Světový den lupénky. Nemoci, kterou trpí každý dvacátý Čech

Onemocnění kůže zvané lupénka neboli psoriáza postihuje téměř půl milionů lidí v České republice. Procento postižené populace však neustále stoupá, což souvisí se současnými trendy životního stylu a se stresem. Světový den lupénky, který připadá na  29. října, připomíná, jak obtížné a jak důležité je bojovat proti této chorobě, kterou WHO oficiálně kvalifikovalo jako „závažnou nemoc“. Ta způsobuje postiženým značnou psychosociální zátěž.

Lupénka Foto: Dr.Michaels, oficiální zdroj

Lupénka
Foto: Dr.Michaels, oficiální zdroj

 

 

 „Je třeba zdůrazňovat, aby lidé věděli, že lupénka není infekční onemocnění, nemohu se jím tedy nakazit. Je důležité pomáhat zvládat psychickou stránku této choroby,“ objasňuje a nabádá prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc, předsedkyně České dermatologické společnosti, a doplňuje: „Procento postižené populace stoupá. U nás to jsou přibližně 3-4 % lidí.“

prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc Foto: vesvekuzi.cz, oficiální zdroj

prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc
Foto: vesvekuzi.cz, oficiální zdroj

 

Lupénka je ve své podstatě poruchou imunitního systému. „Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí, proto vznikají na povrchu těla pacientů šupinatá ložiska. Onemocnění se nedá vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit jeho projevy,“ uvedla MUDr. Anna Jiráková,Ph.D., lékařka dermatovenerologické kliniky 2.LF.UK Nemocnice na Bulovce.

 

Různými formami lupénky trpí v České republice zhruba půl milionu lidí a jejich počet neustále roste. S velkým množstvím pacientů jsme v kontaktu a díky tomu také víme, že zdaleka nejhorší na celé chorobě je psychická stránka věci. Lidé s lupénkou bývají často vyčlenění ze společnosti. Špatně se jim navazují vztahy, nemohou sehnat zaměstnání,“ vysvětluje Aleš Cafourek, specialista na lupénku a dodává: „Mezi lupénkáři se středně těžkou a těžkou lupénkou nalezneme 24 % osob trpících depresí, oproti tomu ve zdravé populaci je to necelých 7 %, a 5 % osob s psoriázou přiznalo, že vážně uvažuje o sebevraždě. Osobně proto považuji za nezbytné, aby se šířila osvěta o této chorobě.“

 

Nejčastějším způsobem léčby lupénky neboli psoriázy jsou kortikoidové masti. Jenže kortikosteroidy jsou syntetické chemické látky, které mají řadu vedlejších účinků. U dětí mohou způsobovat zpomalení růstu a u dospělých zvyšují krevní tlak. Nevhodné jsou pro těhotné ženy. Při dlouhodobém lokálním aplikování na stejné místo způsobuje navíc ztenčení kůže. Pro úspěšný boj proti lupénce je dobré dodržovat několik zásad.

 

  1. Psychická pohoda

Psychika hraje v životě psoriatika velmi důležitou roli. „Někteří lidé se vás štítí, protože neví, že nemoc není nakažlivá. Vyhýbají se vám, nechtějí se vás dotýkat a vy se pak stydíte nosit krátké rukávy, chodit do bazénu. Přitom se jedná o takzvanou psychosomatickou chorobu, tudíž čím více jste nervózní a ve stresu, tím jsou její příznaky horší,“ dělí se o své zkušenosti Aleš M., pacient trpící lupénkou. Proto je důležité především během chladných dní se udržovat v psychické rovnováze a pohodě.

 

  1. Pohyb

Myslete na pohyb, který tělu přinese potřebné zdravé prokrvení a psychickou pohodu. Prvním krokem je každodenní půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu. Věřte, že váš obranný systém bude mnohem lépe fungovat.

 

  1. Imunita

Pro lupenkáře je imunita klíčová, proto je vhodné ji maximálně posilovat. Pravidelná dávka vitamínů zvyšuje šanci, že vaše citlivá pokožka zůstane v přijatelné kondici. Kromě pravidelného přísunu vitamínů byste neměli zapomenout i na otužování. „Na lupénku se neumírá, ale může zkrátit život přidruženými nemocemi, podle některých studií až o 4 roky,“ vysvětluje prof. Hercogová.

 

  1. Jídelníček

Pestrá a vyvážená strava je základem zdraví. Při dermatologických obtížích je třeba dodávat tělu antioxidanty, nenasycené mastné kyseliny a aminokyseliny. Je vhodné vyvarovat se uzenin a pšenici, dále citrusům, kečupům, čokoládám a barvivům v potravinách.

 

  1. Detoxikace

Pro zklidnění podrážděné pokožky je nutné detoxikovat celé tělo a regenerovat i jaterní buňky. „Doporučuji užívat ostropestřec mariánský, a to v jakékoli podobě – semínka, kapky, olej, které se dají přidávat do polévek, salátů, či na lžičku.”, radí fytoložka Venuše Studničková. Pro vyčištění organismu jsou ideální i očistné čajové směsi na odkyselení.

 

  1. Spánek

Pravidelný spánek pomáhá regenerovat celé tělo, nejen namáhanou pleť, a proto je důležité především v mrazivých dnech dbát na dostatek spánku.

 

  1. Dostatek čisté vody

Při dermatologických potížích je třeba dostatečně pít, nejlépe každou hodinu dvě deci vody, aby pokožka byla dostatečně hydratovaná. Správný pitný režim je nutný i kvůli podpoře kloubů a vazů, které lupénka rovněž ohrožuje.

 

  1. Alkohol, káva a cigarety

Pro udržení kožních problémů v klidové fázi je vhodné vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu i vínu. Kouření nebo pobyt v zakouřených prostorách vysušuje pokožku a zvyšuje tak šanci výskytu lupénky.

 

  1. Úklid a větrání

Vlhké počasí přeje roztočům a různým alergenům, plísním a prachovým částicím. Bojem proti nim je efektivní úklid a časté větrání.

 

  1. Kosmetika, byliny

Pečujte o kůži kosmetikou na přírodní bázi s výtažky z bylin. Na webu vesvekuzi.cz najdete jejich seznam včetně léčivých účinků. „Já mám lupénku od 20 let a za tu dobu jsem vyzkoušel řadu přípravků a mastí. Používal jsem například konopnou mast, která zabírala velice dobře, lupénka se na čas zmírnila, ale tělo si na mast po čase zvyklo a problém se vrátil,“ říká Aleš M., pacient s lupénkou, a doporučuje: „Velmi dobře se mi osvědčila australská trojkombinace Dr.Michaels. Ta mi konečně dlouhodobě zabrala, aniž by obsahovala kortikosteroidy. Už po třech týdnech užívání nebyla lupénka skoro vidět.“

Produkty k léčbě lupénky Dr.Michaels Foto: Dr.Michaels, oficiální zdroj

Produkty k léčbě lupénky Dr.Michaels
Foto: Dr.Michaels, oficiální zdroj

 

 

O Světovém dni lupénky se v angličtině dočtete vše na jeho webu

 

 

Zdroj: vesvekuzi.cz, Dr.Michaels, WPD

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.