V Praze na výletě či na služebce? Ušetřete!

Pokud nejste ostřílený obyvatel největší české metropole a chystáte se do Prahy jen na několik dní, může se vám hodit pár rad, jak zbytečně neutrácet více, než je potřeba. Šetřete svoji peněženku a mějte tak víc peněz na to, čím je Praha skutečně jedinečná – na společenský život.

Jak ušetřit v Praze Foto: Shutterstock, oficiální zdroj

 

1) Pijte kohoutkovou
Většina domácností v naší republice má k dispozici kvalitní vodu i z kohoutku a nejinak je tomu v Praze. Nenechte se zviklat drby o tom, že má Praha špatnou pitnou vodu. Raději si pořiďte kvalitní lahev, kterou budete mít rádi a vesele si do ní čepujte kohoutkovou.  Stačí ji nechat chvíli odstát v otevřené lahvi a pak do ní vhodit plátek citronu. Navíc si můžete dát zdarma, nebo mnohem levněji, kohoutkovou vodu také v řadě restaurací. Projekt www.kohoutkova.cz má na svém webu i seznam restaurací, kde vám vodu z kohoutku rádi natočí.  

2) Plaťte hotově
Je sice pravda, že jsou téměř všude platební terminály, ale kdo z nás se díky kartě v obchodě nerozšoupnul víc, než původně chtěl? Zvlášť na cestách, kdy jsme obklopeni spoustou obchodů, jejichž nabídka je pro nás nová, je těžké odolat pokušení.  Pokud máte vybrané peníze, víte s čím v peněžence počítat. A pokud chcete opravdu zůstat u karty, zkuste výjimečně nechat odpočívat tu k běžnému účtu a využijte kreditku, máte-li nějakou s bonusovým systémem za čerpání financí. Nákupy se tak mohou vyplatit a jestliže čerpání dorovnáme v bezúročném období, nijak se neprodraží.

 

3) MHD s výhodnou jízdenku nebo načerno s aplikací
Na stránkách organizace ROPID najdete webovou aplikaci, která pomůže vybrat cestujícím nejvhodnější jízdenku. Vždy, když zůstáváte v Praze déle, než několik hodin, vyplatí se nekupovat jednotlivé jízdenky na 30 nebo 90 minut, ale na delší časový úsek – 24 nebo 72 hodin. Spočítejte si nejvýhodnější jízdné pro svůj pobyt na www.ropid.cz/tarifniweb   
Raději se také vyhněte ježdění pražským MHD na černo, revizoři jsou neúprosní a pokuta, která z dřívější pětistovky vyhoupla na 800 Kč rozhodně není právě tím zpestřením, které byste si pro pobyt v Praze přáli. Ale pokud chcete i přes to všechno riskovat a zažít adrenalin, zkuste to s aplikací Fare bandit, přes kterou cestující sdílejí informace o pohybu revizorů – více na webu Fare Bandit.

 

4) Šetřete na pokutách za parkování
Celé centrum Prahy je doslova rozparcelované na jednotlivé typy parkovacích zón s řadou omezení. Nerezidentům jsou za poplatek k dispozici pouze oranžová a zelená zóna pro krátkodobé parkování . Pokud necháme svůj vůz stát na místě modré rezidentní zóny, můžeme s pokutou téměř jistě počítat. Nejlépe se jí vyhnete využitím placených hlídaných parkovišť. Například parking Indigo na hlavním nádraží Praha je na strategickém místě (metro) a vzhledem k počtu stání není problém najít volné místo. Místo si zde můžete také předplatit včetně rezervace, stejně jako třeba na Indigo parkovištích Nádraží Smíchov a Nádraží Holešovice.  Kompletní seznam parkovišť Indigo najdete na www.parkindigo.cz.

 

5) Půjčte si kolo
Praha sice není tak bike-friendly město, jako třeba Amsterdam, Berlín nebo Budapešť, ale při troše cyklistické šikovnosti se dá městem pohybovat na kole celkem komfortně a levně. Obzvlášť v letních měsících je to skvělá svoboda pohybu a hlavně dýchání, protože se vyhnete upoceným tramvajím a autobusům. Opět i prostřednictvím šikovné aplikace můžete využít www.rekola.cz. Růžová kola už se stávají pověstnými díky skvělému výpůjčnímu systému a zároveň vysoké kvalitě samotných kol.

 

6) Bydlete přes Airbnb
Ubytovací portál Airbnb.com navazuje na tradici tolik oblíbeného couchsurfingu a posouvá ho na vyšší úroveň. Řada lidí už neřeší ubytování na cestách jiným způsobem. Za ceny nižší o stovky až tisíce korun než hotely nabízejí Pražané spoustu krásných míst ke krátkodobým pobytům. Ať už jako volných pokojů se společným zázemím, nebo celých volných bytů. Vše záleží jen na tom, kolik chcete ušetřit /utratit a úroveň pak ubytování přiměřeně odpovídá ceně. Více na www.airbnb.cz.

 

7) Využívejte kulturu zadarmo
Na internetu, speciálně na facebooku existuje hned několik stránek, které se jen hemží tipy na kulturní vyžití v hlavním městě zdarma nebo za symbolickou částku. Nejzajímavější jsou Kultura zadarmo, Kam v Praze zadarmo a Co je v Praze zadarmo.   

 

Komerční článek

Zdroj: Indigo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.