Studenti objevují Principy procesu

Setkání se studentskou tvorbou vždy nabídne možnost pootevřít pomyslné dveře a uniknout jimi alespoň na chvíli od stereotypu všednodennosti, který je nenápadným, ale o to důslednějším zabijákem kreativity a nezkostnatělého pohledu na svět. Nejinak je tomu i v případě výstavy Principy procesu, sestavené z děl studentů Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Galerii TA.M. Zrnka máku, saze, trubka či kus plátna jim postačily k vytvoření osobitého světa fantazie postaveného na fyzikálních zákonech vesmíru.

Logo Galerie TA.M  Foto: Jan Tichy Photography/TA ČR, oficiální zdroj

 

Realizace výstavy v Galerii TA.M není o volném výstavním prostoru, Technologická agentura ČR (TA ČR), která galerii provozuje, se ji rozhodla ve spolupráci s UJEP uspořádat při příležitosti Roku průmyslu a technického vzdělávání. Široká škála médií a přístupů vytváří z galerie i komunikačních zón TA ČR pomyslnou experimentální laboratoř, v níž se návštěvníci seznámí s moderními technologiemi v umění. O tom, že TA ČR dává příležitost k prezentaci studentům průběžně svědčí i její nové logo. Neotřelý nápad, v němž autor použil trubky a kabely, charakterizuje náplň činnosti agentury progresivněji než bezduchý unifikovaný návrh některé renomované reklamní agentury.

„Těmito aktivitami chceme upozornit na skutečnost, že kreativita, tedy schopnost vymýšlet tvůrčí řešení, je jen jedna. Projevuje se stejně ve výzkumu, inovacích i průmyslu, jako v umění,“ vysvětluje předsedkyně TA ČR Rut Bízková a dodává: „Konkurenceschopnost tradičního průmyslového sektoru i sektoru služeb může být posílena i pomocí obchodních operací a inovací vycházejících z kulturních a kreativních odvětví.“

 

Mák i saze

Maková semínka jako prostředek ztvárnění poznatků z kvantové mechaniky, které zároveň fungují jako pohledy do imaginativního světa. To jsou fotografie Štěpánky Pasekové.

PRINCIPY PROCESU: Makové fotografie Štěpánky Pasekové  Foto: Jan Tichy Photography/TA ČR, oficiální zdroj

PRINCIPY PROCESU: Makové fotografie Štěpánky Pasekové
Foto: Jan Tichy Photography/TA ČR, oficiální zdroj

 

Saze, jako esence zdevastované severočeské krajiny, kterými Michal Kukačka pomocí digitálního tisku z ručně vyrobeného toneru vytvořil velkoformátový tisk. Ten namísto slov vypráví o o vískách, potoce, celé přírodě, která musela ustoupit těžbě. O tom, jak nákladní auta i vlaky společně s vydolovanou horninou odvážely do nenávratna identitu krajiny, aby pak byla spálena v pecích elektráren či domácích kamnech, aby vytvářela teplo domova desítky i stovky kilometrů daleko. Tam, kde se lidé o svůj kousek země alespoň z tohoto důvodu nemuseli bát. Autor výchozí materiál získal přesně tímto způsobem – zatopením v kamnech. Digitální tisk volil jako nejvhodnější vyjadřovací prostředek – chladný stroj coby symbol doby, který přesně, ale bez emocí vydá svědectví. Bez znalosti příběhu – postupu by však návštěvník viděl jen částečně rozbalenou roli černého papíru.

PRINCIPY PROCESU: Michal Kukačka_Otisk krajiny Foto: e-Newspeak

PRINCIPY PROCESU: Michal Kukačka_Otisk krajiny
Foto: e-Newspeak

 

Naopak čisté plátno Adama Chmiela evokuje dojem, že je sem někdo neznalý pověsil dřív než na něm tvůrce stačil zachytit svůj námět, ale s budoucím výtvarným dílem nemá nic společného. Plátno napnuté na rámu reaguje na poryvy vzduchu a množství lidí stojících před ním, na jejich hlasitý projev. Pomocí reproduktoru za hlavami přihlížejících pak každou rezonanci vrací zpět do prostoru.

