Daniel Hope: Sympaťák s houslemi míří na Pražský hrad

Ve středu 29. dubna rozezní prostor Španělského sálu Pražského hradu tóny houslí Daniela Hopeho, britského houslisty, excelentního virtuóza, často označovaného za nástupce Yehudi Menuhina, ale také neúnavného propagátora hudby. Jeho umělecký záběr je rozkročený mezi žánry i staletími, spolupracuje s předními orchestry, soudobými skladateli, ale i hvězdami show businessu. New York Times o něm před časem napsaly, že nikdy nevíte, do čeho se pustí.

Jarní Gala: Daniel Hope  Foto: MAIN PHOTO - photo Harald Hoffmann/Struny podzimu, oficiální zdroj

Jarní Gala: Daniel Hope
Foto: MAIN PHOTO – photo Harald Hoffmann/Struny podzimu, oficiální zdroj

 

Na Pražském hradě uvede společně s prestižním orchestrem L´Arte del mondo program pečlivě sestavený pro Jarní GALA Strun podzimu. Ten se opírá nejen o díla velikánů světové hudební literatury – Dvojkoncert pro dvoje housle Johanna Sebastiana Bacha či dva z koncertů Čtvera ročních dob Antonia Vivaldiho –, ale i o soudobou autorskou úpravu tohoto ikonického díla od Maxe Richtera či Sonátu pro sólové housle Erwina Schulhoffa.

Daniela Hopea v Praze opět doprovodí orchestr L’Arte del Mondo, který v roce 2004 založil vynikající dirigent a houslista Werner Ehrhardt. Toto všestranné těleso sídlí v Leverkusenu (Severní Porýní-Vestfálsko), jeho hráči ovládají hru na moderní i historické nástroje a mezi jeho mnoha známými sólisty najdeme tak významné umělce, jako jsou houslistka Viktorie Mullová, tenorista Christoph Prégardien, trumpetista Reinhold Friedrich nebo jazzový klavírista Uri Caine.

 

Stálý host

Publikum Strun podzimu se s Danielem Hopem setkalo poprvé v roce 2013 a jeho vystoupení se významně zapsalo do dějin festivalu. To je také důvodem jeho návratu na prestižní Jarní GALA pro Struny podzimu, na kterém přebírá pomyslnou štafetu po hudebnících jako Yo-Yo Ma, Bobby McFerrin, Dee Dee Bridgewater, Dianne Reeves či Gregory Porter.

Jarni Gala: Daniel Hope  Foto: Harald Hoffmann/Struny podzimu, oficiální zdroj

Jarni Gala: Daniel Hope
Foto: Harald Hoffmann/Struny podzimu, oficiální zdroj

 

 

Jarní GALA pro Struny podzimu: program večera

Antonio Vivaldi: L´Olimpiade. Předehra k opeře, RV 725

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob (Le Quattro Stagioni)

                         Koncert č. 2 g moll „Léto“, RV 315    
                         Koncert č. 4 f moll „Zima“, RV 297

J. S. Bach: Koncert pro dvoje housle, smyčce a basso continuo d moll, BWV 1043

Erwin Schulhoff: Sonáta pro sólové housle (2. Andante cantabile)

Max Richter: Vivaldi Recomposed – Léto a Zima (Vivaldiho Čtvero ročních dob v překomponované verzi)
 

 

Osobní pozvání na koncert od Daniela Hopea je k vidění na

 

Informace a vstupenky

Více informací a on-line nákup vstupenek najdete na www.strunypodzimu.cz.  Vstupenky je možné zakoupit přímo ve Vstupenkovém centru Strun podzimu – Palackého 1, Praha. A také v sítích Perfect System a Ticketpro. V ceně vstupenky je welcome drink před začátkem koncertu. Výtěžek z koncertu bude stejně jako v předchozích letech využit k financování nadcházejícího ročníku festivalu Struny podzimu. Každý, kdo si zakoupí vstupenku, tak získá mimořádný zážitek a zároveň podpoří festival. 

 

Kdo je Daniel Hope

Hudebník se narodil v Jihoafrické republice, vyrůstal v Anglii a nyní žije ve Vídni. V dětství mu natolik učaroval zaměstnavatel jeho matky sir Yehudi Menuhin, že se rozhodl houslím zasvětit svůj život. Hrát na housle se začal učit ve čtyřech letech, prý se na ně doslova vrhl. Již v jedenácti letech ho Menuhin přizval na pódium a následovala vzácná dlouhodobá spolupráce zahrnující na šedesát koncertů. Od roku 1997 je Hope hvězdou labelu Deutsche Grammophon.

Bezmezné nadšení pro housle z něj nevyprchalo dodnes a za své projekty sbírá řadu mezinárodních ocenění. Píše knihy, hudební glosy, scénáře, moderuje televizní i rozhlasové pořady a pořádá nejrůznější hudební projekty a festivaly s invenčním programem. Patří k nejvytíženějším hudebníkům dneška. S energií sobě vlastní se vrhá do nových i odvážných projektů, rád vstupuje na neprobádanou půdu světových premiér a konceptuálních experimentů. Neotřele a přirozeně spojuje „standardní“ i soudobý repertoár, vždy bez zbytečných efektů a s důrazem na promyšlenou dramaturgii. Hraje na vzácný nástroj z dílny Guarneriho del Gesú z roku 1742.

V loňském roce vydal album hollywoodských melodií s názvem Escape To Paradise v doprovodu Royal Stockholm Philharmonic. Hope vtahuje posluchače do nostalgie a přepychu dávných filmových studií a zároveň do pohnutých osudů evropských skladatelů, kteří do vysněného Hollywoodu prchali před Hitlerem. Na albu se podíleli i vzácní pěvečtí hosté – Sting a Max Raabe. Skladatelům čelícím německému nacismu věnoval i dva předchozí projekty – předloňský berlínský koncert pro 12.000 lidí připomínající výročí Křišťálové noci a film Refuge in Music a Terezín/Theresienstadt.

Daniel Hope ma plakátu Deutsche Grammophon Foto:© Margaret Malandruccolo, Deutsche Grammophon/Struny podzimu, oficiální zdroj

Daniel Hope ma plakátu Deutsche Grammophon
Foto:© Margaret Malandruccolo, Deutsche Grammophon/Struny podzimu, oficiální zdroj

 

 

Zdroj: Struny podzimu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.