Suchej únor: Čeští pánové mohou opět vyzkoušet bobříka abstinence

Máme tu únor a s ním i již třetí ročník úspěšné kampaně na podporu mužského zdraví – Suchej únor.  Proč jen mužského? Jednoduše. Průměrný český muž prý vypije za rok 18,6 litru čistého lihu a závislost na alkoholu mu hrozí 3x více než něžnější části české populace. Podle statistiky tak zároveň až 23 % českých mužů hrozí závislost díky nadměrné konzumaci alkoholu.

Suchej únor - logo -ilustrace Foto: LOM, oficiální zdroj

„Suchej únor je tu již tradičně proto, abychom si na jeden měsíc dali odstup od alkoholu. Jsem rád, že je stále více mužů, kteří se zapojují do této akce.“ vysvětluje Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM), která kampaň organizuje.

Přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN Prof. Michal Miovský k této problematice říká: „Alkohol a jeho nadměrná konzumace patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů. A 23 % českých mužů hrozí závislost díky nadměrné konzumaci alkoholu.“

„Suchej únor je skvělá příležitost, jak zviditelnit téma nebezpečí závislosti na alkoholu, dostat jej do veřejné diskuse a upozornit na tento problém. Samozřejmě sám o sobě mnoho nezmění, ale vede k reflexi, dává k ní šanci. Jeden měsíc je nic, tak je dobré si to „nic“ bez alkoholu zkusit,“ doplňuje Michal Miovský.

„Suchej únor může mnoha lidem dát příležitost se zamyslet nad tím, jestli se třeba neblíží k okraji propasti … A jenom tím, že si zkusí Suchej únor absolvovat, zjistí, jestli jsou závislí nebo ne,“ radí podporovatel kampaně, spisovatel Josef Formánek.

 

7 důvodů proč se připojit:

Pročistíte si tělo i mysl. Posílíte vůli.

Podívááte se na svůj vztah s alkoholem z odstupu a můžete ho přehodnotit.

Ušetříte čas, který byste strávil v hospodě a můžete jít raději běhat nebo plavat.

Ušetříte peníze, které můžete zhodnotit daleko lépe.

Dáte pozitivní příklad okolí.

Potěšíte lidi, kterým na vás záleží.

Můžete celý měsíc hledat cesty, jak o sebe pečovat.

 

Účast zdarma

Zúčastnit se nic nestojí. Potřeba je jenom dostatek odhodlání přijmout tuto u nás neobvyklou výzvu.“ navrhuje Martin Jára, LOM. Suchej únor také podporuje mužskou solidaritu. Ušetřené peníze je možné věnovat na některý z charitativních projektů podporujících mužské zdraví, nebo pokud jste otec, prostě jen někam vyrazit se svými dětmi.

PhDr Martin Jára, psycholog a ředitel LOM Foto: LOM, oficiální zdroj

PhDr Martin Jára, psycholog a ředitel LOM
Foto: LOM, oficiální zdroj

 

Pro ilustraci několik ohlasů z minulých ročníků:

„Moje tělo se mi zdá nějak čistší. Až je mi líto ho tím pivem zase zalejt. Možná tomu ještě pár dní dám. Ale každopádně si z toho udělám pravidelnou akci. Alespoň jednou do roka.“ (Honza Kolář)

„No, vysvětlovat kamarádovi v hospodě při víkendové masopustní veselici, že si opravdu nedám ani pivo, ani panáka byl docela výkon a byl jsem na sebe pak patřičně hrdý.“ (Vít Rambousek)

„Musím přiznat, že jsem netušil, že v jednom měsíci je tolik příležitostí dát si alkohol. A že mi to bude tolik chybět.“ (Petr Gašparík)

A co myslíte, že budete po měsíci říkat vy?

Suchej únor, ilustrační foto Foto: LOM, oficiální zdroj

Více informací na www.suchejunor.cz 

 

Zdroj: LOM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.