Vajíčka z klecových vězení v pořadech o vaření a alternativy pokusů na zvířatech

Společnost pro zvířata, která se zasazuje o to, aby byl i pro zvířecí obyvatele planety život ne-li šťastnější, tak alespoň snesitelnější, bez zbytečného a v pravdě (ne)lidského zacházení, přichází aktuálně se dvěma akcemi. Jednou chce působit prostřednictvím mediálního světa na skutečné prosazování zákona zákazu o chovu slepic v holých klecích, druhým je dnešní přednáška o možnostech alternativy pokusů na zvířatech.

Slepice Birdie a vejce z velkochovu

 

Asi každý z nás si uvědomuje, jak velkou sílu mají média, zejména v ovlivňování veřejného mínění. Vidíme to dnes a denně na politické sféře. Největší plošný rozsah má televizní vysílaní, oslovuje diváky celým sociálním spektrem, k nimž se tak dostanou fakta, o nichž by jinak třeba ani nezačali přemýšlet. Přitom tu nejde o žádný tzv. „ekoterorismus, jen o obyčejnou, byť stále vzácnější empatii a opravdovou lidskost.

O co se tedy Společnosti pro zvířata tentokrát jedná? O stopnutí týrání nosnic v klecových, těžko to vůbec nazvat chovech, pro jejichž používání platí zákaz  v celé EU od roku 2012,  Většina chovatelů, tedy spíše producentů však pouze nahradila holé bateriové klece tzv. obohacenými, které život slepicím téměř vůbec nezlepšily. Dál zde nemají prostor pro roztáhnutí křídel, nemohou hrabat tudíž jim přerůstají pařáty, nemohou se skoro hýbat. Pokud litujeme kočky a psi v „množárnách“, měli bychom vidět, že velkochovy s klecemi jsou zpravidla ještě mnohem zrůdnější. V klecových velkochovech. je vězněno 290 milionů evropských slepic. V ČR je to více než 80 % z celkového počtu 4 milionů slepic v zemědělském sektoru. 

Buďme skutečně lidští, stačí si představit, jak by nám tam bylo. Všichni dobře známe jaké to je, když třeba po dvou hodinách vstaneme od počítače v kanceláři nebo od pokladny v samoobsluze, od šicího stroje atd., máme ztuhlé svaly, nezřídka nás bolí nohy a záda. Jak by nám bylo, kdybychom tak prožili celý život, ve dne v noci s jediným úkolem: produkovat, produkovat?

Pokud se vám to také nelíbí, stačí udělat málo, připojit prostřednictvím stránek organizace svůj hlas pod dopis televizním stanicím, aby ukončením používání klecových vajec v televizních pořadech o vaření, inspirovali diváky a působili rovněž na své dodavatele.

Svůj podpis můžete připojit zde

Konec doby klecové - logo Oficiální zdroj: Společnost pro zvířata

 

 

Novinky v oblasti alternativních testů

Neděle 24. dubna byla dnem proti pokusům na zvířatech, organizace Svoboda zvířat spustila při této příležitosti kampaň, jejíž součástí je petice, kterou  mohou zájemci signovat spolu se svými zvířecími kamarády. Proč ne, vždyť jejich druhů se to týká.

Dnes, ve čtvrtek 28. dubna zve rovněž na přednášku o aktuální situaci v oblasti testování kosmetiky a dalších výrobků na zvířatech. Zazní tu informace u jakých testů se již podařilo prosadit jejich nahrazení alternativními metodami, a jaké možnosti testování a výzkumu bez zvířat vlastně máme. Čemu se momentálně Svoboda zvířat v kampani Za nahrazení pokusů na zvířatech věnujeme a jak můžete zvířatům v laboratořích pomoci i vy.

Přednáška se koná v sídle Společnosti pro zvířata,Michelská 5, Praha 4.

Více informací najdete na příslušné webové stránce.

Přednáška Pokusy na zvířatech - plakát Oficiální zdroj: Společnost pro zvířata

 

Zdroj: Společnost pro zvířata

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.