Stoličky Rozmarné léto od designérky Heleny Dařbujánové se vyhřívají u bazénu na EXPO 2015 v Miláně

Světová výstava EXPO 2015 v Miláně je v plném proudu. V případě české expozice žije designem i prostor před výstavním pavilonem. Centrem pozornosti se zejména v horkých dnech letošního léta stává bazén, který odkazuje jak na silnou tradici lázeňství, tak i odvěkou českou touhu po moři. Vodní hrátky kolem „autoptáka“, tedy plastiky-fontány Hydal od Lukáše Rittsteina lákají především děti. Dospělým zase nabízejí relax lehátka mmcité doplněné stolky – stoličkami Rozmarné léto designérky Heleny Dařbujánové. Ty se v původní verzi navíc vydaly i do ostrovního království.

Expo 2015 - stolky Rozmarné léto od Heleny Dařbujánové Foto: Helena Dařbujánová, oficiální zdroj 

Respektovaná česká designérka a architektka je navrhla jako pro Český pavilon  EXPO  2015 jako
speciální edici stolků z kolekce EmilyJarmilyCecily, pro niž zvolila motiv „Rozmarné léto…“. Speciální
úprava pro venkovní použití je dobře chrání před rozmary podnebí.

Jednotlivé ilustrace pro stolky vytvořila Andrea Tachezy, držitelka letošní ceny Zlatá stuha (výroční ocenění nejlepších autorů, ilustrátorů a překladatelů literatury pro děti a mládež). Ilustrace akcentují vodu, která je zároveň hlavním tématem Českého pavilonu v Miláně.

Expo 2015 - stolky Rozmarné léto od Heleny Dařbujánové s ilustracemi Andrey Tachezy (detail) Foto: Helena Dařbujánová, oficiální zdroj

 

 A proč právě Rozmarné léto? 

„To celé souvisí s mým mottem, návrat poezie do života skrze design. Rozmarné léto – kniha i film, vždy
nadchnou vaši duši, poezií, rozšafností, humorem… A vy plně propadnete atmosféře zašlých časů,  zašlých plováren, cítíte vůni léta, vidíte sklenici utopenců, orosený půllitr, na dece paní radová…  Stoličky byly inspirovány touhle  letní  poetikou,“ vysvětlila s úsměvem Helena Dařbujánová.

Expo 2015 - stolky Rozmarné léto od Heleny Dařbujánové Foto: Helena Dařbujánová, oficiální zdroj

 

Krade se všude

Rozmarné léto, tedy stejnojmenné stoličky, mají za sebou i „kriminální zápletku“. Během prvních čtrnácti  dní svého angažmá na Světové výstavě polovina zmizela… „ Bohužel se nepodařilo zjistit, kdo stoličky  vzal. Pozitivní na tom je, že se někomu tak líbily, že mu stálo za to na Expo krást. V průběhu srpna
ale bude sestava opět  kompletní, tentokrát navíc s červeným bezpečnostním lankem“ doplnila Helena Dařbujánová. 

 

Jarmily v Londýně

Stolky Jarmily v původní verzi, jsou v současné době k vidění v londýnské galerii MINT , kam si je vybrala významná galeristka Lina Kalafani.

 

…a doma

Stoličky Rozmarné léto i ostatní z kolekce EmilyJarmilyCecily můžete vidět také v showroomu
designérky Heleny Dařbujánové v ulici Veverkova v Praze 7. Celá kolekce volně navazuje na projekt Ženské záležitost, aneb co jsme kdy nutně potřebovaly v holčičím pokoji. Projekt je poctou našim babičkám a ženství jako takového.

V obchodě Heleny Dařbujánové Foto: Helena Dařbujánová, oficiální zdroj

 

Kdo je Helena Dařbujánová

Vystudovala Fakultu architektury ČVUT a poté se vydala na sólovou dráhu architektky.
Designu se věnuje od roku 2009. V roce 2012 byl její budoár Lola vybrán jako součást oficiální společné expozice Czech selection na reprezentativní výstavě Maison & Objet v Paříži, což byl výrazný impuls pro její profesní kariéru a od té doby designérka buduje vlastní značku „Helena Dařbujánová. Minulý rok otevřela vlastní obchod v Praze. 

O něm i dalších aktivitách designérky si můžete přečíst více v článcích Designový obchod Heleny Dařbujánové: Nejen dámský budoár, Helena Dařbujánová: Návrat poezie do života skrze design či Stylové postele Heleny Dařbujánové

 

 Zdroj: Helena Dařbujánová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.