Tip na recept: Ovocné dezerty

Čerstvé ovoce ze zahrádky vybízí ke kulinářským pokusům. Dezerty s ovocem ocení celá rodina i přátelé. Ty, na něž dnes přinášíme recepty, můžete navíc připravovat celoročně i z mražených jahod a borůvek, které, pokud jsou zmrazeny během krátké doby po utržení, si uchovají kvalitu i většinu vitamínů oproti ovoci ležícímu delší dobu v obchodech, a na jejichž snížené kvalitě se ještě podepsalo skladování a doprava.

tip-recept-ovocne-dezerty_perex

 

Zapečené jahody s čokoládou

250 g čerstvých nebo 350g zmrazených jahod rozdělte do 4 zapékacích misek nebo do jedné větší. Posypte nastrouhanou kůrou z 1 chemicky neošetřeného citronu. 100g bílé čokolády si nalámejte do misky. 150ml smetany ke šlehání zahřejte v kastrůlku až k bodu varu a horkou ji nalijte na čokoládu. Nechte asi 3 minuty stát a pak promíchejte, až se čokoláda úplně rozpustí. Potom nechte směs ještě chvíli odstát, aby trochu zhoustla. Gril v troubě zapněte na nejvyšší teplotu a asi 5 minut rozehřívejte, nemá-li signál dosažení požadované teploty. Čokoládovou smetanou přelijte ovoce a takto připravený dezert posypte trochou moučkového cukru a vložte jej pod gril. Zapékejte 2 – 3 minuty, dokud povrch nezezlátne. Dezert můžete ozdobit snítkou čerstvé máty a okamžitě podávejte.

 

Borůvkové muffiny

159 g čerstvých nebo 200 g mražených borůvek, 3 hrnky hladké mouky, 1 lžíce prášku do pečiva a ¾ hrnku cukru dejte do mísy. Doprostřed udělejte důlek, přidejte 125g rozpuštěného másla, 2 mírně našlehané vejce a hrnek mléka. Pouze mírně promíchejte tak, aby těsto nebylo hladké. Opatrně vmíchejte borůvky. Vymažte cca 12 formiček na muffiny a naplňte je připravenou směsí. Pečte v předehřáté troubě na 210°C cca 20 minut.

 

Zdroj: Agrimex

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.