Vánoce bez lepku? I tak si je můžete užít

Alergie na lepek nebo jeho intolerance je nepříjemným zdravotním fenoménem dnešní doby. Pokud jimi trpíte, nemusíte se obávat toho, že si o vánočních svátcích nebude moct vychutnat oblíbené cukroví. V dnešní době je spousta variant, ze kterých můžete vybírat. Navíc se i těm, kteří se s tímto problémem nepotýkají, otevírá možnost v kuchyni trochu experimentovat a třeba objevit zatím neznámé chutě a suroviny.

 Bezlepkové cukroví Foto: Svět Cukrářů

A kdo by měl lépe poradit jak vyzrát na tato dietní omezení než odborníci na pečení ze Světa cukrářů.

 

Ořechy jako náhrada mouky

I do klasických receptů se často společně s moukou používají namleté ořechy. A protože ořechy jsou přirozeně bezlepkovou surovinou, dá se tímto postupem rozhodně inspirovat také při přípravě bezlepkových sladkostí. Skvělou variantu představuje například mandlová mouka. „Mandlová mouka není vhodná jen k přípravě těsta na makronky, využijete ji i k přípravě bezlepkových vánočních sušenek nebo do veganských receptů. Je však třeba si dát při přípravě pozor, jaký druh mandlové mouky jsme zakoupili – některé druhy neobsahují zcela najemno namletou mouku a vyskytují se tak hrudky. Ty je třeba nejdříve přesát, využít se pak tyto zbytky dají třeba ke zdobení zákusků,“ vysvětluje Michal Kubíček, majitel cukrářského portálu Svět cukrářů.

Bezlepkové cukroví s ořechy Foto: Svět Cukrářů

 

Zvolte přirozeně bezlepkovou mouku

Jednou z prvních věcí, kterou může člověk při bezlepkové dietě udělat, je nahradit klasickou pšeničnou mouku bezlepkovou variantou. Na výběr je mnoho druhů, jako je pohanková, rýžová, kukuřičná či ještě neobvyklejší druhy jako mouka z cizrny nebo fazolí. Je však třeba mít na paměti, že s těmito druhy nelze pracovat stejně jako s obyčejnou pšeničnou – tedy nelze v klasickém receptu pouze nahradit klasickou mouku za bezlepkovou, ale je třeba bezlepkové mezi sebou v ideálním poměru nakombinovat. „Jestliže je člověk začátečník a netroufá si, nejjednodušší je pořídit si už takto připravené „mixy“, které mají vychytaný ten správný poměr. Bez problémů pak vytvoříte chutné linecké nebo rohlíčky. A pak stačí si jen připravit si vykrajovátka a vrhnout se na pečení,“ doporučuje Michal Kubíček.  Výsledek rozhodně stojí za to!

Bezlepkové cukroví - těsto Foto: Svět Cukrářů

 

Zkuste to syrové – raw cukroví

Raw nepečené cukroví se řadí mezi trendy posledních let, a to nejenom proto, že je mnohem rychleji hotové než to klasické. Díky svému složení je považováno za zdravější a vzhledem k tomu, že je mnohem více syté, tak ho člověk nedokáže spořádat na posezení takové množství. Nejčastěji se v receptech na raw dobroty objevují datle, různé druhy ořechů, kokos, ale také třeba vločky. Nemějte však obavy, i s těmito surovinami lze vykouzlit oku lahodící cukroví. Můžete vytvořit kuličky, vyrobit tyčinky, ale stejně tak použít vykrajovátka nebo formičky k vytvarování vánočních motivů. A vás vánoční stůl tak bude rozhodně rozmanitý nejenom chuťově, ale i na pohled.

Bezlepkové cukroví - raw Foto: Svět Cukrářů

 

Tip pro čokoholiky

Pokud se řadíte mezi milovníky čokolády, přinášíme tip zaručeně pro vás. Není totiž nic jednoduššího, než rozpustit ve vodní lázni kvalitní čokoládu a smíchat ji se vším, co máte rádi – se sušenými plody, strouhaným kokosem nebo mandlemi a vlašskými ořechy. Z této směsi pak můžete vytvořit hrudky nebo placičky, nechat je ztuhnout a vánoční dobrota je na světě. Rozpuštěnou čokoládou je možné také plnit ozdobné košíčky, mezi jednotlivé vrstvy čokolády se hodí třeba oříškové nebo burákové máslo. A pokud si troufnete na trochu vyšší cukrařinu, můžete si doma vyrobit i čokoládové pralinky. K tomu postačí správná formička a trezírovací sáček, kterým je pohodlně bez problémů naplníte. 

Bezlepkové cukroví - čoko dort Foto: Svět Cukrářů

 

Všechny pomocníky najdete na www.SvetCukraru.cz

 

Varování

„Pokud ovšem patříte mezi celiaky, kteří musí bezlepkovou dietu dodržovat opravdu striktně, dejte si pozor na jednotlivé suroviny a čtěte pozorně etikety – i čokoláda, oříšková másla, ořechy nebo sušené plody mohou obsahovat stopové množství lepku. Vybírejte proto opravdu pečlivě,“ upozorňuje ještě závěrem Michal Kubíček. 

 

 

Zdroj: Svět cukrářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.