Tančící dům se brzy promění v kreslený svět Vladimíra Jiránka

Poslední únorový týden obsadí prostory Galerie Tančící dům retrospektivní výstava s názvem Včera a dnes jednoho z nejznámějších českých kreslířů a také ilustrátorů, otce slavného Boba a Bobka a neméně slavných aktivních nešiků Pata a Mata. – Vladimíra Jiránka. Unikátní prezentace téměř 300 originálů z jeho celoživotního díla zatím nikdy nebyla k vidění v takovémto rozsahu.

 Vladimír Jiránek - Včera a dnes Foto: Galerie Tančící dům, oficiální zdroj

Expozice bude rozdělena do dvou tematických částí. V první se představí originály z populárních příběhů Pat a Mat, Králíci z klobouku a mnohé další kreslené příběhy pro děti. Druhá část se zaměří na výběr těch nejlepších kreslených vtipů, které Vladimír Jiránek během svého života napsal pro časopis Dikobraz, Mladý svět, Lidové noviny či Reflex. Tuto jedinečnou výstavu připravuje Galerie Tančící dům společně s rodinou Jiránkových a soukromými sběrateli. Ti nechají návštěvníky Galerie Tančící dům nahlédnout do svých sbírek, jež skýtají to nejlepší z tvorby kultovního českého autora Vladimíra Jiránka.

Vladimír Jiránek - Včera a dnes Foto: Galerie Tančící dům, oficiální zdroj

Vladimír Jiránek působil jako kreslíř a karikaturista na volné noze. Jeden z nejznámějších českých tvůrců pracoval rovněž jako spoluautor kreslených filmů, byl ilustrátorem beletrie, odborné literatury a autorem desítek plakátů. Expozice Včera a dnes představí návštěvníkům první ucelenější výstavu v Praze od roku 1998 a kompletní náhled do autorova díla od jeho úmrtí v roce 2012,“ popisuje ředitel galerie Robert Vůjtek.

Výstava bude zaměřena nejen na širokou veřejnost ale zejména na rodiny s dětmi – poučí malé návštěvníky zábavnou interaktivní formou. Připraveny pro ně budou například speciální workshopy. Velké návštěvníky pak naladí na nostalgickou notu jejich dětství a pobaví sbírkou Jiránkových vtipů.

Vladimír Jiránek - Včera a dnes Foto: Galerie Tančící dům, oficiální zdroj

K příležitosti výstavy vychází stejnojmenná publikace Včera a dnes s více než 150 vtipy přeloženými do sedmi světových jazyků (angličtina, němčina, japonština, ruština, francouzština, španělština, italština). Záměrem této unikátní publikace je přiblížit studentům ilustrovanou, jednoduchou a zábavnou formou daný jazyk a zároveň poskytnout cizincům jedinečný náhled do tajů českého humoru.

Vladimír Jiránek - Včera a dnes Foto: Galerie Tančící dům, oficiální zdroj

 

Výstava bude pro veřejnost otevřena ve dnech 23. 2. – 5. 6. 2016 v Galerii Tančící dům každý den v čase 9 – 20 hod.

 

Zdroj: Galerie Tančící dům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.