The Duke Ellington Orchestra: Legenda se vrací

Nejstarší jazzový orchestr na světě, kterému do stovky chybí pouhých pár let, založil v roce 1923 Duke Ellington, jeden z nejvýznamnějších představitelů jazzu a americké hudby jako takové. Letos je tomu 45 let, co se původní orchestr v čele se svým zakladatelem a pianistou v jedné osobě představil českému publiku koncertem v pražské Lucerně. Formace vedená Ellingtonovými následovníky rozezvučela Lucernu naposledy před 2 lety a letos 26. dubna se k tomu chystá znovu. Hned následující den otestuje jako zatím druhý host nově otevřený Sono Centrum Music Club v Brně.

duke-ellington-orchestra

Bude to jistě nejen pro muzikanty zajímavé srovnání sálu se slavnou tradicí, ale nepříliš dobrou akustikou, což je dáno tím, že původní záměr jeho využití byl koncertování na hony vzdálený, a nově vybudovaného luxusního klubu, u něhož naopak byl, kromě moderního designu, kladen důraz na nadstandardní komfort pro posluchače i účinkující, a který je v současnosti považován za nejmodernější klubový prostor v ČR.

Pavel Tesař za pořádající agenturu Brnokoncert uvádí: „Jsme rádi, že můžeme opět zprostředkovat českým a moravským posluchačům jedinečně autentický poslech evergreenů z autorské dílny věhlasného jazzmana. Slyšet Caravan, Take the A-Train, It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing) nebo Mood Indigo v jejich podání je neopakovatelný zážitek.“

 

Není to jen o jazzu

Ač by se dalo říct, že jde o jazzový orchestr, Duke Ellington tvořil prostě jen „americkou hudbu“, která byla nadžánrová. Orchestru vtiskl jedinečný zvuk a dal příležitost mnoha skvělým hudebníkům, kteří často dali přednost před sólovou kariérou právě tomuto uskupení. Některých členů souboru si dokonce tak vážil, že jim napsal skladby na míru a někteří zas naopak napsali skladby přímo pro orchestr. V souvislosti s jeho pražským vystoupením v roce 1969 nelze nevzpomenout spolupráci s nejvýznamnější pěveckou hvězdou jazzové scény a „První dámou songu“, třináctinásobnou držitelkou Grammy Ellou Fitzgerald.

Tentokrát legendární jazzové těleso na vystoupeních v České republice doprovodí vokalistku světového formátu se sametovým hlasem – Stellu Jones. Ta se domácímu publiku s velkým úspěchem představila již v loňském roce během tradičních předvánočních vystoupení s gospelovým souborem Christmas Gospel Singers. „Máme velkou radost, že s Orchestrem přijede zrovna Stella Jones. Zpěvačka, která má obrovské zkušenosti v mnoha hudebních žánrech, věnující se hudbě již od svých pěti let. Její výkon jistě přidá již tak skvělému vystoupení na atraktivitě. Dokonce se nebojím říci, že bude ozdobou obou koncertů,“ doplňuje Pavel Tesař.

stella-jones

 

Nebýt Duka Ellingtona, dost možná by dnešní jazz, pop a vlastně ani rock nebyly to, co jsou. Orchestr  pod vedením svého prvního kapelníka posunul jazz ve 20. – 40. letech o několik úrovní výš, z putyk a klubů rozličné pověsti do koncertních síní po celém světě.

Bez základního směru stanoveného Dukem Ellingtonem a jeho orchestrem, by stěží hledal svoje místo na slunci třeba i Frank Sinatra. Stejně tak by dnešní elektroswingoví eskamotéři neměli kde objevovat zajímavé tracky, s nimiž pak kouzlí pro nadšené tančící publikum druhé dekády jedenadvacátého století.

 

Organizační informace

Vstupenky na oba koncerty The Duke Ellington Orchestra jsou k dispozici exkluzivně v předprodejní síti Ticketpro. Jejich cena začíná na 890 Kč. Veškeré další informace najdete na www.brnokoncert.cz.

duke-ellington-orchestra-b

 

Duke Ellington

Duke Ellington se narodil roku 1899 ve Washingtonu. Působil jako hudební skladatel a pianista. Během své hudební kariéry získal 12 cen Grammy, složil přes 2 tisíce skladeb a v čele svého orchestru odehrál na 20 tisíc koncertů po celém světě. Orchestr vedl od roku 1923 až do své smrti v roce 1974, pak jej převzal jeho syn Mercer a po jeho skonu umělecké dědictví i nadále střeží další členové rodiny. Orchestr pod vedením pianisty Thomase Jamese dnes s vysokou profesionalitou a tvořivým respektem udržuje a rozvíjí kapelníkův odkaz.

Pečlivou práci a vysokou hráčskou i uměleckou úroveň jako základní kánon v orchestru stanovil samotný Ellington. Ten v letech 1923 až 1931 dotvářel celkovou tvář svého tělesa, aby se pak od 30. let Duke Ellington and his Orchestra staly ikonickým synonymem toho nejlepšího, co Amerika dala hudebnímu světu.

 

Stella Jones

Dcera bluesové zpěvačky a známého trumpetisty Carmela Jonese se narodila v Berlíně. Již od mala byla obklopena hudbou a uměním. V pěti letech dostala od svého otce, trumpetisty Carmela Jonese, první klávesy a od té doby se hudbě intenzivně věnuje. V devíti letech již skládala vlastní písně a začínala vytvářet audio knihy s vlastními malbami a komiksy. V dětství vytvářela také své vlastní loutky.  Poté, co se přestěhovala do Vídně, začala vystupovat v místních jazzových klubech.

V roce 1984 začala nahrávat a vystupovat v muzikálech. Mezi ty nejznámější jistě patří The Rocky Horror Picture Show. O osm let později se umístila na prvním místě rakouské hitparády s uskupením Powerpack. Poté reprezentovala Rakousko v soutěži Eurovision v Dublinu. Po této zkušenosti navázala spolupráci například se známým jazzmanem Maceo Parkerem či The Duke Ellington Orchestra.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Brnokoncert

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.