„Zvukové vlnění o různých frekvencích je zachyceno na hladinu kapaliny a fotograficky snímáno. Převedením fotografií na 3D krajinu získáváme různé pohledy na zvuk při daných frekvencích a můžeme vytvořit klasickou stupnici CDEFGAHC,“ popisuje jedna z autorek Martina Calajová svou plakátovou instalaci C, D, E, F, G, A, H, C (2013) zabývající se vizualizací zvuku.

PRINCIPY PROCESU: Iva Polanecká - Předobraz krajiny Foto: Jan Tichy Photography/TA ČR, oficiální zdroj

PRINCIPY PROCESU: Iva Polanecká – Předobraz krajiny
Foto: Jan Tichy Photography/TA ČR, oficiální zdroj

 

Série obrazů Ego Death vyvolává otázku, zda se se na UJEP zrodil nový Jackson Pollock. Do jisté míry tomu tak je a na rozdíl od světově proslulého malíře to Jana Rybáka, jenž stojí za těmito díly nestojí žádnou námahu při samotné tvorbě. Veškerou výtvarnou činnost obstaral tlakový čistič, který byl povýšen do stavu uměleckého. Výsledkem třídenní interaktivní instalace, pro niž byl čistič naprogramován tak, aby se během dne spouštěl a vypínal podle vstupů návštěvníků. Pokaždé, když návštěvník vstoupil do pomyslného ateliéru, „stydlivý“ tvůrce se vypnul. Čím víc lidí tedy chlělo malíře spatřit při práci, tí méně toho malíř namaloval. Přitom pro každý den měl připravenu jednu barvu ze základní palety: modrou, žlutou a červenou.

PRINCIPY PROCESU: Jan Rybák - Ego Death Foto: e-Newspeak

PRINCIPY PROCESU: Jan Rybák – Ego Death
Foto: e-Newspeak

 

Objekt Zvuk-hluk. Tajemně vyhlížející nerezová koule spojená kabelem je realizací myšlenky studenta ateliéru Přírodních materiálů Jakuba Nitscheho, který se ve své tvorbě zabývá zvukem a jeho dopady na člověka. V kouli zabudovaná elektrosestava s piezo snímačem umožňuje návštěvníkovi vytvářet a současně poslouchat pomocí sluchátek zvuky kolem sebe. Nerezový povrch pak jako zrcadlo odráží onen zvukem postižený prostor i samotného návštěvníka, který si ho i své začlenění do něj více uvědomuje. Podobně jako Michal Kukačka se i Jakub Nitsche zabývá myšlenkou devastace přírody a jení skutečné nutnosti. V novém projektu se nyní soustředí na duši stromů, které musí ustoupit pohodlnosti člověka a ekonomice, které zhmotňuje stavba nové části dálnice. Projektem chce přimět lidi, aby si uvědomili, co a co není důležité. Zvukový otisk dvou k smrti odsouzených stromů je moderním ekvivalentem Turínského plátna. Zachycuje duši někoho, kdo stál většinové společnosti v cestě.

PRINCIPY PROCESU: Jakub Nitsche - Zvuk-Hluk Foto: e-Newspeak

PRINCIPY PROCESU: Jakub Nitsche – Zvuk-Hluk
Foto: e-Newspeak

 

 

Výstava má pro návštěvníky přichystaná i další výtvarně-fyzikální překvapení, ale všechna vám samozřejmě nebudeme prozrazovat předem.

Vystavující studenti: Martina Calajová, Adam Chmiel, Alžběta Kočvarová a Miroslav Chochlík, Michal Kukačka, Jakub Nitsche, Štěpánka Paseková, Iva Polanecká, Petr Pufler, Jan Rybák, Marek Štim.

Řešitelé výstavy: Michal Koleček, Blanka Kramolišová, Romana Veselá, Dana Zikmundová.

 

 

Výstava Principy procesu je otevřena do 31. 8. 2015 v TA ČR, Evropská 1692/37, 160 00 Praha 6.

 

 

 Zdroj:TA ČR, UJEP, Jan Tichy Photography

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.