Tři vánoční výstavy

Oficiálně jsou Vánoce ve finále, ale prodloužit jejich kouzlo a inspirovat ty následující je posláním trojice pražských výstav zaměřených na historickou podobu nejkrásnějších svátků v roce. Prostřednictvím výstav budete zdobit stromky a skládat betlémy, zasednete ke staročeskému vánočnímu stolu a ještě se podíváte do českých pohádek.

vanocni-vystava-botanicka__perex

 

U vánočního stolu

Vánoční výstava seznamuje s pojetím vánočních svátků tak, jak je slavili naši předci. Zaujme nejen kouzelnou atmosférou, ale i komplexitou informací, protože starodávné vánoční dekorace doplňují vysvětlující texty. Dozvíte se z nich, co nebo spíše kdo stál za rozšířením domácích betlémů, co vedlo naše předky k vytváření mušího ráje či jaký zvykoslovný předmět se ukrývá za názvem polaz. Podobně je tomu u některých druhů cukroví, u nichž si lze přečíst původní recept. Poetiku staročeských Vánoc pomáhají navodit i dobové rekvizity, které byly běžnou součástí tehdejšího života. Na to, aby tu snad někdo nezkoušel zlobit či jinak škodit dohlíží na konstrukci u stropu usazený čert.

Pořádání výstavy ve skleníku Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK má svou tradici i symboliku, neboť historie, paměť národa, vzpomínky i samotné předměty jsou záležitostí natolik křehkou, neustále vystavenou zániku, že se analogie se vzácnými rostlinami, které skleníky obývají, přímo nabízí.

Kousek vánoční atmosféry si v podobě vánočních výrobků od lidových tvůrců můžete přinést domů nebo jimi obdarovat své blízké. Ke šťastnému vstupu do nového roku se pak budou hodit nabízené živé čtyřlístky, figurky kominíků apod.

Výstava probíhá do 2. 1. 2014 v horním – výstavním skleníku Botanické zahrady PF UK, Na Slupi 16, Praha 2. Vstupné plné 50 Kč, snížené 40 Kč.

 

Pohádkové Vánoce v Betlémské kapli

Druhá z výstav, která je vlastně sourozencem první, protože obě vycházejí z vánočních výstav realizovaných jejich tvůrci společně pod hlavičkou Bonsai klubu Praha v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, je zaměřená na staročeské Vánoce a koná se již tradičně v podzemních prostorách Betlémské kaple. Nosným tématem té letošní jsou české pohádky. Nechybí doprovodný program s ukázkami tradičních řemesel, tentokrát zaměřený na řezbářství a samozřejmě obchůdek s drobnými dárkovými předměty, ale i vystřihovacími betlémy, tématickými DVD atd.

Otevřeno denně od 9 do 18 hod., 1.1.2014 od 13 do 18 hod. Základní vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč.

Více info na stránkách Bonsai servisu Praha, který je pořadatelem výstavy.

 

 

Jak se zdobí Vánoce

Třetí pozvánka vás nasměruje na pozoruhodnou výstavu z historie vánočních stromů, ozdob a výroby vánočních kolekcí včetně betlémů nazvanou Jak se zdobí Vánoce, která je do 31. prosince přístupná v prostorách Zimního refektáře Strahovského kláštera v Praze.

Autorka mimořádně úspěšných výstav Jak se oblékají pohádky nebo Česká filmová loutka Jana Sommerová tentokrát představuje unikátní kolekci českých historických ozdob: skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i korálkové ozdoby, oplétané drátkem nebo papírové s dekorem.

Druhou část poutavé expozice tvoří obsáhlé soubory ozdob našich předních soudobých výrobců. Na děti čekají ukázky betlémů, loutek a marionet výtvarnice a režisérky Šárky Váchové. Atraktivním zpestřením je ukázka adventních věnců vyrobených známými osobnostmi.

Výstava je pořádána ve spolupráci s Muzeem hl. města Prahy a dále se na ní podílí Strahovský klášter, regionální muzea, známí výtvarníci, loutkáři a sběratelé. V Zimním refektáři Strahovského kláštera potrvá do 1. 1. 2014. Otevírací doba je denně 9 – 12 a 12.30 – 17 hodin, 31. 12. pak 9 – 15 hodin
1. 1. a na Nový rok 11 – 17 hodin.

 

Zuzana Ottová
Zdroj: 2media.cz, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty UK, Ing. Petr Herynek, Bonsai servis Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.