Thermomix – jeden pomocník pro celou kuchyni

Minulý týden jsem se v rámci novinářského zavařovacího workshopu v Laboratorio Scuola di Cucina seznámila se zajímavým chlapíkem, který najednou zastane kuchaře i s kuchtíkem a celým arzenálem spotřebičů, a přitom v kuchyni zabere prostor necelých 30 x 30 cm. Samozřejmě, že takovýto nenáročný pracant není z masa a kostí. Jedná se o multifunkční přístroj, který skutečně umí mnohem víc než všechny takto označované kuchyňské roboty.

thermomix__perex_marketa-hrubesova4

 

Na první pohled vypadá Thermomix jako nadupaný kuchyňský mixér, nicméně jen s nenáročnou obsluhou umí sám připravit jídlo nebo i celý chod od začátku až do konce. Stačí mu pouze dodat suroviny, nastavit příslušnou funkci, rychlost, čas a teplotu. Jeho šikovnost spočívá v netradiční kombinaci několika kuchyňských pomocníků a zároveň ve variabilitě.

 

Deset v jednom

Přístroj plnohodnotně nahrazuje elektronickou váhu, mlýnek, hnětač, šlehač, mixér, krouhač, drtič, ale rovněž pánev, parní hrnec a vařič. Tím, že celý proces přípravy jídla, ale třeba i zavařenin na sebe plynule navazuje a probíhá v jediné nádobě, šetří energii a čas. Připravovat pokrm v něm můžete ve čtyřech úrovních a dobu strávenou přípravou oběda tak zredukovat na polovinu. Rychlé vaření navíc pomáhá zachovat maximum vitaminů. Speciální Varoma systém umožňuje stále oblíbenější zdravé vaření v páře. Ale ani klasické smažení neprovází nežádoucí přepalování tuků.

 

Malý a opravdu šikovný

Vzhledem k tomu, že zastane práci několika spotřebičů, víceméně nahradí i kuchyňské prkénko, protože si suroviny sám rozseká, svoje kvality nejlépe uplatní v malé kuchyni, kde se bojuje s každým centimetrem místa. Jako technická „hračka“ zaujme jistě i staré mládence či pánskou část domácnosti, kteří se jinak do klasického vaření neženou. Hodí se samozřejmě i pro páry a tradiční 3 – 4 člennou rodinu. Využití Thermomixu je široké, od hnětení těsta, přípravy pomazánek, přes dušení zeleniny, vaření polévek, masa, omáček, přípravu příloh až po zmrzlinu nebo ovocné nápoje. Dobrým pomocníkem se stane obecně těm, kteří dbají na zdravé vaření při zachování co nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.

Velkou předností je i to, že vše se odehrává v jedné nádobě, bez výměny nástavců, a kterou posléze stačí pouze vypláchnout teplou vodou. Díky hladkému nerezovému povrchu na ní nečistoty neulpí, neabsorbuje pachy, vzhledem k nastavení času přípravy se v ní ani nic nepřipálí. Takže stačí opláchnutí a po guláši můžete hned připravovat třeba zmrzlinu nebo ovocný koktejl. Nádobu lze samozřejmě mít i v myčce, ale je to celkem zbytečné. Hubička na nádobě zajistí přesné nalévání nejen do talířů, ale i skleniček. Multifunkční nože mají bajonetové uchycení, které opět přispívá ke snadné manipulaci i čištění.

 

Zpracování úrody

V létě a počátkem podzimu se z Thermomixu může stát neocenitelný pomocník, s nímž odpadne stání dlouhé hodiny u sporáku, kde monotónně mícháte bublající marmelády a následný generální úklid kuchyně včetně špinavého nádobí, protože v jedné nádobě se ovoce rozseká, směs se namixuje do hladka a s želírovacím cukrem následně povaří, přístroj se automaticky vypne a pak vás „zavolá“ k hotovému. Poté už stačí nalít směs do sklenic a narovnat do spíže. Nádobu vypláchnete vodou a můžete pokračovat v další várce nebo se dát do přípravy jiného druhu zavařování, třeba výroby čatní.

Nejen pro tento účel se hodí přibalit přístroj na letní dovolenou na chatě či chalupě, kde vás každá minuta v kuchyni okrádá o chvíle odpočinku v přírodě.

 

Tipy z praxe

Workshopem nás prováděla herečka a skvělá kuchařka, která své znalosti předvedla již v nejednom pořadu o vaření, Markéta Hrubešová spolu s profesionálním kuchařem Lubomírem Landou. Nutno říct, že oba na akci nesloužili jako „reklamní poutače“, ale přístroj předváděli v praxi, učili nás krok za krokem jak s ním zacházet a navíc přidali praktické rady a postřehy z jeho vlastního používání doma, a v případě Lubomíra Landy i v kuchyni profesionální, zejména pak v oblasti cateringu. Tomu Thermomix dokonce pomohl k 2. místu v kuchařské soutěži konané v pražském hotelu Intercontinental.

Jeho tipem je také možnost připravit si suroviny v Thermomixu dopředu a nádobu s polotovarem pak dát do ledničky, odkud si ji vyndají větší děti po příchodu domů, nasadí ji do přístroje, zvolí odpovídající funkci vaření a za chvíli mají k dispozici hotové čerstvé jídlo. Skladovat tak lze samozřejmě i uvařený pokrm, který stačí následně v přístroji jen krátce ohřát.

Osobně přístroj hodnotím jako velice praktického a šikovného pomocníka, s nímž je vaření snadné a nenudí. Pro ty, kteří vaří již léta a jsou zvyklí na tradiční postupy, bude jistě zajímavým pro rychlost přípravy a minimální čištění. Budou však zároveň muset přivyknout jinému stylu přípravy a určité koncepčnosti, aby příprava probíhala v navazujících etapách a plnila tak svůj účel rychlého a úsporného vaření, dušení, smažení atd.

 

Cena a nákup

Thermomix stojí 25 895 Kč a jeho bezplatné předvedení si můžete objednat na www.thermomix.cz, kde o něm najdete i více informací.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Thermomix

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.