jednoznačně nemá místo.

 

 

Oslava řemesla

Svícny a lucerny, které nesou stopu rukou, jež je vyrobily mají hned dvojí hřejivost. Zde je výběr pravděpodobně nejširší a to jak co se materiálu týče, tak jeho zpracování. Jednoduchý kovový svícen vyhoví velmi dobře předchozí kategorii, keramika skýtá rovněž možnosti jednoduché elegance na straně jedné a zdobné lidové tvorby na druhém konci nabídkového spektra. Dobře se uplatní i kombinace materiálů, ať už kovu se dřevem nebo se sklem, keramiky s kůží, dřevem a bambusem atd. Na výběr je v tomto případě jak tlumená barevnost, tak tradiční barvy Vánoc – červená a zelená nebo tématický dekor.

Galerie Ostrov: Anděl výtvarnice Aleny Alfariové, keramika, rozměry cca 26x30 cm Foto: e-Newspeak

Galerie Ostrov: Anděl výtvarnice Aleny Alfariové, keramika, rozměry cca 26×30 cm
Foto: e-Newspeak

 

 

Odlesk starých časů

Starožitné svícny, lampy a lustry vykouzlí nostalgickou a honosnou atmosféru, která si se starobylostí tradice vánočních svátků, jež byly křesťanskými církvemi naroubovány na dřívější slavnosti slunovratu, aby bylo snadnější přetáhnout pohany na svou víru, rozumí pravděpodobně nejlépe. Tepaný kov, lité, řezané a broušené sklo, malovaný porcelán, to jsou hlavní atributy zdobnosti.

Klasické petrolejky pak nabídnout teplé mihotavé světlo. A dopřejí nám i to, že si s nimi můžeme dojít pro betlémské světlo a přinést si tak domů pravého posla Vánoc.

Slovo si v této oblasti stále více bere i retro styl, kterým mladé generaci přináší nostalgii ve stravitelnější podobě a těm dříve narozeným dává možnost vrátit se v čase.

Amaretto aromalampa a lampa na čajové svíčky Foto: PartyLite oficiální zdroj

Amaretto aromalampa a lampa na čajové svíčky
Foto: PartyLite oficiální zdroj

 

 

Co dům dal – z nouze cnost

Vánoční výzdoba je tou pravou chvílí, kdy můžeme popustit uzdu fantazii a vyzkoušet různé kombinace nebo použít jako světlonoše nádobí a další bytové doplňky, které pro tento účel skvěle poslouží, aniž by to bylo jejich původní určení. Skleněné mísy, misky nebo poháry můžeme naplnit vodou a nechat po nich plavit drobné svíčky. Plout mohou i v otevřené skleněné čajové konvici nebo akváriu. S různými přírodninami mohou vytvořit zajímavý celek opět v akváriu nebo skleníčku. Tvarově zajímavá zavařovací sklenice se může proměnit v atraktivní závěsný svícen. Stačí ovázat její hrdlo dostatečně silným drátem a vytvořit háček na zavěšení.

Z toulek přírodou si můžeme přinést samorost, vykotlanou vtev nebo kámen z prohlubní. Ty už samy nabízejí místo pro svíčku nebo pro skleněná kalíšek, kam svíčku následně umístíme.

 

Vánoce pro děti

Kde jsou malé děti, tam se sluší udělat menší ústupky vytříbenému vkusu, i když samozřejmě dětské vnímání estetiky je právě během Vánoc výrazně ovlivněno. Nic se nemá ale přehánět. Nečekejte, že dítko ocení a hlavně vytěží kouzlo Vánoc z jednoho černého drátu s bílou nebo lojovou svíčkou. Minimalismus k dětskému světu prostě nepatří. Na druhou stranu nemusí svíčku na vánočním stole držet miniatura jakési Gertrudy v dirndlu, ani trpaslík a němž se lze dohadovat, zda mu jen zastydlo kýchnutí jako našemu českému večerníčkovému skřítkovi nebo je prostě jen alkoholik. Stačí hladký skleněný svícen ve tvaru hvězdičky, stromečku nebo keramické svícny a lampy v podobě andělů, chaloupek atd.

I dřevěný vláček může být netradičním svícnem, který potěší malé i velké Foto: Kika, oficiální zdroj

I dřevěný vláček může být netradičním svícnem, který potěší malé i velké
Foto: Kika, oficiální zdroj

 

 

Bezpečnost především

Aby se krátké kouzlo Vánoc neproměnilo v noční můru či dokonce neodvratitelnou tragédii, nikdy nenecháváme otevřené světlo bez dozoru. Vždy musíme maximálně eliminovat možnost převržení, shození nebo překrytí svícnu hořlavým materiálem, což může způsobit například průvan. Obvzláštní pozornost pak umístění svícnů a jejich hoření musíme věnovat, když jsou v domácnosti děti a domácí mazlíčci.

Svíčky, i když jsou v nestékající verzi nikdy nepokládáme přímo na desku stolu. Při dohořívání může zapálit hořlavý povrch desky, stoprocentně se však tavící se vosk přilepí na desku a půjde těžko odstranit. Navíc i po vyčištění zůstane na místě svíčky nevzhledný flek. U dýhy nebo papírového či plastového povrchu hrozí spálení místa.

 

Zdroj: Designville, PartyLite, Galerie Ostrov, Kika

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.