Umělé „včely“ vám vysmýčí domácnost

Alespoň taková je přibližně představa vítězného návrhu soutěže Electrolux Design Lab 2013. Tématem letošního ročníku mezinárodní studentské soutěže zaměřené na vývoj a design nových a neotřelých technologií byla Inspirace životem ve městě. Úkolem bylo vytvořit produkt, který se může stát přelomovým v oblasti společného vaření, čistoty vzduchu nebo zjednodušení úklidu.

electrolux_laboratory__perex_mab-3

 

Nakonec se sešlo na 1 700 designových konceptů od účastníků ze 60 zemí světa. Samotný průběh soutěže byl potom pětikolový, kdy se postupně prvotní návrhy rozvíjely stále více až po detailní 3D modely. Samotné finále se pak odehrávalo ve Stockholmu, kde byl jako letošní vítěz vybrán návrh kolumbijského studenta Adriana Pereze Zapaty pod názvem Mab.

Jde o uklízecí přístroj, který v sobě zahrnuje stovky létajících minirobotů, kteří sami vyhodnocují čistotu okolí, a podle toho je nechává jejich program zasáhnout. Úklid se přitom realizuje prostřednictvím kapek vody, jež roboti nesou. Sám autor je poněkud poeticky přirovnává k vílám, inspiraci však přiznává v pozorování včel a jejich organizovaném přístupu.

„Letošní vítězný koncept se vrací k myšlence, jak jinak pohlížet na roboty. Ne v pojetí jednotky, která napodobuje skutečného člověka, ale jako něco, co se inspirovalo magickou logikou koordinované práce v přírodě s kolektivní inteligencí,“ zhodnotil hlavní sílu návrhu Stefano Marzano, předseda poroty Electrolux Design Lab a šéfdesigner Electroluxu.

 

Další dvě honorovaná místa získaly koncepty Atomium a Breathing Wall. Atomium má být jakousi 3D tiskárnou jídla, jež vám podle předem vybraných ingrediencí natiskne jídlo do libovolného trojrozměrného tvaru. Breathing Wall je naproti tomu čističkou vzduchu zabudovanou do stěny, která při práci pulsuje a vytváří tak dojem skutečně dýchající stěny.

 

Vítězní studenti získali peněžitou výhru (5000, 3000 a 1000 eur pro první tři místa, a 1000 eur pro soutěžícího s nejvyšším počtem hlasů veřejnosti, kde letos rovněž zvítězil Mab), první místo ještě navíc možnost půlročního stipendia v designovém centru Electroluxu, kde získá další zkušenosti. Je nutno dodat, že vítězství v soutěži nezajistí návrhu záruku, že bude skutečně někdy zrealizován. Přeci jen návrhy jsou zamýšlené jako vize pro blízkou budoucnost. Ovšem kdoví, třeba se jednou do našich domů, kam pomalu pronikají robotické vysavače, vydá i armáda robotických včel.

Expozici loňských vítězných konceptů mohli návštěvníci letošního Designbloku  rovněž vidět v jednom z vagónů na Nákladovém nádraží Žižkov.

 

L.V.

zdroj: Electrolux

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.